رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس مطرح کرد:
نقش کلیدی هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در بهبود تاب آوری کشاروزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی که در کل کشور و به ویژه در استان فارس شاهد آن هستیم استفاده از اینترنت اشیاء از جمله راهکارهایی است که بتوانیم تاب آوری بخش کشاورزی را در مواجهه با شرایط تغییر اقلیم بالا ببریم.

مجتبی دهقان پور در دومین نشست شورای کشاورزی این استان که به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس برگزار شد، بیان کرد: رویکرد ما در سازمان جهاد کشاورزی این است که تصمیمات ما در حوزه کشاورزی و افزایش بهره وری مبتنی بر دقت بالا و عاری از هرگونه خطا باشد.

به گفته وی؛ استفاده از هوش مصنوعی یکی از رویکردهای نوین در حوزه تولید از جمله بخش کشاورزی به شمار می رود.

دهقان پور تصریح کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی که در کل کشور و به ویژه در استان فارس شاهد آن هستیم استفاده از اینترنت اشیاء از جمله راهکارهایی است که بتوانیم تاب آوری بخش کشاورزی را در مواجهه با شرایط تغییر اقلیم بالا ببریم.

دبیر شورای کشاورزی استان فارس به تشریح مبحث کشاورزی هوشمند اقلیم پرداخت و افزود: در همین راستا طرحی را تحت عنوان طرح همبست آب، انرژی و غذا در دشت آب سیاه شهرستان آباده اجرا کرده ایم.

دهقان پور اظهار کرد: این طرح یک رویکرد یک پارچه‌ به مصرف آب و در کنار آن به مصرف انرژی و در نهایت یک تولید مطمئن به محصولات کشاورزی و غذا دارد و به دنبال این هستیم که حکمرانی آب را با توجه به سیستم‌های تصمیم‌یار مبتنی بر هوش مصنوعی استقرار بخشیم.

وی تامین اعتبار دولتی مورد نیاز برای تکمیل طرح همبست آب، انرژی و غذا را از جمله مصوبات شورای کشاورزی استان فارس عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به اقدامات دانش بنیان این سازمان در حوزه مدیریت مصرف آب اشاره کرد و گفت: استفاده از فناوری‌های نوآورانه برای بالا بردن راندمان مصرف آب در واحد سطح و در نهایت ارتقاء بهره‌وری تولید از جمله فعالیت های انجام شده بر پایه فناوری های نوآورانه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، استفاده از اعتبارات دولتی و مشارکت تشکل های کشاورزی برای افزایش سرمایه صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی را از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در شورای کشاورزی استان فارس بیان کرد.

دهقان پور با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۴ صندوق استانی و شهرستانی در سطح استان فارس فعال هستند، تصریح کرد: امیدواریم این سرمایه گذاری ها در قالب مشارکت با مردم، بتواند مبلغ قابل توجه ای باشد برای اینکه تسهیلات این صندوق ها در قالب طرح‌های توسعه‌ای در اختیار خود مردم قرار گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به نقش موثر این صندوق ها برای رسیدن به یک تولید پایدار و مطمئن در حوزه کشاورزی، افزود: صندوق های حمایت ابزار مناسبی هستند برای مواقعی که با کمبودها و بیشبودهایی در حوزه تولید مواجه می شویم.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، وی ابراز امیدواری کرد؛ با رهنمودهای استاندار و جلساتی که به صورت چند جانبه بین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس، جهاد کشاورزی و معاونت امور اقتصادی استانداری فارس برگزار می‌شود برای افزایش سرمایه این صندوق‌ها اقدامات موثری انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا