جهاد دانشگاهی می‌تواند در توسعه فرهنگ مصرف مردم موثر باشد

به گزارش سیناپرس، محمدتقی توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی توانسته در کشور منشاء بسیاری از کارهای بزرگ شود و تعداد زیادی از مسائل تحقیقی، فرهنگی و اقتصادی توسط پژوهشگران این نهاد انجام شده است.

وی اضافه کرد: بومی کردن بسیاری از علوم توسط جهاد دانشگاهی انجام شده است و این قضیه وابستگی‌های علمی و تحقیقاتی کشور را کاهش داده است.

توکلی ادامه داد: این نهاد انقلابی توانسته با انجام پژوهش در حوزه‌های مختلف بسیاری از نتایج و یافته‌های خود را در خدمت جوامع و بخش‌های مختلف کشور قرار دهد. کشور در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد مشکلاتی دارد که رفع آنها از مطالبات اصلی مردم است و جهاد دانشگاهی باید در توسعه و رفع موانع اقتصادی راهکار ارائه کند.

 وی افزود: این نهاد علمی می‌توانند در جهت رشد فناوری‌های روز اقدام کرده و به تکنولوژی‌های جدید دستیابی پیدا کنند که در این‌صورت به توسعه کشور بیشتر کمک کرده است. جهاد دانشگاهی باید در این مسیر حرکت کند تا بسیاری از موانع تحقیقاتی و علمی کشور برداشته شود.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: ما در مناطق محروم با مشکلاتی همچون بیکاری و درآمد پایین مواجه هستیم و جهاد دانشگاهی می تواند مشکلات کارآفرینی و توسعه این مناطق را بررسی و در جهت رونق آنها ارائه طریق کند. همچنین با کمک این نهاد توام سال فعالیت‌های آن می‌توان ریشه بسیاری از مشکلات را بررسی و کنکاش کرد تا به راه حل مورد نظر برای مرتفع کردن آنها رسید و پیشنهاداتی خاص و کاربردی ارائه داد.

توکلی اضافه کرد: برای رفع موانعی که بر سر راه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی هست باید مسئولین علاوه بر اعتماد به توانایی‌های این نهاد از لحاظ مالی و  اقتصادی آن را حمایت کنند.

مشاور وزیر نیرو اظهار کرد: یکی از مشکلات وزارت نیرو، پایین بودن بحث بهره وری در منابع از جمله آب است چراکه مسائل اجتماعی و فرهنگی در این زمینه باعث استفاده بیش از حد از این منابع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی باید رفتار فعلی مردم در این زمینه را بررسی و در افزایش بهروری و استفاده استاندارد از منابع آب راه حل پیشنهاد دهد تا بتوان بیشترین بهره وری از منابع را داشته باشیم؛ این نهاد علمی می‌تواند در توسعه فرهنگ مصرف مردم نیز موثر باشد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا