رونمایی از ۲۴ اثر تاریخی در هفته میراث فرهنگی در فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: برای نخستین بار ۲۴ اثر تاریخی در هفته میراث فرهنگی در فارس رونمایی می شود.

محمد ثابت اقلیدی امروز، ۲۸ اردیبهشت ماه در حاشیه سفر به شهرستان ممسنی و بازدید از جاذبه های تاریخی این شهرستان گفت: آغاز هفته میراث فرهنگی همزمان با روز جهانی موزه ها شنبه 29 اردیبشهت ماه است.

او افزود: “میراث‌فرهنگی، مشارکت عمومی و مسئولیت اجتماعی” اصلی ترین شعار و رویکرد هفته میراث فرهنگی امسال است و در روز جهانی موزه ها ورود عموم به تمامی موزه های استان فارس رایگان است.

او با بیان اینکه طبق برنامه ریزی ها در این هفته آثار تاریخی کمتر دیده شده موزه ملی ایران به فارس منتقل می شود و در معرض دید عموم قرار می گیرد، اضافه کرد: ۱۲ اثر تذهیب از موزه ملی ایران و ۱۱ اثر تذهیب دیگر هم از کاخ موزه سعدآباد و همچنین جام زرین کتیبه دار هخامنشی خشایار شاه از جمله آثار شاخصی هستند که به فارس منتقل می شود.

ثابت اقلیدی با توضیح اینکه بسیاری از آثار انتقالی به فارس کمتر دیده شده یا برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار می‌گیرد، به برگزاری مراسم رونمایی از این آثار با حضور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همچنین استاندار فارس و تنی چند از مسولان و مدیران کشوری و استانی اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در هفته میراث فرهنگی برنامه های متنوعی در حوزه میراث ملموس و ناملموس در سطح استان برگزار می شود که می توان به برگزاری همایش بین‌المللی رویداد تذهیب در شیراز اشاره کرد.

او با اشاره به اینکه هنر تذهیب سال گذشته در فهرست جهانی قرار گرفت و در این همایش از سند جهانی آن رونمایی می شود، گفت: این رویداد با هدف بزرگداشت جهانی شدن هنر تذهیب در شیراز و با حضور نزدیک به ۵۰ اساتید برجسته ملی برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس با اشاره به اجرای مراسم تجلیل از هنرمندان تذهیب کار کشوری در این همایش بیان کرد: در حاشیه این همایش هم ورک شاپ های هنر تذهیب با حضور اساتید و هنرمندان برجسته این رشته در اماکن تاریخی چون حافظیه و…..برگزار می شود.

ثابت اقلیدی در ادامه سخنانش با اشاره به اجرای دیگر برنامه های پیش بینی شده در این هفته، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده در این هفته آیین تقدیر از فعالان و پیشکسوتان حوزه میراث فرهنگی، رونمایی ازطرح مرمت و احیای مقبره آبش خاتون در شیراز، نشست ها و پنل های تخصصی در حوزه مرمت، تزئینات وابسته به معماری، باستان شناسی و فرونشست ها، برگزاری کارگاه آجرکاری و اجرای طاق و قوس در فضای باز، تور آشناسازی میراث فرهنگی و معرفی مساجد تاریخی شیراز ویژه اصحاب رسانه، نشست تخصصی ارزیابی اثرات اجتماعی پروژه بین الحرمین در محله منصوریه شیراز، نشست ویژه بزرگداشت هفته میراث فرهنگی با همکاری دانشگاه شیراز، برپایی نمایشگاه‌های تخصصی عکس و نقاشی حوزه میراث فرهنگی در ارگ کریم خانی، آموزش و شناخت میراث فرهنگی به کودکان ساکن و محصل در بافت تاریخی شیراز برگزار می شود.

او همچنین ادامه داد: اجرای گالری تصاویر تذهیب نسخ و قرآن های خطی در مترو ، نمایشگاه عکس میراث، بناها و اشیا تاریخی در مجموعه جهانی تخت جمشید با همکاری انجمن عکاسان، همچنین تور ادبی و هنری شیراز، امضا تفاهم نامه مشترک اداره کل میراث فرهنگی فارس با انجمن صنفی مرمتگران استان،برپایی نمایشگاه‌ نسخ و قرآن های خطی مزین به تذهیب در موزه شاهچراغ (ع)، مسابقه و نمایشگاه عکس و نقاشی با موضوع میراث فرهنگی در مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد، همچنین اجرای تور بازدید از مجموعه جهانی پاسارگاد ویژه معلولین، اجرای برنامه های تخصصی ویژه برنامه های هفته بزرگداشت میراث فرهنگی در تمامی شهرستان های استان در این هفته برگزار می شود.

نقش بهرام گور در ممسنی ساماندهی ونور پردازی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود به بازدید از آثار تاریخی شهرستان ممسنی هم اشاره کرد و گفت: نقش بهرام گور در این شهرستان یکی از نقوش برجسته مهم باستانی است که طبق برنامه ریزی ها ساماندهی اطراف نقش برجسته، فضاسازی و مسیر دسترسی و همچنین نورپردازی در دستور کار قرار گرفت.

ثابت اقلیدی همچنین به بازدیدش از موزه باستان‌شناسی وتاریخ هنر ممسنی اشاره کرد و افزود: برخی مشکلات این مجموعه نیز مورد برسی قرار گرفت و دستورات لازم جهت رفع موانع موجود داده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا