ورود مساله محور جهاددانشگاهی برای حل مشکلات آذربایجان‌غربی

رییس جهاددانشگاهی در نشست با روسای دانشگاه‌های آذربایجان‌غربی از ورود تخصصی این نهاد برای حل مشکلات استان سخن گفت و افزود: مسئولان‌ این استان خواستار ارایه راهکاری علمی توسط جهاددانشگاهی و حمایت از این نهاد در پیشبرد طرح های مساله محور شدند.

به گزارش سینا از روابط‌عمومی جهاددانشگاهی، دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی 26 اردیبهشت ماه در نشستی با روسای دانشگاه‌های آذربایجان‌غربی که در پردیس دانشگاه ارومیه برگزار شد، با اشاره به شعار سال و در راستای عمل به منویات رهبری در خصوص مشارکت مردم در تولید گفت: جهاددانشگاهی از توان بخش خصوصی برای انجام کارهای مختلفی استفاده می کند.

دکتر مسلمی نائینی با بیان اینکه در دیدار با استاندار و نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی،مسیولین استانی انتظار حمایت و ورود تخصصی جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف داشتند، گفت: در بخش کشاورزی و فرهنگسازی حرکت از کشت محصولات پر آب بر به سمت کشت محصولات کم آب بر و گیاهان دارویی، همچنین کمک به احیای دریاچه ارومیه بخشی از حوزه هایی بود که مسئولان‌ این استان خواستار ارایه راهکاری علمی جهاددانشگاهی و حمایت از این نهاد در پیشبرد طرح های مساله محور شدند.

وی در ادامه حفر چاههای غیر مجاز، کشت محصولات پر آب بر را از معضلاتی دانست که باعث شده استانی حاصلخیز با مشکل کم آبی مواجه شود افزود: جهاددانشگاهی دارای بزرگترین پژوهشکده گیاهان دارویی است و می‌تواند در این حوزه یاریگر استان باشد.

دکتر مسلمی نائینی گفت: با توجه به ظرفیت استان در موضوعات مختلف کشاورزی، فرهنگی و… باید در جهت حل مشکلات و معضلات موجود کار پژوهشی انجام شود.

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت موضوع جوانی جمعیت، سالمندی را معضلات پیش روی کشور دانست و گفت: با توجه به ظرفیت جهاددانشگاهی در بخش رویان و درمان ناباروری، سالانه مراجعین متعددی از داخل و خارج از کشور جهت درمان ناباروری به پژوهشکده های رویان و مراکز وابسته به درمان ناباروری این نهاد مراجعه می کنند.

دکتر مسلمی‌نائینی با بیان اینکه تاکنون جهاددانشگاهی به دستاوردها و توفیقات درخشانی دست یافته است،افزود: تولید مته های حفاری نفتی، دکل های مخابراتی، مراکز رویان و کنفرانس سلولهای بنیادی بخشی از دستاوردهای این نهاد انقلابی است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزشی افزود: توجه به مسائل تربیتی باید از سنین پایین و مهدکودکها آغاز شود.

همچنین محمد حسن جوادی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ارومیه نیز در این نشست گفت: جهاددانشگاهی همواره از پیش قراولان اجرای همه اهداف و آرمانهایی که انقلاب در سطح دانشگاه داشته است،بوده و در عرصه علم و دانش همواره کارنامه درخشانی دارد.

جوادی با بیان اینکه روز به روز بر شکوفایی این نهاد مقدس که مولود انقلاب است، افزوده می شود، افزود: جهاددانشگاهی در عرصه علم، پژوهش، فرهنگی ارتباط با صنعت، مهارت آموزی و حمایت از شرکتهای دانش بنیان گامهای ارزشمندی برداشته است.

جوادی ادامه داد: علاوه به تاثیرگذاری جهاددانشگاهی در دوران دفاع مقدس، امروزه این نهاد انقلابی به تحولات و دستاوردهای شگرفی در عرصه پزشکی، علوم انسانی ، فرهنگی، عرصه کارافرینی دست یافته و با طرحهای جدید، عهده دار مسیولیتهای ارزشمندی است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ارومیه با اشاره به اینکه همواره بین دانشگاه ارومیه و جهاددانشگاهی پیوند و ارتباط عمیقی وجود داشته است،گفت: تعاملات بین این دو نهاد همیشه مکمل و متمم بود و همچنان این همکاری ادامه دارد و در حوزه های مختلف همسو باهم کار می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه در دولت سیزدهم تحولات مثبتی در دانشگاه ارومیه رخ داده است،گفت: در دولت سیزدهم پیوند دانشگاه با جامعه و عرصه های نواوری بی سابقه است همچنین توجه به دیپلماسی علمی و جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه ارومیه بخشی از تحولات است.

جوادی تاکید کرد: ارتباط قوی بین صنعت و دانشگاه برقرار است و در این راستا کمبودها و نیازهای بخش صنعت احصا شده و تعاملات اثر بخش دانشگاه و صنعت نتایج ارزشمندی را بدنبال داشته است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه 13 هزار نفر دانشجو در رشته های مختلف در 10 دانشکده مشغول تحصیل هستند، گفت: طی دوسال اخیر در راستای رفاه دانشجویی، 20 میلیارد تومان برای تجهیز خوابگاه برای 4 هزار دانشجوی خوابگاهی هزینه شده است.

وی ادامه داد: در راستای جوانی جمعیت نیز پروژه خوابگاه متاهلی با پیشرفت 40 درصدی در حال ساخت است تا ماموریتی که در قانون جمعیت بر عهده وزارت علوم گذاشته شده عملیاتی کنیم.

گفتنی است صبح امروز رییس جهاددانشگاهی و هیات همراه در دومین روز سفر به استان آذربایجان غربی نشست صمیمانه‌ای را با جهادگران این استان برگزار کردند.

در این نشست تعاملی اعضای این واحد سازمانی جهاددانشگاهی نقطه نظرات، پیشنهادها و مشکلات خود را مطرح و رییس این نهاد نیز از برنامه‌ها برای ارتقای وضعیت جهادگران سخن گفت.

No tags for this post.

بهاره صفاری

جانشین سردبیر خبرگزاری سینا؛ روزنامه نگار در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا