«کاربردهای نوار مغزی در علوم شناختی» منتشر شد

با انتشار کتاب «کاربردهای نوار مغزی در علوم شناختی»، زمینه برای توسعه نوآوری‌ها و کاربردهای فناورانه این ابزار در حوزه شناختی فراهم می‌شود.

به گزارش سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، کتاب «کاربردهای نوار مغزی در علوم شناختی: از مرحله ثبت تا تحلیل» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی، ترجمه و انتشار یافت تا مسیر توسعه کاربردهای این ابزار در توسعه دانش و فناوری شناختی فراهم شود.

محمد تقی جغتایی، مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در این کتاب، با اشاره به این‌که تصویر برداری مغز یکی از روش های پرکاربرد در حوزه علوم شناختی است که فرآیند های کارکردی مغز را به تصویر می کشاند، بیان کرد:  یکی از پرکاربردترین تکنیک های تصویربرداری عصبی، الکتروانسفالوگرافی EEG است که برآیند فعالیت الکتریکی گروه های سلولی در مغز را با استفاده از الکترودهای متصل به سر اندازه گیری می کند.

رییس انجمن علوم اعصاب در بخشی دیگر از نوشته خود می‌افزاید: بسیاری از پژوهش های حوزه علوم شناختی به منظور ارزیابی پاسخ مغز به محرک های خاص انجام می شوند، پاسخ هایی که در حین انجام تکلیف شناختی مرتبط بروز می یابد، این پاسخ مغز به یک شیء یا یک محرک با میانگین گیری پتانسیل های مغزی گذرای مرتبط با یک رویداد خاص به دست می آید که پتانسیل های مرتبط با رویداد  ERP نامیده می شوند. این کتاب با توجه به کاربرد و اهمیت روز افزون نوار مغزی در حوزه علوم شناختی به خصوص پژوهش و بررسی اختلالات شناختی حایز اهمیت است و می تواند راهنمای خوب و با ارزشی برای متخصصان، دانشجویان علوم شناختی و روان شناسی و سایر علاقه مندان به حوزه تصویر برداری مغز باشد.

در ترجمه این کتاب اشاره شده است طی سال های اخیر پژوهشگران تلاش کرده اند تا دانش ما را از چگونگی ارتباط نورون ها با عملکرد های شناختی با تجزیه و تحلیل الکوهای فعالیت بسیار هماهنگ شده به اصلاح «نوسان های مغزی» ارتقا ببخشند، در این رویکرد، نوسان‌های مغزی، مکانیسم الکتروفیزیولوژیک را برای هماهنگی نواحی مغزی از طریق مرتبط کردن فعالیت گروه های عصبی به رفتارهای هدفمند فراهم می‌کنند.

به اعتقاد مترجمان این کتاب، فهم دقیق مکانیسم تولید ریتم های عصبی به عنوان نشانگرهای نوروفیزیولوژیک کارکرد مغز نیازمند مطالعات وسیع و همه جانبه و مستلزم تسلط بر سطوح مختلف ارزیابی ریتم ها از سطح سلولی و مولکولی گرفته تا سطح مداری و شبکه‌ای است.

کتاب کاربرد های نوار مغزی در علوم شناختی نوشته شریل ال دیکتر و پل دی کییفبر در هشت فصل و در 280 صفحه توسط دکتر محمد علی نظری و دو تن دیگر از اساتید و متخصصان حوزه علوم اعصاب ترجمه و از سوی مرکز پژوهش ، تحقیقات نشر و پخش کتاب مظفر چاپ و روانه بازار نشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا