آغاز به کار انجمن خیرین میراث فرهنگی در فارس

مراسم آغاز به کار انجمن خیران میراث فرهنگی استان فارس امروز، ۲۰ تیرماه با حضور مشاور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سرمایه‌گذاران و برخی فعالان میراث فرهنگی استان در شیراز برگزار شد.

مشاور معاون میراث‌فرهنگی و قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی کشور در این مراسم بیان داشت: اکنون دفتر نمایندگی انجمن خیرین میراث فرهنگی در بسیاری از استان ها از جمله مازندران، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، قزوین، زنجان، قم، همدان و اصفهان شکل گرفته است.

فریدون فعالی با بیان اینکه فارس پانزدهمین استان در کشور است که انجمن خیرین میراث فرهنگی در این استان شروع به فعالیت کرده است گفت: این انجمن در حوزه میراث‌فرهنگی فعالیت می‌کند تا زمینه مشارکت خیرین را در داخل و خارج از کشور فراهم کند.

وی در خصوص اهداف این انجمن نیز گفت: ایجاد زمینه مشارکت خیرین این حوزه در داخل و خارج از کشور به منظور جلب مشارکت و جذب سرمایه‌های معنوی و مادی برای حفظ، مرمت و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی و فرهنگی ثبت‌شده، مشارکت در راه اندازی موزه‌ها و پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس، اموال منقول فرهنگی و تاریخی و میراث‌طبیعی کشور و … می باشد.

مشاور قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: بهره‌مندی از تجربیات فنی و مشاوره‌های تخصصی خیرین صاحب‌نظر و شاخص در حوزه میراث‌فرهنگی همچنین فراهم‌سازی زمینه دریافت منابع مالی و یا هدایای اموال منقول و غیرمنقول در اختیار دوستدار میراث‌فرهنگی، تشکیل بانک اطلاعاتی و آماری از خیرین و معرفی توانمندی‌های آنان، تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از محوطه‌ها، بناها و بافت‌های تاریخی، اموال منقول و غیرمنقول نیازمند مرمت، احیاء و حفظ نگهداری میراث‌فرهنگی ناملموس در خطر و نیازمند پاسداری فوری از جمله برنامه‌های انجمن خیرین در استان ها است.

بخشی از حمایت‌های خیران را به عرصه فرهنگ سوق دهیم

در این جلسه رئیس گروه مشاورین و دستیاران استاندار فارس و رئیس مجمع خیران فرهنگی استان نیز با اشاره به اهمیت توجه به عرصه فرهنگ، خواستار سوق دادن بخشی از حمایت‌های خیران به عرصه فرهنگی شد.

محمد باقر کشفی گفت: استان فارس همواره در امور خیر پیشتاز بوده و هست واگر نگاهی به تاریخ وقف و خیر و کمک خیران استان فارس بیندازیم، پرونده درخشانی از مردم این استان مشاهده خواهیم کرد. جدای از این استاندار فارس مشوق اصلی کارهای خیر است که هم راه‌اندازی شوند و هم از عناصر خیر استفاده شود.

وی یادآور شد: تأکید استاندار فارس باعث شده است صدها مجموعه خیریه با ماموریت‌های تخصصی و عمرانی در استان فعال شوند.

رییس گروه مشاورین و دستیاران استاندار فارس با اشاره به راه‌اندازی انجمن خیرین میراث فرهنگی در فارس، این کار را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد که در سطح کشور هم این انجمن رسمیت پیدا کرده و کار خود را انجام می دهد.

کشفی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ فارس را در تراز سومین حرم اهل بیت(ع) قرار دهیم، گفت: استان فارس پیشانی و پیشران معرفی ایران است و هرچه سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگی جهت بالا بردن سطح سواد مردم در موضوعات عمومی جامعه انجام دهیم، کم است. حتی نیاز به کمک نیکوکاران و اهالی رسانه داریم و تلاش کنیم که حمایت نیکوکاران را به این سمت جلب کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس نیز در این مراسم گفت: همانگونه که در بسیاری از حوزه ها مانند مدرسه سازی خیرین پیشقدم هستند باید سعی کنیم از ظرفیت آنها در بخش حفظ میراث فرهنگی کشور نیز استفاده کنیم.

محمد ثابت اقلیدی افزود: اعتبارات میراث فرهنگی بسیار محدود است و نمی توان با این اعتبار کم اقدام قابل توجهی برای مرمت احیا و حفظ آثار تاریخی انجام داد.

وی با بیان اینکه تشکیل این انجمن اتقاق مبارک و خوبی است که در دولت شهید رییسی رقم خورده است گفت: در حال حاضر این امکان فراهم شده که با تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی یک همیت برای حفاظت و مرمت و احیای آثار تاریخی به وجود می آید.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس خاطر نشان کرد: خوشبختانه طی ۶ ماه گذشته برخی از آثار تاریخی شاخص این استان مانند تخت جمشید، قلعه دختر فیروزآباد، بهشت گمشده و نقوش برجسته در کازرون و.‌.‌ با حمایت و همکاری خیرین مورد مرمت و احیا و حفاظت ، ساماندهی و نورپردازی قرار گرفتند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا