کنفرانس فیتوتراپی بیماریهای قلبی عروقی و فارماکولوژی قلبی عروقی روغن زیتون

کنفرانس علمی«فیتوتراپی بیماری های قلبی عروقی و فارماکولوژی قلبی عروقی روغن زیتون» دهم تیر ماه توسط پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی برگزار شد.

به گزارش سینا از روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، در  این وبینار که با سخنرانی دکتر سعید کیانبخت، متخصص فارماکولوژی و عضو هیات علمی این پژوهشکده  و دکتر فراز مجاب، استاد دانشکده داروسازی و عضو انجمن علمی متخصصین علوم دارویی ایران، برگزار شد، اثرات روغن زیتون بر عوامل ایجاد بیماریهای قلبی-عروقی و مکانیسم آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که می توان به التهاب، استرس اکسیداتیو ،انعقاد خون، تجمع پلاکتها، فیبرینولیز، عملکرد اندوتلیوم، لیپیدهای خون و hypertension اشاره کرد.

دکتر کیانبخت در این وبینار بیماری های قلبی-عروقی را شایع و عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان دانست و گفت سالیانه حدود 17 میلیون نفر در جهان بعلت این بیماریها می میرند.

این عضو هیات علمی در ادامه اظهار کرد روغن زیتون بعلت اسیدهای چرب غیراشباع بخصوص مقادیر زیاد اسید اولیک و ترکیبات فنلی و سایر مواد موجود در آن از طریق اثرات آنتی اکسیدانی، ضدالتهاب، جلوگیری از لخته شدن خون، کاهش کلسترل و تری گلیسرید و گلوکز خون و کاهش فشار خون بالا از بیماریهای قلبی-عروقی مانند سکته قلبی و مغزی پیشگیری میکند.

در ادامه این وبینار دکتر مجاب به گیاهان دارویی موثر بر آریتمی های قلبی، اختلالات ترومبوآمبولی، سندرم حاد کرونر و سندرم شوک پرداخت و تاکید کرد روغن زیتون با کاهش وزن و سندرم متابولیک و اثر ضددیابتی از بیماریهای قلبی-عروقی جلوگیری میکند.

لازم به ذکر است در این وبینار که دارای امتیاز بازآموزی بوده و با مجوز اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور از زیر مجموعه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید، آخرین یافته های علمی مربوط به این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

مخاطبین این دوره پزشکان عمومی، داروسازان و متخصصین طب سنتی بودند و این دوره به صورت مجازی و آنلاین بر بستر آموزشهای مجازی جهاددانشگاهی (امجد) برگزارگردیده ودر انتهای برنامه فایل پاورپوینت ارائه شده و فیلم ضبط شده برنامه نیز در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.

در پایان، شرکت کنندگان دوره به مدت 72 ساعت فرصت داده شد تا در آزمون آنلاین پایان دوره شرکت نمایند و با پاسخ صحیح به 70 درصد سوالات بتوانند امتیاز بازآموزی دوره را کسب کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا