نظام رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۴ فهرست ۶۷۳ دانشگاه‌ برتر جوان با قدمتی زیر ۵۰ سال را منتشر کرد

پایگاه رتبه‌بندی تایمز، رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان دنیا را در سال ۲۰۲۴ منتشر کرد.

به گزارش سینا از روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، سید احمد فاضل‌زاده رئیس مؤسسه ISC گفت: این رتبه‌بندی شامل 673  دانشگاه از سراسر دنیا می باشد که قدمتی کمتر از ۵۰ سال دارند (499 دانشگاه با عنوان “Reporter” آورده شده است، بدین معنی که پرسشنامه رتبه بندی تایمز را تکمیل کرده‌اند ولی حدنصاب قابل قبول برای حضور در رتبه‌بندی را نداشته‌اند)

وی افزود: این سیزدهمین فهرست دانشگاه‌های برتر جوان است که در دنیا از سال ۲۰۱۲ تاکنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز انجام شده است.

جدول 1. برترین دانشگاه‌های جوان جهان در سال 2024 را بر اساس این رتبه­‌بندی نشان می‌دهد.

رئیس موسسه ISC گفت: در بین 673 دانشگاه که در این رتبه‌بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه‌های جوان و برتر دنیا 46 دانشگاه بوده است. در این بین دانشگاه صنعتی شیراز با رتبه 85 تنها دانشگاه کشور با رتبه زیر 100 در این نظام رتبه بندی است، این در حالی است که در سال 2023، 5 دانشگاه ایران با رتبه زیر 100 در این نظام رتبه‌بندی حضور داشته‌اند.

فاضل‌زاده افزود: دانشگاه‌های بزرگ کشور همچون دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه‌هایی که در دیگر رتبه‌بندی‌های تایمز حضور داشته‌اند، دارای قدمتی بیش از 50 سال هستند و لذا نمی‌توانند در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان حضور یابند.

رتبه سایر دانشگاه­‌های حاضر در این رتبه‌بندی در جدول 2 نمایش داده شده است.

جدول2. اسامی دانشگاه­‌های ایران حاضر در رتبه‌بندی جوان تایمز 2024

عملکرد کشورهای اسلامی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز 2024

رئیس موسسه ISC گفت: در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز 2024، تعداد 272 دانشگاه از 19 کشور اسلامی حضور دارند این در حالی است که در سال قبل 213 دانشگاه اسلامی در این رتبه‌بندی حضور داشته‌اند.

وی ادامه داد: به لحاظ تعداد دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی، کشورهای ترکیه، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به ترتیب با 58، 46 و 33 دانشگاه، رتبه اول تا سوم را در میان کشورهای اسلامی کسب کردند.

نمودار 1. تعداد دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی تایمز جوان 2024

وی افزود: به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز ، امارات متحده عربی (27)،  دانشگاه مالزی (32)، دانشگاه ترکیه (52)، دانشگاه ایران (85)  به ترتیب رتبه‌های اول تا چهارم را در بین کشورهای اسلامی دارند.

جدول 3. وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی

شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز

رئیس موسسه ISC گفت: معیارهای رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز، بر اساس همان شاخص‌های عملکردی رتبه‌بندی دانشگاه جهانی است، اما وزن‌ها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که وزن کمتری به شهرت داده شود.

وی ادامه داد: رتبه‌­بندی تایمز دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس شاخص­‌های عملکردی در قالب 5 معیار کلی آموزش (محیط یادگیری)، محیط پژوهشی، کیفیت پژوهش چشم‌انداز بین‌المللی و صنعت جهت انجام مقایسه جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می دهد.

جدول4. شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز 2024

وی در پایان گفت: در رتبه‌بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل: 1- اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها، 2- اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها، 3- اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص‌ها و نمرات بهره گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا