راهکارهای مقابله با گرمازدگی / آماده باش مراکز درمانی فارس برای پذیرش افراد دچار گرمازدگی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با هشدار نسبت به افزایش دما در روزهای پیش رو و احتمال گرمازدگی، راهکارهایی را برای مقابله با گرمازدگی ارائه کرد.

مهرداد شریفی امروز، 21 تیرماه با اشاره به پیش بینی های سازمان هواشناسی مبنی بر گرم شدن هوا در روزهای آینده، اعلام کرد: تمام بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی فارس برای پذیرش افراد گرمازده و بیماران پُرخطر در آماده باش قرار دارند.

او با بیان این توضیح که گرمازدگی، عدم توانایی بدن در دفع گرما و افزایش دمای درون بدن به حدود چهل درجه سانتی‌گراد است که به دلیل فعالیت شدید یا گرمای هوا ایجاد می‌شود، هشدار داد: گرمازدگی در اثر نرسیدن آب کافی به بدن در گرمای بالا، منجر به نقص در سیستم کنترل درجه حرارت بدن می شود.

شریفی درباره نشانه های گرمازدگی، اضافه کرد: ضعف و خستگی، کشیدگی و درد عضلات، تهوع و استفراغ، سرگیجه و ضعف، سردرد و اسهال از جمله نشانه های گرمازدگی هستند و در صورت بروز گرمازدگی باید به سرعت به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.

این پزشک متخصص طب اورژانس با بیان اینکه با رعایت برخی نکات ساده، به راحتی می توان از ابتلا گرمازدگی جلوگیری و پیشگیری کرد، گفت: اگر در محیط گرمی قرار گرفتید که احتمال گرمازدگی در آن وجود داشت، به صورت منظم و زمانی که هنوز تشنه نشده‌اید، آب بنوشیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه با این توصیه که در این فصل گرم، بهتر است از وسایل محافظتی برابر نور خورشید مانند سایبان یا کلاه استفاده کنیم، تاکید کرد: افراد در روزهای گرم سال، به ویژه کودکان زیر ۴ سال، افراد بالای ۶۵ سال و افراد پُرخطر همچون بیماران قلبی، دیابتی، دارای فشار خون و بیماران خاص، بهتر است تا حد امکان بین ساعات ۱۱ تا ۱۶ از منزل خارج نشوند.

شریفی با بیان اینکه گرمازدگی یکی از مشکلات شایع در نوزادان و کودکان در روزهای گرم سال محسوب می شود و کودکان جزو ‌آسیب ‌پذیرترین گروه ها در برابر گرما هستند و هرچه سن کودک کمتر باشد، آسیب ‌ها بیشتر است، گفت: خانواده ها در صورت مشاهده هر گونه مشکل تنفسی و پایین نیامدن دمای بدن کودک، به نزدیک ترین مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه با اشاره به نکات تغذیه ای که در گرمازدگی باید رعایت شود نیز، گفت: از نوشیدنی های بسیار شیرین دوری کنیم، زیرا این نوشیدنی ها در واقع موجب از دست دادن مایعات بدن می شوند؛ همچنین از نوشیدن مایعات بسیار سرد نیز خودداری کنیم، زیرا می توانند موجب مشکلات گوارشی شوند.

شریفی با بیان اینکه فعالیت های شدید بدنی نیز در روزهای گرم می تواند موجب بروز گرما زدگی شود، ادامه داد: از نوشیدن مایعات دارای کافئین مانند قهوه، شکلات های کاکائویی، نوشابه و چای پُررنگ خودداری شود، چرا که این خوراکی ها موجب کم آب شدن بدن می شوند.

او با اشاره به اینکه مصرف میوه ها و به ویژه سبزی ها می تواند به تامین آب بدن کمک شایانی کند، گفت: در روزهای گرم سال از میوه و سبزی ها در برنامه غذایی خود بیشتر استفاده کنیم.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، شریفی با تاکید بر اینکه نخستین اقدام در مواجهه با گرمازدگی این است که باید فرد را از محیط گرم به سرعت خارج و به محیط خُنک یا زیر سایه منتقل کرد، افزود: در صورت پیدا شدن نشانه های شدید گرمازدگی، باید فرد به مراکز بهداشتی درمانی منتقل شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا