کد خبر : 5508 دوشنبه 24 فروردین 1394 - 10:37:15
تطبیق-پذیری-نئاندرتال-ها-با-حیوانات-وحشی

تطبیق پذیری نئاندرتال ها با حیوانات وحشی

سیناپرس: حفاری و کاووش های جدید انجام شده در یک محوطه سکونتگاهی در غار Cova de les Llenes واقع در کشور اسپانیا نشان می دهد که انسان های نئاندرتال به همراه گروه متنوعی از حیوانات وحشی به طور مشترک از این محوطه جهت زندگی استفاده می کردند .

به تازگی تیمی از پژوهشگران و دانشمندان موسسه زیست باستان شناسی اجتماعی اوولوچیا Institut de Paleoecologia Humana i Evolució Social (IPHES) با همکاری و مشارکت دانشگاه روویرا ویرجیل یکم Universitat Rovira I Virgili (URV) در حال انجام پژوهش های میدانی و کاووش در غار Cova de les Llenes هستند که انسان های نئاندرتال در بازه زمانی 200 هزار سال پیش در آن زندگی می کردند .

بر اساس اعلام رسمی سرپرست این تیم پژوهشی ، هدف اصلی این پژوهش ، به دست آوردن مدارک و اسناد قطعی جهت بررسی ارتباط بین انسان های نئاندرتال و حیوانات وحشی ، به ویژه  گوشتخواران بزرگ و نحوه تطبیق پذیری آن ها است . یافته های این تیم پژوهشی نشان می دهد که انسان های نئاندرتال در محوطه جلوئی این غار زندگی کرده به شکار حیوانات مختلفی می پرداخته و از گوشت آن ها استفاده می کردند . مهمترین این حیوانات عبارتند از : گوسفند و بز وحشی ، گوزن ، اورک ، کرگدن  و mega loceros که گونه ای از گوزن های غول پیکر منقرض شده محسوب می شود .

در این حفاری همچنین ، شواهدی از ابزارهای سنگی ساخته شده توسط نئاندرتال ها به دست آمد که بررسی های انجام شده نشان می دهد که این جامعه انسانی 200 هزار ساله ، ابزار های سنگی خود را با استفاده از سنگ های موجود در اطراف رودخانه فلامیسل Flamisell River می ساختند .

بر اساس شواهد و قرائن موجود ، مشخص شد که علاو بر انسان ها حیوانات گوشتخواری نظیر کفتارها ، پلنگ ، گرگ ، روباه و گورکن نیز در این غار سکونت می کرده اند و خرس ها نیز از بخش هائی از غار جهت خواب زمستانی استفاده می کردند .

این مدارک نشان می دهد که انسان های باستانی و حیوانات مختلفی به طور مشترک از بخش ها گوناگون این محوطه غار باستانی استفاده کرده و در کنار یکدیگر می زیسته اند . در این غار و به ویژه در بخش های تحتانی آن ، آثار متعددی که نشان دهنده وجود خرس ها و ساخت آشیانه جهت خواب زمستانی آن ها است ، به دست آمده است .

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]