کد خبر : 59150 جمعه 12 خرداد 1396 - 02:22:43
قطع-خونریزی-ناشی-از-جراحت-و-قطع-عضو-در-کمتر-از-یک-دقیقه

قطع خونریزی ناشی از جراحت و قطع عضو در کمتر از یک دقیقه

پژوهشگران کشور با استفاده از مواد ترمیمی و عصاره گیاهان دارویی، اسپری و پانسمانی را برای انعقاد خون ارائه کردند که نتایج فاز حیوانی آنها نشان داد که این محصول قادر است در زمان قطع عضو در مدت کمتر از یک دقیقه خونریزی را قطع کند.

به گزارش سیناپرس، سالار حقیری، مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه این طرح با عنوان «طراحی و ساخت پانسمان و اسپری انعقاد خون» تولید شده است، گفت: در این مطالعات پانسمان و اسپری تولید شد که این دو محصول زمانی که بر روی زخم قرار می‌گیرند، کمپلکسی را تشکیل می‌دهند و از خونریزی ناشی از جراحات سطحی، عمقی، حفره‌ای و حتی قطع عضو جلوگیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه این محصول بازه زمانی لازم را برای انتقال مصدوم به مراکز درمانی تامین می‌کند، اظهار کرد: این طرح به دلیل کارکرد و فرمولاسیونی که در آن استفاده شده، دارای کاربردهای زیادی است.

حقیری با تاکید بر اینکه این محصول قادر است خونریزی ناشی از قطع عضو را در کمتر از یک دقیقه قطع کند، خاطرنشان کرد: اسپری و پانسمان به صورت کاتالیزور عمل می‌کند و قادر است سیستم انعقاد خون داخلی را فعال ‌کند، ضمن آنکه بر روی بافت اثرگذار است به گونه‌ای در محل جراحت و زخم به سرعت ایجاد لخته خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه تست‌های مربوط به قطع عضو این محصول انجام شده است، یادآور شد: این مطالعات بر روی موش‌های «سوری» انجام شد و نتایج نشان داد با استفاده از این محصولات در کمتر از یک دقیقه خونریزی قطع شد.

مجری طرح با بیان اینکه تست‌های انسانی این طرح انجام نشده است، گفت: این محصول دارای تاییدیه از مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران است.

وی در خصوص زمان ماندگاری این محصول گفت: پروتئین‌ها و فاکتورهای مورد استفاده در این محصول به صورت دایره‌ای است که این امر موجب ماندگاری 6 تا 12 ماه شده است و  از آنجایی که این مواد در حالت محلول فعال هستند، از این رو پس از فعال شدن، ماندگاری آن‌ها حداکثر تا 48 ساعت است.

این محقق با تاکید بر اینکه این اسپری به گونه‌ای طراحی شده که تنها مواد بر روی محل جراحت فعال می‌شوند، اظهار کرد: این امر موجب خواهد شد تا مواد بر روی محل جراحت ماندگاری بیشتری داشته باشند.

حقیری به پانسمان تولید شده در این پژوهش اشاره کرد و افزود: پانسمان پنبه‌ای تولیدشده در این تحقیقات حاوی خطوط مورب و منافذ ریزی است و این منافذ با مواد ترمیمی و نوعی ویتامین و عصاره گیاهی پوشانده شده است که در روند انعقاد و بهبودی نقش موثری دارند.

این محقق با بیان اینکه این محصول قابل استفاده در بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها، بخش‌های آنژیوگرافی و کلینیک‌های دندان پزشکی است، اظهار کرد: از این اسپری و پانسمان می‌توان برای بیماران مبتلا به هموفیلی، دیابت و بیماران مبتلا به بیماری‌های اکتسابی خون بهره برد؛ ضمن آنکه در درمان جراحات عمقی و سطحی ناشی از انجام عملیات نظامی و یا سایر حوادث می‌توان از آن استفاده کرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط