بسته حمایتی برنامه ملی آبادیران ویژه فعالان پیشرفت فناورانه رونمایی شد

بسته حمایتی برنامه ملی آبادیران ویژه فعالان آبادانی و پیشرفت فناورانه با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور و دستیار رییس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت رونمایی شد.

به گزارش سینا ، با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، سید احمد عبودتیان دستیار رییس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت، رضا اسدی فرد معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری و حمیدرضا شکری دستیار معاون علمی در امر مردمی سازی و مدیر برنامه ملی آبادیران، بسته حمایتی برنامه ملی آبادیران ویژه فعالان آبادانی و پیشرفت فناورانه در حاشیه سومین نشست سیاست گذاری دومین نمایشگاه ملی آبادیران رونمایی شد.

در این بسته حمایتی، بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، دبیرخانه برنامه ملی آبادیران، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد ملی علم ایران، صندوق نوآوری و شکوفایی، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و بنیاد علوی، مشارکتی کلیدی و اثرگذار دارند.

بر مبنای بسته حمایتی برنامه ملی آبادیران، معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی در قالب تسهیل دریافت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه پروژه‌های تحقیق و توسعه مرتبط با مناطق کم‌تر برخوردار و در راستای آبادانی و پیشرفت فناورانه، شرکت‌ها را به صورت ویژه حمایت خواهد کرد. افزایش ظرفیت سربازان امریه نظام وظیفه در شرکت‌های دانش‌بنیان مشروط به فعالیت مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه و استقرار در مناطق محروم، برای شرکت‌های نوپا، سه نفر، شرکت‌های نوآور چهار نفر و شرکت‌های فناور ۶ نفر تایید شد.

معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، ظرفیت پروژه‌های جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، نوآور و فناور را با شرط این‌که فعالیت آن‌ها مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه باشد و در مناطق محروم مستقر باشند به دو نفر افزایش داده است.

همچنین مشروط بر اینکه فعالیت آن‌ها با پیشرفت و آبادانی فناورانه باشد و در مناطق محروم مستقر باشند، شرکت‌ها می‌توانند از خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با حمایت ۹۰ درصدی از پوشش هزینه‌ها تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال در سال استفاده کنند.

در راستای افزایش حمایت‌های توانمندسازی نیز شرکت‌های فعال در حوزه آبادانی و پیشرفت فناورانه با تایید دبیرخانه آبادیران از افزایش حمایت ۲۰ درصدی برخوردار خواهند شد.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، خط اعتباری به مبلغ هزار میلیارد ریال با همکاری صندوق‌های پژوهش و فناوری منتخب برای ارائه تسهیلات به طرح‌های توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور حاضر در نمایشگاه ملی آبادیران اختصاص یافته است.

بر این اساس، تسهیلات با سود ۱۲درصد دوره تنفس ۳ماهه و بازپرداخت ۲۴ ماهه، تسهیلات با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با سود ۴درصد و دوره تنفس سه ماهه و بازپرداخت ۲۴ ماهه و نیز تسهبیلات با همکاری صندوق پژوهش و فناوری صنایع معدنی با سود ۴درصد، دوره تنفس ۶ماهه و دوره بازپرداخت ۳۰ماهه تخصیص می یابد.

بنیاد حیات ذیل کمیته امداد امام خمینی(ره) تسهیلات ارزان قیمت تا سقف سه میلیارد ریال برای خرید تجهیزات از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به منظور راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک مقیاس، تسهیلات خرید محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیلات خرید تجهیزات و ماشین آلات ساخت داخل تا سقف ۹۰درصد از طریق صندوق پژوهش و فناوری ماشین‌سازی را ارائه می‌دهد.

معاونت توسعه مشارکت‌های مردمی ذیل حمایت‌های کمیته امداد، تامین مالی ۵۰ درصدی طرح‌های داش‌بنیان، خلاق و فناور را در سامانه تامین مالی جمعی آبادیران صورت می‌دهد.

بنیاد ملی علم ایران از طرح‌های پژوهشی اعضای هیات علمی تا سقف ۳۷۵ میلیون تومان حمایت می‌کند که افزایشی ۵۰درصدی نسبت به طرح‌های عادی داشته است. همچنین از رساله دکتری دانشجوی تخصصی و استاد راهنکا تا سقف ۲۴۵ میلیون تومان و طرح‌های پسادکتری تا سقف ۴۲۰ میلیون تومان حمایت خواهد شد.

همچنین ارائه بسته تشویقی کارفرمایی شامل پرداخت تسهیلات قرض الحسنه تا سقف یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و حق بیمه سهم کارفرما تا سقف مبلغ ۲۳ درصد حداقل دستمزد، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به عنوان راهبران شغلی با ایجاد امکان قرارداد تا سقف ۴۰ میلیارد ریال، کمک هزینه‌های آموزشی تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال و هزینه شرکت‌ در نمایشگاه‌ها تا سقف ۷۰۰ میلیون ریال در ازای مشارکت در راه‌اندازی و خرید تضمینی محصولات برای متقاضیان مورد حمایت کمیته امداد امام (ره)، حمایت از توسعه طرح‌های محرومیت‌زدا و نوآوری‌های اجتماعی از حمایت‌های بنیاد حیات کمیته امداد امام خمینی در برنامه ملی آبادیران هستند.

صندوق نوآوری و شکوفایی، حمایت بلاعوض ۷۰درصدی از هزینه‌های اجاره غرفه و غرفه آرایی در نمایشگاه آبادیران را تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال به ازای هر شرکت دانش‌بنیان اختصاص خواهد داد.

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و خلاق معاونت علمی نیز از حضور شرکت‌های خلاق و توسعه صنایع خلاق در نمایشگاه آبادیران تا سقف ۵۰ میلیون ریال حمایت می‌کند. بنیاد علوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از اسکان رایگان غرفه‌داران شرکت کنندگان نمایشگاه در مجموعه امام خمینی(ره) لواسان حمایت خواهد کرد.

موسسه تحقیق و توسعه دانشمند زیر نظر بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی حمایت‌های متنوعی را در قالب این بسته حمایتی به شرکت‌ها و شرکت‌کنندگان ارائه می‌دهد. در این راستا، از طرح های حوزه فناوری های آموزشی و صنایع خلاق برای طرح هایی که در مناطق هدف بنیاد مستضعفان اجرا شود یا به صورت عمومی مورد تأیید مؤسسه توسعه آموزشی پژوهشی سینا قرار گیرد، حمایت می‌شود. در این حمایت، ۱۰۰ درصد هزینه پروژه طرح های تا سقف چهار میلیارد ریال، حداقل۶۰ درصد هزینه پروژه طرح های ۴ تا ۱۰ میلیارد ریال و حداقل ۴۰ درصد هزینه پروژه طرح های ۱۰ تا ۳۰ میلیارد ریال حمایت می‌شود.

مؤسسه دانشمند برای حمایت از پروژه های حوزه فناوری و نوآوری های اجتماعی در طرح هایی که در مناطق هدف بنیاد مستضعفان اجرا گردد یا به صورت عمومی مورد تایید موسسه تحقیق و توسعه دانشمند قرار گیرد پرداخت ۷۰ درصد هزینه پروژه طرح های تا سقف ۱۰ میلیارد ریال، پرداخت ۸۰ درصد هزینه پروژه طرح های ۱۰ تا ۳۰ میلیارد ریال و پرداخت تا ۹۰ درصد هزینه پروژه طرح های ۳۰ تا ۷۰ میلیارد ریال صورت می‌گیرد. مؤسسه دانشمند، پرداخت بلاعوض تمامی هزینه طرح هایی که در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خوزستان، ایلام، کرمان و هرمزگان قابلیت به کارگیری داشته و مورد تایید موسسه تحقیق و توسعه دانشمند قرار گیرد انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، دومین نمایشگاه ملی آبادیران ۲۲ تا ۲۵ خردادماه ۱۴۰۳ در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا