رئیس کمیته شفافیت شورای شهر شیراز مطرح کرد:
ضرورت تسریع در اجرای پروژه باغ دهکده گردشگری قصردشت

رئیس کمیته شفافیت، صیانت از حقوق شهروندان و سلامت اداری با اشاره به تأخیر در ارائه لایحه شهرداری برای پروژه بزرگ باغ دهکده گردشگری قصردشت و بلاتکلیفی قرارداد با شرکت مشاور، خواستار اقدام فوری برای پیشبرد این پروژه شد.

به گزارش سینا پرس فارس، مهدی طاهری در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور، توجه شهردار را به وضعیت چند پروژه بزرگ عمرانی و عملکرد شهرداری در مدیریت آنها جلب نمود و انتظاراتی را متذکر شد.

او با اشاره به یکی از مصوبه های شورا در خصوص پروژه بزرگ باغ دهكده گردشگري قصردشت، بیان داشت: مهلت مقرر برای ارائه لايحه شهرداري بسيار گذشته است و طبق گزارشهاي واصله، قرارداد بين شهرداري و شركت مشاور شهرراز بلاتكليف مانده و طراحی این پروژه رها شده است.

رئیس کمیته شفافیت، صیانت از حقوق شهروندان و سلامت اداری با اشاره به تلاشهاي خستگي ناپذير و شبانه‌روزي شهرداری شیراز در اجرای پروژه هاي بزرگ مقياس عمراني بیان کرد: انتظار می رود اجرای مصوبات شورا نیز به همان اندازه مورد توجه قرار گیرد و اراده شهرداری در این زمینه به وضوح دیده شود.

او همچنین میزان پيشرفت پروژه ميدان تره بار دوم که در ابتداي جاده بوشهر قرار دارد مورد اشاره قرار داد و گفت: طی یکسال اخیر، فعالیت های فیزیکی در این پروژه به چه میزان انجام شده و آیا میزان پیشرفت آن رضایت بخش است، آیا هدف شورا در ایجاد این میدان جدید از جمله حذف انحصار و کاهش قیمت میوه و تره بار برای مردم محقق شده است.

طاهری در بخش دیگری از سخنان خود، به اجرای مصوبه اسكن اسناد حقوقي در شهرداری شیراز نیز اشاره کرد و گفت: این مصوبه چند سالی است که در حال اجراست اما تکمیل نشده است.

او به مسئله کاهش ترافیک در شهر شیراز نیز پرداخت و خواستار ارائه برنامه ای زمان بندی شده از سوی شهرداری برای مدیریت ترافیک در این شهر شد و تاکید نمود: این برنامه باید شامل جزئیاتی مانند زمانبندی کاهش ترافیک، افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی و کاهش تردد خودروهای شخصی باشد.

رئیس کمیته شفافیت، صیانت از حقوق شهروندان و سلامت اداری خاطر نشان کرد: اهداف عمومی مصوبه ها و پروژه ها باید برای مردم توضیح داده شود و این اطمینان ایجاد شود که تلاشها برای بهبود وضعیت شهری به درستی دنبال می شود.

او با طرح سوالاتی از جمله آيا پيشرفت پروژه دارالسلام مورد تایید واقع شده است؟، اجرای طرح جامع سرويس هاي بهداشتي شيراز راضی کننده است؟ آيا طرح انقلابي و بزرگ مناسب سازي معابر شهر براي تردد توانخواهان “طرح شیراز شهر دوستدار توانخواهان” اجرا شده و میزان پیشرفت کار مطلوب است؟ آيا پيشرفت اجراي تصفيه خانه هاي لوكال يا محلي مورد تایید است؟، از شهردار خواست تا تيمی متعهد برای گزارش دقیق و روزانه از پیشرفت مصوبات شورای شهر مامور نماید و تاکید کرد: یقیناً با اراده جهادی شهردار اين مشكلات نيز به سرعت قابل حل هستند.

طاهری در خصوص طرح بزرگ و مبتنی بر احیای محلات مسجد محور، تقاضا دارم که شهردار جهت پیگیری فعالیت‌ها، مانند بازدید شبانه از پروژه ها، در شهرداری مناطق هم حضور یابد. با یک چهارم سال گذشته و با بودجه 600 میلیارد تومان، همچنان مساجد شهر در وضعیت نامناسبی قرار دارند؛ دعوتنامه‌ها برای مساجد پیشرو صادر نشده، جلسات توجیهی برگزار نشده و سازماندهی آغاز نشده است. در سازمان فرهنگی، عدم فعالیت واضح است و اثرات مثبت جلسات شهرداران مناطق با مساجد و محلات پیشرو دیده نمی‌شود.

به گفته عضو شورای اسلام شهر شیراز، موضوع آب و بهبود زیرساخت ها در شیراز نیاز به رسیدگی فوری وجود دارد؛ آب بی‌صاحب است یا مورد چندصاحبی قرار دارد. اگر دشت شیراز دچار فاجعه فرونشست شد با هیچ هزینه ای قابل جبران نیست. بر اساس مصوبه شورا، درخواست می‌شود تا تفاهم‌نامه‌ها با دستگاه‌های مربوطه تنظیم و منعقد شوند. همچنین، نیاز به مشاوران ماهر و توانمند برای تجمیع اسناد مطالعات گذشته و یکپارچه سازی خلاء اطلاعات لازم در زمینه‌های هیدرولوژی، هیدرولیک، آبخوان و آبخیز دشت شیراز و مهارلو وجود دارد.

او اضافه کرد: اخیراً اخبار مثبتی از کارگروه مطالعات مهندسی دقیق هفت رشته گسل‌های شیراز به دستمان رسیده که نشان می‌دهد مخاطرات پیش‌بینی شده در مقام کنونی با آیین‌نامه‌های مهندسی قابل مدیریت و کنترل هستند. همچنین، طراحی و اجرای مواردی که تاکنون صورت گرفته، با گزارش مذکور، اختلاف قابل توجهی ندارد که به طور کلی بسیاری از نگرانی‌های اجتماعی را برطرف کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا