انجام موفقیت‌آمیز ترمیم دریچه میترال بدون جراحی باز

عمل ترمیم دریچه میترال از طریق پوست بدون نیاز به جراحی باز (میترال کلیپ) برای اولین بار در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد.

به گزارش سینا از وبدا، با این فرایند درمانی نوین که توسط تیم قلب بیمارستان مدرس (دکتر محمدحسن نمازی و دکتر مرتضی صافی) و تیم اکو به سرپرستی دکتر محمدخانی و تیم بیهوشی قلب با موفقیت انجام پذیرفت، دو بیمار درمان شدند.

روش جراحی باز برای اصلاح نارسایی شدید دریچه میترال در برخی بیماران به دلیل نارسایی شدید قلبی یا ریسک بالای عمل، وجود ندارد و این امر موجب کاهش طول عمر و کیفیت زندگی این بیماران می‌شود. اما این روش نوین به صورت کار تیمی با مشارکت متخصصان قلب، فلوشیپ اینترونشن، فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و بیهوشی قلب انجام می‌گیرد.

در این روش، وسیله‌ای به نام کلیپ از طریق سیاهرگ کشاله ران و زیر دید اشعه ایکس از دیواره بین دهلیزی عبور کرده و وارد دهلیز چپ قلب می‌شود؛ سپس با هدایت اکوکاردیوگرافی سه بعدی از راه مری، لبه‌های دریچه میترال گشاد شده که از هم فاصله

با استفاده از این روش درمانی، طول دوره بستری بیمار در بیمارستان کاهش می یابد به نحوی که بیمار یک تا دو روز پس از انجام پروسیجر(فرایند درمانی) می تواند با بهبودی قابل توجه علایم و افزایش طول عمر ترخیص ‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا