توسعه همکاری‌ جهاددانشگاهی کرمانشاه با وزارت میراث فرهنگی

رییس سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه آموزش های جهاددانشگاهی را اشتغال محور دانست و افزود: در تلاش هستیم هر آموزشی که در این سازمان ارائه می‌شود، در نهایت به ایجاد شغل منجر شود.

به گزارش سینا از روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه، دکتر مسلم حدیدی،۳۰ اردیبهشت ماه در بازدید  مدیرکل دفتر مطالعات، برنامه‌ریزی و آموزش گردشگری وزارت میراث فرهنگی از توانمندی های سازمان جهاددانشگاهی استان کرمانشاه با اشاره به تجربیات بسیار این سازمان در حوزه آموزش، گفت: علاوه بر حوزه آموزش، جهاد دانشگاهی تجربیات خوبی در سایر حوزه های پژوهش، مراکز شتابدهی، پارک علم و فناوری و حمایت از دانش بنیان‌ها و… دارد و مرکزی ترکیبی از تجربیات به دست آمده راه اندازی کرده ایم تا بتوانیم از آموزش‌ها به اشتغال برسیم.

وی از راه اندازی مرکز شتابدهی شغلی صنایع فرهنگی و نرم در استان خبر داد و افزود: این مرکز که به زودی شاهد افتتاح رسمی آن خواهیم بود، حلقه واسط حوزه آموزش، پارک علم و فناوری و بازار خواهد بود.

وی افزود: در این مرکز افراد آموزش دیده و با کارگزارِ با تجربه ای که آنها را همراهی می کند اقدام به تولید محصول می کنند و از طریق همین کارگزار به بازار وصل شده و می توانند محصول خود را به فروش برسانند.

حدیدی گفت: با توجه به این روند آموزش های جهاددانشگاهی اشتغال محور بوده و در تلاش هستیم با توسعه این آموزش‌ها گامی برای رفع معضل بیکاری استان برداریم.

در ادامه مدیرکل دفتر مطالعات، آموزش و برنامه ریزی گردشگری وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه آموزش های حوزه گردشگری از مهارت محوری و کاربردی بودن فاصله دارد، تاکید کرد: از حضور دانش بنیان ها برای تحول آموزش‌های این حوزه استقبال می کنیم.

ابوطالب قاسمی  با اشاره به نیاز حوزه گردشگری به آموزش های مهارتی و کاربردی، گفت: متاسفانه علی رغم تلاش های صورت گرفته، مسیر آموزش در حوزه گردشگری در مسیر موفقی حرکت نکرده است.

وی افزود: حداقل چیزی که می توانیم بگوییم این است که این آموزش ها کاربردی نبوده، چرا که نتوانسته تاکنون نیازهای این حوزه را رفع کند.

وی افزود: در حال در مراکز گردشگرپذیر نحوه پذیرایی و برخورد با گردشگر چندان مطلوب نیست و این امر به دلیل ضعف در آموزش های این حوزه است

قاسمی گفت: تنها در حوزه راهنمایان گردشگری که نوک پیکان توسعه گردشگری بویژه در حوزه گردشگری خارجی است، سالانه چهار هزار نفر گواهی آموزشی دریافت می‌کنند، اما همچنان مراکز گردشگری با کمبود نیروی توانمند کاربلد و حرفه ای مواجهند.

وی افزود: حقیقت این است که دوره های آموزشی ما از مهارتی بودن فاصله دارد و باید تلاش کنیم به مسیر اصلی برگردند.

مدیرکل دفتر مطالعات، آموزش و برنامه ریزی گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: رویکرد ما مهارتی شدن آموزش هاست و در تلاشیم به سمت آموزش کاربردی و اثربخش حرکت کنیم و قطعا از حضور دانش بنیان ها برای تحول در حوزه آموزش استقبال می کنیم.

آماده سازی 20 عنوان دوره آموزشی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری

مهدی عبدالمالکی معاون آموزش سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه هم در این نشست با اشاره به ظرفیت های بسیار جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش گفت: تجربه بیش از سه دهه جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش نشان می دهد مشکلات عدیده ای در حوزه آموزش کشور و استان وجود دارد که تا زمان رفع آنها نمی توان بهره چندانی از آموزش برد.

وی کور بودن، بی برنامه بودن و کیفیت پایین را سه معضل اصلی حوزه آموزش کشور عنوان و تصریح کرد: در همین راستا نیاز است که حوزه آموزش بازیابی شده و معضلات آن رفع شده تا بتوان از ثمرات آن هم بهره مند شد.

عبدالمالکی با اشاره به ظرفیت های سازمان جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش گفت: در حال حاضر سه مرکز فعال با ظرفیت آموزش سالانه 50 هزار فراگیر در استان داریم که می تواند بستر خوبی برای ارتقا آموزش در حوزه های مختلف باشد.

وی افزود: این آمادگی را داریم که به عنوان بازوی اجرایی در حوزه آموزش در کنار میراث فرهنگی استان فعالیت کرده و در هر حوزه ای که نیاز دارد، ورود کنیم.

وی بر لزوم تاسیس یک کارگروه مشترک تاکید کرد و افزود: این کارگروه می تواند زمینه ساز بهره‌گیری از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزش های میراث فرهنگی شود.

معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه از آماده سازی 20 عنوان دوره آموزشی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد و افزود: از جمله مهمترین این دوره ها می‌توان به دوره‌های راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری، تربیت مهماندار هواپیما، اصول و آداب تشریفات و پذیرایی و دوره آشنایی با صنایع دستی و سوغات ایرانی اشاره کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا