درمان سرطان به کمک نتروفیل های بدن

درمان قطعی سرطان تا سال 2018

کد خبر : 70632 سه شنبه 07 آذر 1396 - 07:16:17

نتایج آزمایش های اولیه روی موش های آزمایشگاهی و سلول های سرطانی در محیط آزمایشگاه نشان دهنده نابودی کامل سرطان به کمک سلول های ایمنی موسوم به نتروفیل هستند. آزمایش های انسانی این روش درمانی در حال اجرا بوده و می تواند منجر به درمان کامل سرطان شود.

تیمی از پژوهشگران و دانشمندان بریتانیائی در حال اجرا و توسعه فرایند درمانی ویژه ای جهت مداوای سرطان هستند که بر پایه سیستم ایمنی بدن و سلول های خونی برخی بیماران که به صورت معجزه آسایی از سرطان جان سالم به در می برند، بنا شده است. این روش درمانی می تواند میلیون ها بیمار مبتلا به سرطان را درمان کند.

در این روش درمانی جدید از سلول های نتروفیل (neutrophil cells) که بخشی از اولین خط دفاعی بدن در برابر مهاجمان و عوامل خارجی محسوب می شود، استفاده شده است. نتروفیل قادر است سلول های سرطانی را هم به طور مستقیم و به کمک آنتی بادی ها و مواد شیمیائی نابود کرده و هم به طور غیر مستقیم با تحریک و برانگیختن سایر سلول های سیستم ایمنی، به سلول های سرطانی لطمه بزند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در این رابطه، نتایج آزمایش های انجام شده نه تنها نشان دهنده قدرت و توانایی بسیار زیاد این روش در درمان سرطان است بلکه به اندازه ای نوید بخش محسوب می شود که دانشمندان اعتقاد دارند از سال آینده می توان آن را به عنوان یک روش  درمانی روی بیماران به کار برد.

در این روش درمانی جدید از سلول های نتروفیل (neutrophil cells) که بخشی از اولین خط دفاعی بدن در برابر مهاجمان و عوامل خارجی محسوب می شود، استفاده شده است. نتروفیل قادر است سلول های سرطانی را هم به طور مستقیم و به کمک آنتی بادی ها و مواد شیمیائی نابود کرده و هم به طور غیر مستقیم با تحریک و برانگیختن سایر سلول های سیستم ایمنی، به سلول های سرطانی لطمه بزند.

پژوهشگران در این رابطه اعلام کردند که قادر به یافتن راهکاری برای دریافت سلول های ایمنی ویژه با قابلیت نابودی سلول های سرطانی از سوی افراد خاصی که این توانایی را در بدن خود دارند، شده و با تکثیر این سلول ها در ابعاد میلیونی، می توانند آن را به بیماران سرطانی تزریق کنند. آلکس بلیث (Alex Blyth) مدیر اجرایی کمپانی علوم زیستی LIfT که از مراکز پیشرو در زمینه علوم زیستی محسوب می شود در این رابطه گفت: « ما درباره یک روش درمانی جهت مدیریت و کنترل سرطان صحبت نمی کنیم بلکه این روش درمانی می تواند از طریق دریافت هفتگی دارو به مدت شش هفته، به طور کامل سرطان را از بین ببرد.»

لازم به توضیح است که این شرکت خود را برای انجام آزمایش های واقعی روی بیماران آماده می کند. این پژوهشگر بریتانیایی در تکمیل توضیحات خود افزود : « بر اساس آزمایش های انجام شده و تجربیاتی که روی موش های آزمایشگاهی داشتیم شاهد درمان سرطان های پیچیده و کاملا پیشرفته بودیم. هدف نهایی ما از این پژوهش، تاسیس نخستین بانک قدرتمند نتروفیل هایی است که قادر به نابودی کامل سرطان هستند. »

یکی از مهمترین ویژگی های روش درمانی فوق، کاربردی بودن آن و امکان تزریق این نتروفیل ها به هر شخص بیماری بدون خطر بازپس زدن است. این آنتی بادی ها تنها 5 روز در بدن فرد باقی مانده و سپس ناپدید می شوند و  بدن بیمار طی این زمان هیچ واکنش منفی نسبت به داروی مبتنی بر نتروفیل نشان نخواهد داد.

آنا پرمان (Anna Perman) پژوهشگر مرکز مطالعات سرطان بریتانیا نیز در این رابطه گفت : «به هر روی هنوز برای گفتن این موضوع که آیا روش درمانی فوق، دارای تاثیرات جانبی روی انسان است یا نه، زود بوده و باید آزمایش های واقعی در این رابطه انجام شود. تا کنون آزمایش ها تنها روی موش های آزمایشگاهی و سلول های سرطانی در محیط آزمایشگاه انجام شده و نتایج به دست آمده بسیار نوید بخش بودند. در مرحله بعدی باید این روش را روی انسان ها آزمایش کرد.»

در خاتمه گفتنی است آزمایش های انسانی این دارو طی یکسال آینده انجام خواهد شد و در آن گروه کوچکی از بیماران که تخمین زده می شود 20 تا 40 نفر باشند، به کمک روش درمانی فوق الذکر، تحت مداوا قرار خواهند گرفت. موفقیت این روش درمانی در آزمایش های انسانی به معنی شکست قطعی سرطان و درمان کامل این بیماری کشنده خواهد بود.

ترجمه: فاطمه کردی

منبع: thehealthsite

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]