روباتی که مثل آفتاب پرست تغییر قیافه می دهد

کد خبر : 68726 دوشنبه 24 مهر 1396 - 14:14:00

نسل جدید ربات های کنترل و نظارت به گونه ای ساخته خواهند شد که می توانند خود را در هر محیطی و از جمله در زیر خاک مخفی کنند.

به گزارش سیناپرس به نقل از مهر،این ربات ها در قالب یک لایه پوست نرم و منعطف طراحی می شوند که می توانند به سرعت شکل و ظاهر خود را تغییر داده و مانند آفتاب پرست با محیط پیرامون خود سازگار شوند.

این ربات ها در اصل به شکل یک صفحه تخت سیلیکونی هستند که قادر به تبدیل شدن به انواع اشکال سه بعدی نیز هستند. ربات های مذکور را می توان به سادگی در نقاط مختلف مانند مناطق سنگلاخ یا بر روی ساقه و تنه گیاهان مخفی کرد.

محققان دانشگاه کورنل آمریکا می گویند برای طراحی شیوه استتار این ربات از هشت پا الهام گرفته اند. هشت پا حیوانی است که قادر به تغییر رنگ پوست خود برای استتار در محیط است و برخی از انواع این جانور می توانند جزئیات رنگ بافت پوست خود را هم کنترل کنند و هر بار آنها را به رنگی خاص درآورند.

سیلیکون این ربات جدید به گونه ای قالب گیری شده که به پوست شباهت داشته باشند و شبکه ای از فیبر هم به آن تزریق شده تا قادر به تقلید از حرکات عضلات پوست باشد.

انتظار می رود در آینده با مخفی کردن این ربات در محیط های طبیعی مختلف بتوان اطلاعات بیشتری در مورد زندگی حیوانات مختلف به دست آورد. البته این اختراع می تواند کاربردهای نظامی و اطلاعاتی هم داشته باشد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]