سقط‌جنین عمدی می تواند باعث ناباروری شود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سقط‌جنین عمدی عوارض جبران‌ناپذیری به مادر وارد می‌کند و حتی ممکن است مادر تا آخر عمر نتواند باردار شود.

دکتر شمیم پیله‌وری با بیان اینکه سقط‌ جنین به ازدست‌دادن بارداری تا ۲۷ هفتگی گفته می‌شود، اذعان کرد: به دلایل مختلف ممکن است جنین در بدن مادر سقط شود که در این راستا می‌توان به علل مادری و کروموزومی اشاره کرد.
وی افزود: اختلالات تیروئیدی، دیابت و انعقادی در مادر احتمال سقط‌جنین را افزایش می‌دهد.
متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه عوامل محیطی، دارویی، اختلال در ساختار بدن و… احتمال سقط‌جنین را افزایش می‌دهد، اذعان کرد: گاهی اوقات به دلایل پزشکی و نجات جان مادر لازم است که سقط‌جنین صورت بگیرد .
دکتر پیله‌وری با بیان اینکه تشخیص برخی ناهنجاری‌هایی که در جنین داده می‌شود ادامه حیات را برای جنین غیرممکن خواهد کرد، گفت: بانوانی که مشکل دیابت دارند، حتماً باید تحت‌نظر پزشک و متخصص غدد داخلی باشند تا قند خونشان کنترل شود، در بارداری‌هایی که مادر دیابت وابسته به انسولین دارد و تحت کنترل نیست، به‌احتمال زیاد سقط‌جنین خواهد داشت یا نوزادی با نقص‌های مادرزادی به دنیا خواهد آمد.
دکترپیله‌وری بیان کرد: سقط‌جنین عمدی عوارض جبران‌ناپذیری به مادر وارد می‌کند و حتی ممکن است مادر تا آخر عمر نتواند باردار شود.
 عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه گاهی اوقات مادر به علت خون‌ریزی بیش از اندازه رحم خود را از دست می‌دهد، اضافه کرد: اغلب زنان به دلیل بارداری ناخواسته اقدام به سقط‌جنین می‌کنند درحالی‌که این عمل عوارض خطرناکی همچون خونریزی طولانی‌مدت و حتی مرگ‌ومیر را نیز برای آنان به همراه دارد.
پیله‌وری خاطرنشان کرد: سقط‌های عمدی عموماً در شرایط غیرمعمول و غیربهداشتی انجام می‌شود که خطرات زیاد را برای زنان به همراه دارد که مرگ‌ومیر آنان هنگام سقط، مرگ ناشی از خونریزی، نازایی دایمی و سرطان ناحیه شکمی را موجب می‌شود.
وی ضمن اشاره به عفونت ناشی از سقط که به بدن مادر آسیب جدی می‌زند، ابراز کرد: با سقط‌جنین در مراکز غیربهداشتی و غیرقانونی احتمال بروز عفونت، ازدست‌دادن رحم و یا حتی مرگ مادر را افزایش می‌دهد.
متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: سوراخ‌شدن رحم درصورتی‌که رحم دست‌کاری شود از دیگر عوارض سقط عمدی جنین است که این امر آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مادر تحمیل می‌کند .
گزارش: فاطمه عزیزی هرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا