دهقانی در پی شهادت رئیس‌جمهور و همراهان تأکید کرد
اراده و عزم مضاعف معاونت علمی در تداوم راه رییس‌ جمهور شهید

معاون علمی رئیس جمهور، اخلاص و تلاش بی وقفه را دو ویژگی رئیس جمهور شهید، آیت‌الله رئیسی برشمرد و گفت: این اخلاص و تلاش بی وقفه، قطعاً جز شهادت اجر دیگری نداشت و شهادت این خادم‌ راستین امام رضا (ع) در شب ولادت آن حضرت، قطعا ایشان را در دل‌ها ماندگار کرد.

به گزارش سینا از مرکز ارتباتطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور، روح الله دهقانی که در نشست شورای معاونین معاونت علمی سخن می گفت ضمن تسلیت شهادت آیت الله رئیسی، دکتر امیر عبداللهیان، آیت الله آل هاشم و دیگر همراهان ایشان در سانحه تلخ سقوط بالگرد به محضر رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی، مردم شریف ایران و خانواده معظم شهدا گفت: انشاالله خداوند برای تحمل این داغ سنگین به مردم ما صبر و اجر دهد و این انقلاب و نظام اسلامی، الهیتر، مستدام تر و مستقیمتر در صراط حق گام بردارد. خبر این حادثه تلخ و ناگوار برای همه ما بسیار جانسوز بود و امیدوارم خداوند به خانواده و دوستداران این شهدای عزیز  صبر و توفیق عنایت فرموده و ما را در ادامه مسیری که رئیس جمهور شهید ترسیم کردند، مستدامتر بدارد.

وی با بیان اینکه روحیه اخلاص و تلاش رئیس جمهور شهید واقعا مثال زدنی بود، گفت: پیش از انتخابات ریاست جمهوری، آقای رئیس جمهور را از نزدیک نمی شناختم و هیچ ارتباط قبلی با ایشان نداشتم. نخستین دیدار ما برای مسئولیتم در جهاد دانشگاهی بود، دیداری که خیلی ساده و صمیمی انجام شد، برنامهام را ارائه کردم و این فرآیند حدودا طی 48 ساعت اتفاق افتاد. پس از این انتخاب و آن جلسه، آقای رئیس جمهور را بیشتر دیدم و در جلسات متعدد و سفرها ایشان را همراهی کردم.

دهقانی خاطرنشان کرد: با این واقعیت و با دو دهه سابقه فعالیت در عرصههای مختلف در کشور در محضر حضرت علی بن موسی الرضا علیهالسلام شهادت میدهم که ایشان همزمان از دو ویژگی برخوردار بودند و فردی را در این دو ویژگی مشابه ایشان ندیده بودم؛ نخستین ویژگی، «اخلاص» ایشان بود که در حد اعلی بود. جلب رضایت خدای متعال و بعد رضایت رهبر انقلاب اسلامی به معنای واقعی کلمه در تمامی حرکات، سکنات، رفتارها و موضع گیری های ایشان، موج میزد و این ویژگی برجسته را میشد به وضوح در اخلاق، رفتار و شخصیت ایشان مشاهده کرد.

وی افزود: نماز خالصانه و حال خوبی که ایشان موقع خواندن نماز داشتند، برای من خیلی شیرین بود و به یاد ماندنی ترین خاطره ای که از ایشان دارم، دعایی است که هر دفعه خدمتشان بودم، در قنوت نمازشان میخواندند که «فدعا ربّهۥٓ أنّی مغۡلوبٞ فٱنتصرۡ» و این دعا را با حالت تضرع قرائت میکردند.

معاون علمی رئیس جمهور ادامه داد: در سفرهایی که توفیق همراهی ایشان را داشتم از جمله پروازهایی که شب بود، بلا استثنا نماز شب را با همان حال خوب و دوستداشتنی در هواپیما بهجای می آورند؛ لذا ایشان در اخلاق شخصی و فردی و ارتباطش با خداوند متعال، واقعا از ویژگی های خاصی برخوردار بود و عشق و علاقه ایشان به علی بن موسی الرضا (ع) مثال زدنی است.

دهقانی با اشاره به پیگیریهای شخص مرحوم آیتالله رئیسی برای تحقق قانون جهش تولید دانشبنیان گفت: اجرایی شدن  قانون جهش تولید دانشبنیان، مدیون حمایت مستقیم شخص رئیسجمهور بود. کارهای این قانون در دولت قبلی انجام شده بود، اما مخالفتهای بسیار جدی برای اجرای این قانون وجود داشت و حتی در مجلس در کمیسیون ها و امثالهم، مخالفتهای جدی وجود داشت، اما وقتی که مقام معظم رهبری سال 1401 را «سال تولید؛ دانشبنیان و اشتغال آفرین» نام گذاری کردند، آیتالله رئیسی، شخصا جلب موافقت دولت و مجلس را پیگیری کردند و با اینکه میدانستند این موافقت چه هزینههایی برای ایشان دارد، برای اجرای آن ایستادگی کردند. بسیاری معتقد بودند تصویب و اجرای قانون جهش، برخی قواعد که خط قرمز تلقی می شدند را به هم می زند و در برخی حوزهها مانند مالیات‌ها، سرمایه گذاری و … مقاومتهایی تا مرز جان دادن وجود داشت اما ایشان شخصاً از این قانون حمایت کرد و پشت قانون ایستاد.

وی با اشاره به ولایتمداری و اراده آیتالله رئیسی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری گفت: نگاه و عمل ایشان از جنس ولایت مداری بود. معتقد بود و باور قلب داشت هر آنچه که رهبر معظم انقلاب تاکید دارند باید انجام و دل ایشان شاد شود. در واقع رضایت رهبری، خط قرمز آیتالله رئیسی بود و اجرش را نیز دریافت کرد.

دهقانی با بیان اینکه رئیسجمهور منتخب دولت سیزدهم به معنای واقعی، مردمی بود عنوان کرد: خداوند متعال به بهترین نحو به ایشان پاداش داد و با عزت، به دیار حق شتافتند. مردم را میدیدم که از هر قشری برای سلامت ایشان دعا میکردند و اتفاقی که در شب شهادت ایشان در کشور افتاد، نشان از عزت و اجری داشت که خدای متعال به ایشان عطا کرد.

معاون علمی رییسجمهور با اشاره به تلاش وقفهناپذیر آیتالله رئیسی به عنوان دومین بارزه شخصیتی ایشان خاطرنشان کرد: تلاش بی وقفه در عین خستگیناپذیری در وجود ایشان برجسته بود و مقام معظم رهبری، در یک جمله خیلی کوتاه و خیلی عمیق، این ویژگی را تبیین کردند و فرمودند «رئیسی عزیز،خستگی نمیشناخت». در سفرهایی که رئیس جمهور را همراهی میکردم، شاهد بودم که ایشان بدون معطلی و پس از نماز صبح، فعالیت را آغاز میکرد و این اخلاص و کار برای خدا در کنار این خستگی ناپذیری در طول همه این سال ها قطعاً اجری جز شهادت در مسیرش و عزت و ابدی شدن نیست. این شهادت در شب میلاد علی بن موسی الرضا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی که خادم الرضا(ع) بود را در دلها ماندگار کرد.

شهید امیرعبداللهیان، مرد خستگی ناپذیر میدان عزت و افتخار ایران

دهقانی با بیان اینکه شهید امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه نیز یکی از همراهترین و پرتلاشترین وزرا در مسیر عزتمندی ایران و به معنای واقعی مرد پرتلاش و خستگیناپذیر میدان بود، افزود: شهید امیرعبداللهیان در همکاری با معاونت علمی در مسیر تحقق شعار سال، توسعه دیپلماسی فناوری و عزت و اقتدار فناورانه ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به همراهی ها و حمایتهای بی دریغ وزیر فقید امور خارجه از توسعه و پیشرفت زیست بوم علم و فناوری کشور گفت: همراهی دکتر امیرعبداللهیان در مسیر توسعه همکاریهای فناورانه، مثال زدنی بود و شعار امسال مجمع آسیا مبنی بر «پیشرفت بر مبنای فناوری و نوآوری»، پیشنهاد ایشان بود؛ ایشان به طور جد در این مسیر استمرار داشت و بارها بر اهمیت موضوع پیشرفت فناورانه تأکید کرده و در محضر رئیسجمهور محترم مکررا بیان میکرد که در حوزه علم فناوری، قوت داریم و دست برترمان در گفتوگوها را باید این موضوع قرار دهیم.

دهقانی، رکن اصلی شخصیت شهید امیرعبداللهیان را آرامش و اخلاق مداری دانست و گفت: ایشان به آرامش و اخلاق، رفتار خوب و انصاف شناخته میشد و در موضوع غزه، مدیریت میدان و مدیریت دیپلماسی در عملیات «وعده صادق» بسیار خوش درخشید.

وی با بیان اینکه مرحوم دکتر مالک رحمتی، استاندار شهید آذربایجان شرقی نیز خادم الرضا(ع) و یک شخص ولائی بود، ادامه داد: ایشان با جدیت در تبریز مشغول به حل مشکلات استان بود و با توجه به تجربه و سابقه بسیار خوبی که داشت، عملکرد درخشانی از خود به یادگار گذاشت.

دهقانی با اشاره به اینکه شهید آیت الله آل هاشم هم امام جمعه ای بود که در این سالها برای مردم یک نقطه امید محسوب میشد، افزود: مردم ایشان را دوست داشتند و چند سال پیش در معدود مصاحبههایی که از ایشان منتشر شده بود، گفته بودند ان شاءالله، امام جمعه شهید بعدی تبریز من باشم. سردار موسوی، سرتیم حفاظت رئیس جمهور نیز شخصیتی مورد اعتماد رئیسجمهور محترم بودند که امیدوارم امروز این شهدای عزیز در خوان نعمت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام مهمان باشند.

معاون علمی رییسجمهور در پایان تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران از دوران آغاز خود و در فواصل کم، بزرگان و قله هایی را از دست داده که فقدان هرکدامشان، خساراتی عظیم برای کشور بود، اما این شهادت ها و فقدان ها، هیچ خللی در سد آهنین اراده ملت بزرگ ایران ایجاد نکرده و کشور با قوت به مسیر خود ادامه داد و در ادامه نیز، مستحکم و پر قدرت کارش را پیش میبرد. دولت کار خود را محکم و بدون وقفه، ادامه میدهد و گرچه دلها بابت از دست دادن این عزیزان اندوهناک است اما برنامه های معاونت علمی با قوت و محکم  ادامه خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا