گزارش تصویری از زیباترین شبکه متروی جهان

معماری شگفت ایستگاه های متروی مسکو

کد خبر : 58685 یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 - 18:49:26

شبکه متروی شهر مسکو از نظر نوع معماری؛ تزئینات و قدمت، در زمره منحصر به فرد ترین و جالب توجه ترین شبکه های جهان قرار دارد. در ساخت این شبکه از تلفیق هنر و معماری در حد کمال استفاده شده است.

شهر مسکو پایتخت کشور پهناور روسیه برای بسیاری از مردم جهان شناخته شده است و نام این شهر با بسیاری از رویدادهای جهانی قرون اخیر پیوند خورده است. در این میان شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد که در زیر زمین شهر مسکو، دنیایی شگفت انگیز از هنر و معماری نهفته است که شاید بتوان آن را یکی از عجایب معماری معاصر دانست. این دنیای زیبا که تلفیقی از هنر و معماری در خدمت صنعت حمل و نقل است، در قالب متروی زیر زمینی شهر دیده می شود که به اندازه ای هنرمندانه طراحی شده است که شاید با دیدن تصاویر آن به ذهن هر بیننده ای موزه، قصر یا تالارهای تشریفاتی تداعی شود.

پروژه ساخت و تاسیس متروی شهر مسکو را می توان یکی از طرح های تبلیغاتی مهم دولت کمونیستی شوروی محسوب کرد. هدف از طراحی این ایستگاه های متروی پر شکوه و بسیار مجلل در آن دوران، نشان دادن آینده با شکوه و قدرتمند شوروی بوده و در ساخت آن از مولفه های بنیادین تاریخ و سیاست های دولت وقت شوروی استفاده شده است. امروزه این سیستم زیر زمینی و متروی مسکو را می توان در زمره یکی از قدیمی ترین نمونه های موجود در جهان محسوب کرد.

در حقیقت پروژه ساخت و تاسیس متروی شهر مسکو را می توان یکی از طرح های تبلیغاتی مهم دولت کمونیستی شوروی محسوب کرد. هدف از طراحی این ایستگاه های متروی پر شکوه و بسیار مجلل در آن دوران، نشان دادن آینده با شکوه و قدرتمند شوروی بوده و در ساخت آن از مولفه های بنیادین تاریخ و سیاست های دولت وقت شوروی استفاده شده است. امروزه این سیستم زیر زمینی و متروی مسکو را می توان در زمره یکی از قدیمی ترین نمونه های موجود در جهان محسوب کرد.

نخستین خط متروی مسکو در تاریخ 15 می سال 1935 میلادی دو ایستگاه سوکولنیکی را به پارک کولتوری متصل کرد، این خط دارای 11 کیلومتر طول بوده و 13 ایستگاه در مسیر آن طراحی شده بود. امروزه متروی شهر مسکو دارای نزدیک به 339 کیلومتر طول بوده و 13 خط  در آن مسافران را در 206 ایستگاه شهری و حومه جا به جا می کنند. این مجموعه زیبا و بی نظیر در جهان تنها در خدمت سیستم حمل و نقل شهری نبوده و یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این شهر نیز به شمار می رود.  در این گزارش تصویری برخی از ایستگاه های شهر مترو را در حال حاضر ملاحظه کرده و در عین حال برخی از تصاویر تاریخی از مراحل ساخت و بهره برداری از نخستین خط این مترو را نیز شاهد هستید. شایان ذکر است که طراحان و معماران شبکه متروی شهر مسکو اگر چه در دوران حکومت شوروی سابق این پروژه را اجرا کردند اما در مقیاس وسیع از سیستم متروی شهر لندن و تجربیات ساخت آن برای اجرای طرح عظیم خود بهره گرفته و تلاش کرده اند با استفاده از این تجربیات، به نتیجه ای بهتر برسند.

 

 منبع: tass و boredpanda

ترجمه: احسان محمدحسینی

no-alt

راحان و معماران شبکه متروی شهر مسکو اگر چه در دوران حکومت شوروی سابق این پروژه را اجرا کردند اما در مقیاس وسیع از سیستم متروی شهر لندن و تجربیات ساخت آن برای اجرای طرح عظیم خود بهره گرفته و تلاش کرده اند با استفاده از این تجربیات، به نتیجه ای بهتر برسند.

no-alt

شهر مسکو پایتخت کشور پهناور روسیه برای بسیاری از مردم جهان شناخته شده است و نام این شهر با بسیاری از رویدادهای جهانی قرون اخیر پیوند خورده است. در این میان شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد که در زیر زمین شهر مسکو، دنیایی شگفت انگیز از هنر و معماری نهفته است

no-alt

امروزه متروی شهر مسکو دارای نزدیک به 339 کیلومتر طول بوده و 13 خط در آن مسافران را در 206 ایستگاه شهری و حومه جا به جا می کنند

no-alt

این مجموعه زیبا و بی نظیر در جهان تنها در خدمت سیستم حمل و نقل شهری نبوده و یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این شهر نیز به شمار می رود.

no-alt

هدف از طراحی این ایستگاه های متروی پر شکوه و بسیار مجلل در آن دوران، نشان دادن آینده با شکوه و قدرتمند شوروی بود

no-alt

پروژه ساخت و تاسیس متروی شهر مسکو را می توان یکی از طرح های تبلیغاتی مهم دولت کمونیستی شوروی محسوب کرد.

no-alt

نخستین خط متروی مسکو در تاریخ 15 می سال 1935 میلادی دو ایستگاه سوکولنیکی را به پارک کولتوری متصل کرد، این خط دارای 11 کیلومتر طول بوده و 13 ایستگاه در مسیر آن طراحی شده بود.

no-alt

نمایی از ایستگاه های مترو در شهر مسکو

no-alt

نمایی از ایستگاه های مترو در شهر مسکو

no-alt

نمایی از ایستگاه های مترو در شهر مسکو

no-alt

نمایی از ایستگاه های مترو در شهر مسکو

no-alt

نمایی از ایستگاه های مترو در شهر مسکو

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]