بازدید دهقانی از مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب ایرانی و مکمل

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری،از مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب ایرانی و مکمل بازدید کرد.

به گزارش سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با حضور و همراهی  امیرحسین جمشیدی رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب ایرانی و مکمل، مهدی سیف سهندی، معاون ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی و محمد جواد صدری مهر، دستیار معاون علمی در ساماندهی و توسعه زیرساخت‌های فناوری و نوآوری از مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب ایرانی و مکمل بازدید کرد.

این موسسه، به عنوان اولین خاستگاه رسمی و قانونی طراحی، ساماندهی، تأمین منابع علمی، آموزشی و پژوهشی طب سنتی کشور، فعالیت رسمی خود را از سال1380 تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز کرده‌است.

 احیاء میراث پزشکی دوران تمدن اسلامی در بنای تاریخی پیرنیا متعلق به میرزا حسن‌خان مشیرالدوله، نخست‌وزیر ایران در زمان قاجار شکل گرفت. این عمارت کهن در باغی به مساحت تقریبی 2500 متر مربع قرار دارد که پس از مرمت با همکاری سازمان میراث فرهنگی، با موافقت مقام معظم رهبری و به کوشش محمد مهدی اصفهانی به مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل واگذار شد.

این بنای تاریخی در تاریخ 11 مرداد 1376 به شماره 1899 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در سال 1389 پس از ادغام دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران، تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفت.

 در سال 1392 پس از انتزاع این دو دانشگاه، مؤسسه مجدداً تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به فعالیت آموزشی و پژوهشی خود و تربیت دانشجو ادامه داد.

در مردادماه سال 1394 پس از بازپس‌گیری ساختمان شماره 2 مؤسسه از دانشگاه علوم پزشکی تهران، کلیه فعالیت‌های آموزشی مؤسسه به ساختمان جدید در قالب دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران منتقل شد.در حال حاضر با انتقال کلیه امور آموزشی به دانشکده، مؤسسه تنها در حوزه پژوهش فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا