نانوحباب برای درمان هدفمند سرطان قابل استفاده است

در مقاله مروری که محققان در نشریه RSC Advances منتشر کردند به بررسی آخرین دستاوردهای استفاده از نانوحباب در درمان هدفمند سرطان پرداختند.

یکی از مصائب استفاده از داروهای شیمی‌درمانی توزیع غیراختصاصی در تمام بدن است که موجب تاثیر منفی روی سلول‌های سالم می‌شود. همچنین غیرانتخابی بودن این داروها عوارض نامطلوبی نیز برای بیمار به دنبال دارد که کیفیت زندگی بیمار را در طول فرآیند درمان دستخوش تغییرات می‌کند.

از این رو تحویل هدفمند دارو به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل در طراحی روش‌های درمان سرطان در نظر گرفته می‌شود که در این مسیر، به کارگیری فناوری فراصوت و نانوحباب چشم‌اندازهای تازه‌ای ایجاد کرده است. به تازگی محققان نشان داده‌اند که نانوحباب می‌توانند حامل ترکیبات دارویی و ژن‌ها باشند و این محموله‌ها را در بافت هدف رهاسازی کنند که این کار با کمک دستگاه سونوگرافی انجام می‌شود.

با رهایش دارو در بافت هدف به کمک امواج فراصوت، غلظت دارو در محل مورد نظر به شدت افزایش یافته و بافت تومور با کارایی بالاتری از بین می‌رود و با این کار کمترین عوارض جانبی ایجاد می‌شود. راهبردهای درمانی مختلفی برای استفاده از نانوحباب در بخش درمان هدفمند سرطان وجود دارد که در مقاله‌ای که محققان منتشر کردند به صورت مروری به آن پرداخته شده است.

در این مقاله محققان به بررسی  تحقیقات پیشین در این حوزه پرداخته و ماحصل یافته‌های آن‌ها را یکجا منتشر کرده‌اند. در بخشی از این مقاله به انواع ساختارهای نانوحباب پرداخته می‌شود که با کمک ترکیبات مختلف نظیر انواع پلیمرها و مواد زیستی ایجاد می‌شود.

در ادامه پژوهشگران به بررسی اثرات و برهمکنش‌های نانوحباب با امواج فراصوت پرداختند و در این بین تاثیر نانوحباب روی بافت تومور را نیز تشریح کردند. آن‌ها نشان دادند که چگونه می‌تواند ساختارهای پیچیده از جنس داروهای شیمی‌درمانی و نانوحباب ایجاد کرد؛ تشریح سرنوشت این ساختارهای پیچیده در بافت هدف و در معرض امواج فراصوت از دیگر مطالب جالب توجه این مقاله مروری است.

آن‌ها به مقالاتی که در آن از نانوحباب برای رهایش DNA و RNA اشاره شده ارجاع داده و نتایج این مقالات را با هم مقایسه کردند. در پایان مقاله، مسائل حل نشده‌ای از جمله نگرانی‌های ایمنی و اثرات شناخته نشده این روش درمانی نیز ارائه شده است.

برای مطالعه مقاله اینجا را ببینید

بهاره صفاری

جانشین سردبیر خبرگزاری سینا؛ روزنامه نگار در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا