نکاتی که درباره «تب دنگی» باید بدانیم

پژوهشگر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: واکسیناسیون یکی از راه‌های پیشگیری از بیماری تب دِنگی است که در برخی کشورها از آن در سطح محدود استفاده می‌شود.

به گزارش سینا از روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر ساناز احمدی با اشاره به شیوع بیماری تب دنگی در کشور اظهار کرد: راه اصلی پیشگیری از ابتلا به بیماری تب دِنگی از بین بردن مکان‌های تولید مثل پشه مثل مرداب‌ها، آب‌های راکد، چاه‌ها و منابع باز آب و همچنین محافظت از نیش پشه‌ها با استفاده از مواد دفع کننده حشرات، پوشیدن لباس‌های پوشیده و نیز نصب توری بر پنجره‌ها است.

وی با اشاره به این که بیماری تب دِنگی جزء ویروس‌های خونریزی دهنده است، ادامه داد: تشخیص ویروس با اندازه گیری آنتی ژن، آنتی بادی ویروس، انجام تست مولکولی بوده و درمان ضدویروسی مشخصی برای آن وجود ندارد و عمدتا درمان‌ها به صورت حمایتی و نگهدارنده صورت می‌گیرد، لذا بهترین درمان نگهدارنده، حفظ حجم داخل عروقی بیمار و انجام سرم تراپی است.

به گفته پژوهشگر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی، بیماری تب دِنگی توسط گزش پشه آئدس منتقل شده و عمدتا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارد، اما به دلیل تغییرات آب و هوایی و مسافرت‌های بین المللی به سایر مناطق دنیا نیز گسترش یافته است؛ این پشه عموما در روز به ویژه پس از طلوع و قبل از غروب آفتاب انسان را نیش می‌زند.

احمدی عنوان کرد: اخیرا مواردی از ابتلا به این بیماری در برخی از هموطنان مسافر کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایه‌های شرقی شناسایی شده است؛ البته انتقال این بیماری از طریق انسان به انسان امکان پذیر نیست و در موارد نادر انتقال از مادر باردار به جنین نیز گزارش شده است.

وی تصریح کرد: تب دِنگی معمولا دارای 2 هفته دوره نهفتگی بوده و تظاهرات بالینی آن از بدون علامت تا شدید است. این علائم شامل تب و لرز شدید، درد پشت چشم، سردرد شدید و همچنین علائم گوارشی، از جمله تهوع و استفراغ همراه است و در صورتی که این بیماری، در سطح خفیف یا کم علامت بروز کند، بیمار سریع بهبود می‌یابد اما، در برخی موارد، فرد ممکن است علائم هشدار دهنده داشته و در نهایت وارد مرحله ی شدید این بیماری شود.

وی با اشاره به اینکه در سالمندان، نوزادان، مادران باردار و بیماران خاص طبق پروتکل جدید کشوری بیماری تب دِنگی ممکن است بروز شدید تری داشته باشد، خاطرنشان کرد:  در مرحله شدید با آسیب به جدار عروق فرد مبتلا افت فشارخون پیدا کرده و وارد مرحله شوک شده، افت پلاکت و مشکلات انعقادی منجر به خونریزی‌های شدید در بیمار شده، خون رسانی به ارگان‌های حیاتی مثل مغز، کبد و کلیه مختل و بیمار مبتلا به مشکلات کلیوی و آنسفالوپاتی می‌شود.

پژوهشگر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی تاکید کرد: با انتشار بیماری تب دِنگی و پشه ناقل آن، موارد خفیف به شکل سرپایی درمان و مواردی با علائم هشدار دهنده جهت درمان بستری می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا