کد خبر : 5643 چهارشنبه 26 فروردین 1394 - 10:18:46
نابودی-ذخایر-ماهی-دریاها-درپی-افزایش-جهانی-دما

نابودی ذخایر ماهی دریاها درپی افزایش جهانی دما

سیناپرس: پژوهشگران در مطالعات خود دریافتند که طی پنجاه سال آینده ف تعداد زیادی از گونه های ماهی ها و آبزیان اقیانوس اطلس شمالی به دلیل افزایش دمای آب از بین خواهند رفت . از سوی دیگر برخی گونه های آبزیان در این مناطق با افزایش جمعیت رو به رو می شوند .

بر اساس نتایج مطالعاتی که روز دوشنبه در مجله پژوهشی طبیعت و تغییرات آب و هوائی journal Nature Climate Change منتشر شد ، پژوهشگران دریافتند که با توجه به روند افزایش دما در کره زمین و گرم تر شدن آب های دریای شمال ، در آینده ای نزدیک برخی از گونه های ماهی ها و آبزیان ساکن این دریا با گونه های دیگری جایگزین خواهند شد .

در این گزارش قید شده است که دمای آب های اقیانوس ها در سراسر جهان از آغاز قرن بیستم به این سو ، به تدریج در حال افزایش است و در این میان اقیانوس اطلس شمالی به طور خاص شاهد افزایش دمای بیشتری بوده است . بر این اساس پژوهشگران پیش بینی می کنند دمای آب های سطحی در اقیانوس اطلس شمالی طی پنج دهه آینده به میزان یک و هشت دهم درصد افزایش پیدا کند .

در همین زمینه محققان دانشگاه اکستر University of Exeter که پژوهش های فوق را پیگیری می کنند با مقایسه اطلاعات و داده های ثبت شده بلند مدت از ماهی های ساکن دریای شمال از جمله ماهی haddock ( نوعی ماهی روغنی کوچک ) ، ماهی هیک hake ، lemon sole ، ماهی پلیس plaice ( نوعی ماهی پهن ) و ماهی داب dab به نتایج فوق رسیده و مدل های آب و هوائی موجود در دفتر هواشناسی را نیز بررسی کرده اند .

بر اساس این مطالعات ، بسیاری از گونه های فعلی ماهی ها و آبزیان موجود در این دریا به زودی منقرض خواهند شد . پژوهشگران اعتقاد دارند بسیاری از این گونه های ماهی ، فاقد توانائی لازم جهت تطبیق پذیری با تغییرات آب و هوائی بوده و به همین دلیل رفته رفته تعداد آن ها کاهش یافته و به کلی منقرض خواهند شد .

این موضوع در حالی انجام خواهد شد که همزمان با نابودی گونه های فوق از ماهی ها ، نژادهای ماهی مختلفی همچون ساردین ها ، ماهی های نوع جان دوری John Dory و  شاه ماهی قرمز red mullet  در این دریا ها افزایش پیدا کرده و بسیار زیاد می شوند زیرا در این بازه زمانی ، دمای آب این مناطق مشابه دریاهای اطراف پرتغال و اسپانیا خواهد شد .

در پایان این گزارش تاکید شده است که انسان ها باید خود را برای مواجهه با روند تغییرات محیط زیستی در جهان اماده کرده و این موضوع می تواند تاثیرات مهمی در برنامه غذائی انسان ها داشته باشد .

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]