درگذشت رابرت كُخ

کد خبر : 58780 شنبه 06 خرداد 1396 - 00:58:33

رابرت كُخ، باكتری‏ شناس معروف آلماني، كاشف عامل بيماری سل و برنده جایزه نوبل پزشکی در 27 مه 1910 درگذشت.

رابرت هاینریش هرمان كخ، باكتری شناس و پزشك برجسته آلمانی در 11 دسامبر 1843 در شهر کلاوستهال آلمان به دنيا آمد. وی پس از پايان تحصيلات خود در رشته پزشكی، مطالعات و تحقيقات گسترده ‏ای را درباره علل برخی از بيماري ‏ها هم‏چون وبا، سل و سياه زخم آغاز كرد.

كخ پس از تكميل روش كشت ميكروب‏ها، آن‏ها را به وسيله رنگ كردن در زير ميكروسكوپ مشاهده كرد و پی برد كه باسيل‏ های بسيار كوچكی در خون گوسفند يا حيوان مريض وجود دارد. وی توانست با پرورش و نگهداری اين باسيل، نظريه خويش را اثبات نموده و سرم اين مرض را بسازد؛ اين عمل باعث شد كه از تلفات زياده از حد احشام جلوگيری شود.

كخ در سال 1880 به عضويت شورای سلطنتی بهداشت برلين انتخاب گرديد و از آن پس تحقيقات خود را براي كشف ميكروب سل كه از ديرباز به طاعون سفيد مشهور بود، آغاز كرد. اين مطالعات در نهايت منجر به كشف ميكروب سل در 24 مارس 1882 شد و كخ پس از چندی اعلام كرد كه مي ‏توان همه جانداران را در اثر تلقيح اين سرم از امراض مختلف مصون داشت.

در سال 1905، كخ به دليل تلاش در راه گسترش علم و كشف باسيل سل، موفق به اخذ جايزه نوبل پزشكی در سال 1905 شد و دانشمندان زمان، پس از تاييد نظرات او، وي را در شمار بزرگ‏ترين مكتشفين قرار دادند.

كخ سفرهای زيادی به افريقا برای تحقيق درباره مرض خواب، مالاريا و طاعون انجام داد و دريافت كه مرض خواب كه هزاران افريقايى را به كام مرگ كشانده بود، در اثر نيش پشه ‏ای به نام تسه تسه است.

به تدريج كخ در اثر فعاليت زياد و ناراحتي‏ های ناشی از آن، مريض و ضعيف گرديد، تا اين‏كه كاشف سل كه خود نجات دهنده جان ميليون ‏ها انسان بود در 27 مه (6 خرداد) 1910 در 67 سالگی بر اثر مرض سل درگذشت.

رابرت كخ بدون شك بعد از لويی پاستور، كاشف پني‏سيلين، بزرگ‏ترين ميكروب شناس دنيا است و خدمات ارزنده او در راه بسط علم، هيچ‏گاه از يادها نخواهد رفت.

 

منبع:راسخون

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]