تولید مبدل های فرکانسی مورد نیاز صنایع فولاد و مس در کشور

یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مبدل های فرکانسی شده که دستگاهی الکترونیکی یا الکترومکانیکی است و جریان متناوب با یک نوع فرکانس (بسامد) را به فرکانسی دیگر تغییر می‌دهد. این محصول در صنایعی مثل فولاد و مس به کار می رود و برای درایو موتورهای سنکرون حدود 6.6 کیلو ولت استفاده می شود.

 به گزارش سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، شرکت دانش بنیان راستین الکترونیک پویا (رپکو) در زمینه طراحی، مهندسی معکوس، ساخت، نصب و اجرا، تعمیر، سرویس و نگهداری و همچنین تامین قطعات و تجهیزات برق، الکترونیک، قدرت، کنترل، مخابرات، ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی فعالیت می‌کند.

محمد تقی رجبی، مدیر فروش شرکت دانش بنیان رپکو در توضیح زمینه فعالیت این شرکت گفت: در بخش طراحی، ساخت و اجرا یکی از تخصص ها و ماموریت های اصلی شرکت رپکو، انجام پروژه های صنعتی از مرحله مهندسی معکوس، طراحی تا اجرا به صورت EPC و کلید در دست است.

وی ادامه داد: در بخش مهندسی معکوس، از بدو تاسیس رپکو، یکی از ماموریت های اصلی شرکت، داخلی سازی و مهندسی معکوس بوردها و تجهیزات پرکاربرد صنعتی به ویژه سیستم های الکترونیک قدرت بوده است. در این راستا، فرآیند کامل مهندسی معکوس شامل بررسی اولیه و شناسایی و الکترونیک قدرتی برای کاربردهای مختلف در صنایع مهم و کلیدی کشور همواره در دستور کار شرکت بوده است. در این راستا، فرآیند کامل مهندسی معکوس شامل بررسی اولیه و شناسایی و تامین قطعات، استخراج نقشه مدارات، شبیه سازی وتحلیل کارکرد آنها، طراحی و ساخت PCB و نهایتا مونتاژ و تست بردها و تجهیزات توسط متخصصان این شرکت انجام می شود.

به گفته او این موفقیت ها باعث شده تا ضمن شکستن انحصار برخی شرکت های خارجی امکان بومی سازی تجهیزات مهم و خاص، پشتیبانی فنی تجهیزات توسط متخصصین داخلی، همچنین امکان ارتقا سیستم ها فراهم شود.

رجبی با بیان اینکه در بخش تعمیرات تخصصی و حرفه ای بر روی انواع بوردها در دستور کار است، افزود: کارت ها و ماژول های الکترونیکی و کنترلی، دستگاه ها و تجهیزات صنعتی و آزمایشگاهی به ویژه تعمیر انواع تجهیزات الکترونیک قدرتی شامل اینورترها، کانورترها، رکتیفایرها، درایورهای موتورهای AC  و AD  سافت استارترها، شارژرها، منابع تغذیه، انواع مبدل های فرکانسی و همچنین تجهیزات اتوماسیون صنعتی و HMI برای صنایع مختلف کشور از دیگر خدماتی است که در حوزه تعمیرات از سوی شرکت رپکو ارائه می شود و مجموعه اقدامات موجب شده تا شرکت رپکو به عنوان یکی از بهترین شرکت های ارائه خدمات تعمیراتی در حوزه برق و الکترونیک شناخته شود.

وی، مبدل های فرکانسی و درایوهای فرکانسی برای درایو های موتورهای سنکرون مدیووم ولتاژ را محصول ارائه شده این شرکت در بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ دانست و گفت: شرکت رپکو تنها تولید کننده این مبدل های فرکانسی در ایران ما است و برای درایو موتورهای سنکرون حدود 6.6 کیلو ولت استفاده می شود.

رجبی در خصوص کاربست این مبدل ها توضیح داد: این جنس از مبدل ها در صنایعی مثل فولاد  و مس قابل استفاده است. نمونه های خارجی آن مثل مدیوم ولتاژ برند وگ (WEG) کشور برزیل است که ما از این طرح الگو گرفته ولی با طراحی و ساخت خودمان آن را بومی سازی کرده ایم.

مدیر فروش شرکت دانش بنیان رپکو ادامه داد: از دیگر محصولات پرفروش شرکت می‌توان به محصول سیستم کنترل رسوب دهنده های الکترواستاتیکی که اصطلاحا به آنها سیستم های الکتروفیلتر گفته می شود، اشاره کرد و در این راستا ما صفر تا 100 تابلوهای کنترل این سیستم های الکترو فیلترها را هم بومی سازی کردیم.

به گفته او به سبب تحریم هایی که وجود داشت، کشورهای تولید کننده این الکترو فیلتر به ما خدمات ارائه نمی دادند از این رو ما از طریق مهندسی معکوس بومی سازی  این محصولات را در دستور کار خود قرار دادیم و این سیستم ها را برای چندین شرکت سیمانی هم در ایران نصب کرده ایم.

رجبی همچنین خاطرنشان کرد: حدود 38 محصول دیگر از انواع سیگنال سازها گرفته تا سامانه شبیه ساز سیگنال های موبایلی، دستگاه تست غیر مخرب بتن، سنگ و آسفالت و … را در سامانه ساخت ایران به ثبت رسانده ایم.

وی در پایان در خصوص مزیت محصولات این شرکت نسبت به نمونه های مشابه خارجی گفت: اولین و مهم ترین مزیت محصولات این شرکت، قیمت پایین تر در عین کیفیت برابر است و مشتریان می توانند این محصولات را دست کم یک چهارم قیمت برندهای خارجی خریداری کنند. پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری از خریداران و ارائه خدمات پس از فروش 24 ساعته مزیت دیگری بود که رجبی به آن اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا