دهقانی خبر داد
تولد مجموعه‌های دانش‌بنیان‌ مردم نهاد همزمان با دومین رویداد آبادیران

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور از برنامه‌ریزی این معاونت برای اضافه کردن هویتی جدید در حوزه دانش‌بنیان‌ها تحت عنوان «مجموعه‌های دانش‌بنیان مردم‌نهاد» خبر داد.

به گزارش سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در افتتاحیه دومین رویداد ملی آبادیران، استفاده از ظرفیت‌های زیرساختی، نوآوری و نیروی انسانی را در جهت مردمی سازی اقتصاد دانش بنیان و رفع نیازهای مناطق محروم مهم‌ترین رسالت این رویداد دانست و گفت: این رویداد قرار است خیزش، جهش و تحولی اساسی در استفاده بهینه از منابع موجود را در دورانی محقق  کند که محدودیت منابع داریم و مانند سابق از منابع کافی برای این که در نقاط مختلف کشور زیرساخت ایجاد کنیم برخوردار نیستیم.

وی با اشاره به نقش اقتصاد دانش بنیان در بهره بردن از ظرفیت نیروی انسانی نخبه و توانمند گفت: مهم ترین چیزی که می‌تواند نخبه را در زیست بوم خودش ماندگار کند و انگیزه فعالیت را در او افزایش دهد، این  است که  فرصت اثرگذاری داشته باشد. فضای کشور باید در یک  یک جوان این باور را ایجاد کند که حضورش تاثیرگذار است و می تواند مفید فایده باشد، این احساس در پیوند نخبه با مردم محقق می‌شود و رویداد آبادیران این مهم را دنبال می‌کند

دهقانی  ادامه داد: سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نجبگان، مصداق واقعی تحقق اقتصاد دانش بنیان را همراهی مردم  و به واقع مردمی سازی آن دانستند. بر همین اساس در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مردمی سازی اقتصاد دانش بنیان بر اساس این  مطالبه مقام معظم رهبری مورد توجه قرار گرفت.

وی با اشاره به افزوده شدن هویتی جدید به  زیست بوم دانش بنیان در کنار شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق گفت: شرکت‌های دانش بنیان و خلاق دو‌ نوع شرکتی بودند که با حمایت معاونت علمی، توسعه اقتصاد دانش بنیان را محقق می کردند اما مردم در اداره، توسعه، خلق ارزش و رقابت آن نقشی نداشتند و صرفاً در سرمایه گذاری آن نقش داشتند. می‌دانستیم اگر صرفا نخبگان در این اقتصاد دخیل و ذی نفع باشند، شکاف میان فناوری و خلاقیت و اقتصاد دانش‌بنیان با مردم را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، به این باور رسیدیم که باید مفهوم جدیدی را برای نقش آفرین کردن مردم در عرصه اقتصاد دانش بنیان تعریف کنیم

دهقانی با اشاره به تعریف هویت جدید «مجموعه های دانش‌بنیان مردم نهاد» با هدف مردمی کردن اقتصاد دانش بنیان گفت: دانش‌بنیان های مردم نهاد، مجموعه های نوآور، فناور و خلاقی هستند که بازیگران اصلی آن از حیث کار و اشتغال، سود و ارزش افزوده مردم هستند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به تایید و حمایت از مجموعه‌های دانش بنیان مردم نهاد گفت: تایید و ارائه گواهی به شرکت‌های دانش بنیان، شرکت های خلاق و مجموعه های دانش بنیان مردم نهاد بر عهده دبیرخانه های مجزای هر یک از این گروه هاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا