به گفتۀ سازمان میراث فرهنگی تا سال 2019

جنگل‌های‌ هیرکانی ثبت یونسکو می‌شوند

کد خبر : 59841 پنج شنبه 25 خرداد 1396 - 11:33:32

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اعلام کرد که جنگل های هیرکانی شمال ایران تا سال 2019 به عنوان سومین اثر میراث طبیعی کشور، در فهرست یونسکو ثبت خواهد شد.

محمد حسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، روز چهارشنبه در حاشیۀ سومین نشست کارگروه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که در شهر آمل برگزار شد، گفت، ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به‌طور مشترک در اولویت کار ایران و سازمان یونسکو قرار گرفته است و در این راستا در حال حاضر، میان نهادهای اجرائی متولی این امر در کشور، مثل سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل‌ها و سازمان میراث فرهنگی، همکاری و تعامل مناسبی به وجود آمده است.

جنگل های هیرکانی با وسعت 1.9 میلیون هکتار، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.

طالبیان اعلام کرد که مهلت تعیین شده از سوی یونسکو برای تکمیل پروندۀ ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، اوائل سال 2018 میلادی (زمستان 96) خواهد بود و اصلی‌ترین هدف نشست این کارگروه را ارائۀ راهکارهای مناسب برای اجرایی کردن موارد مورد نظر سازمان یونسکو در مدت زمان تعیین شده دانست.

به گفتۀ طالبیان، بعد از پایان مهلت مقرر، پروندۀ ارسالی ما مورد ارزیابی و بررسی کارشناسان یونسکو قرار خواهد گرفت و می‌توان امیدوار بود که تا سال 2019 میلادی، سومین اثر میراث طبیعی کشور که در فهرست آثار یونسکو ثبت می‌شود، جنگل‌های هیرکانی شمال ایران خواهد بود.

معاون سازمان میراث فرهنگی همچنین از شروع تلاش‌های این سازمان برای ثبت قلۀ دماوند به عنوان چهارمین اثر طبیعی ایران در یونسکو و نیز دستیابی به مراحل نهایی ثبت جنگل‌های ارسباران در فهرست میراث طبیعی این سازمان جهانی خبر داد و یادآوری کرد که کویر لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران، تیرماه سال گذشته در فهرست آثار طبیعی یونسکو ثبت شده است.

این نشست، در روز سه‌شنبه با حضور معاون میراث فرهنگی، « تیلمن یگر » ارزیاب اتحادیۀ جهانی حفاظت از آثار طبیعی(سوکو)، نمایندگان سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط زیست و چند تن از استادان و صاحب نظران دانشگاهی به میزبانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری مازندران در شهر آمل  برگزار شد .

غزال غضنفری

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]