لزوم تهیه تقویم گردشگری مناطق کویری ایران

کد خبر : 59911 شنبه 27 خرداد 1396 - 11:48:06

تایج یک تحقیق نشان می‌دهد مناطق کویری کشور از منظر کلیماتوریسم (اقلیم گردشگری) از پتانسیل‌های ارزشمند گردشگری و جذب گردشگر در فصول سرد سال محسوب می‌شوند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، داریوش رحیمی، سید حجت موسوی و بهاره حسن خانی در مقاله‌ای به بررسی "پهنه‌بندی و ارزیابی کلیماتوریسم مناطق کویری و بیابانی ایران" پرداختند.

مطابق این تحقیق ویژگی‌های آب ‌و هوایی مطلوب و سازگار با آسایش انسان، یکی از شروط بنیادی برای انتخاب مقصد گردشگری است و نقش بسیار مهمی در تهیه تقویم گردشگری دارد. گردشگری مناطق بیابانی و کویری از ‌جمله مقاصد مورد توجه طبیعت‌گردان است و ایران به ‌دلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیمی خود در این زمینه دارای توانمندی‌های منحصربه‌فرد است.

لذا در این پژوهش تلاش‌ می‌شود به ‌منظور فعال‌سازی این توان محیطی تقویم گردشگری متناسب با وضعیت اقلیمی مناطق کویری ایران تهیه‌ شود. بنابراین اقلیم گردشگری 11 استان کشور که در مناطق بیابانی و کویری واقع شدند، با استفاه از شاخص کلیماتوریسم (TCI) مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

 یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که در ماه‌های فصل زمستان مناطق و استان‌های جنوبی کشور از وضعیت ایده‌آل اقلیم گردشگری برخوردار هستند. در فصل تابستان هرچند که از کیفیت اقلیم گردشگری این مناطق کاسته‌ می‌شود، اما استان‌های کویری که در عرض‌های جغرافیایی بالاتری قرار می‌گیرند، وضعیت مناسب‌تری دارند.

همچنین فصل بهار و پاییز شاخص اقلیم گردشگری به طور عمده، وضعیت ایده آل و بسیار مناسبی را در بخش گسترده‌ای از پهنه مطالعاتی ارائه می‌دهد.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد: مناطق کویری کشور از منظر کلیماتوریسم از پتانسیل‌های ارزشمند گردشگری و جذب گردشگر در فصول سرد سال محسوب می‌شوند.

همچنین فعالان بخش گردشگری می‌توانند بر اساس تقویم زمانی مذکور نسبت به بهره‌مندی از توان‌های طبیعت‌گردی استفاده کنند.این مقاله علمی- پژوهشی در مجله مهندسی اکوسیستم بیابان دانشگاه کاشان منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]

ye dill tum bin khi lagta nhi Cumlouder pamela butt bpjifgydr

very big dick having sex to girl porntub.cc bpjifgydr empleada se ducha

bpjifgydr TNAFlix dmk makassar dose videos

pamela butt Ape Tube Gripping bang gratifying with babes and hunks bpjifgydr

dirty laundry tatum reed fuckvid.xyz woman truck stop

tai bayvip BayVip lừa đảo, đánh giá uy tính game bài Bay Vip Bayvip (@gamebayvip)

Choang.club - iOS choáng club choang club apk

Tải game B29 Đại lý mua bán B29 Tải B29 Club | B29.Win

Tải bocvip club apk Tải BocClub boc vip