نشست شورای سیاستگذاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی برگزار شد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای سیاستگذاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی گفت: شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره دانشجویی مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی‌گیرند.

به گزارش سینا از روابط عمومی وزارت علوم، نشست شورای سیاست‌گذاری دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان با حضور حسن مسلمی نائینی رئیس جهاددانشگاهی، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهدی فاطمی‌پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه‌ها، محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره، سیدحمید مهدیون نماینده دانشگاه آزاد و تنی چند از معاونین جهاد دانشگاهی برگزار شد.

جهاددانشگاهی باید در متن دانشگاه باقی بماند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست ضمن قدردانی از زحمات جهادگران جهاددانشگاهی برای اقدامات انجام شده در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی به خصوص برگزاری موضوع کرسی‌های آزاداندیشی، بیان کرد: برگزاری این اقدامات مناسبات شجره طیبه‌ای است که فواید و ثمرات آن به‌ تمامی دست‌اندرکاران این رویداد خواهد رسید.

عبدالحسین کلانتری ادامه داد: با رجوع به هندسه معرفی اسلام و تفاسیری که اسلام اندیشان در رابطه با آزاداندیشی ارائه کرده‌اند، درمی‌یابیم که آزاداندیشی به‌ نوعی، مسیر تکامل بشر را تسطیح می‌کند و از این رو ضرورت دارد. در واقع از سر اضطرار به سمت آزاداندیشی نمی‌رویم، بلکه یک ضرورت انسانی، مکتبی و تاریخ است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تاکید کرد: سیر کشف حقیقت جز آزاداندیشی نیست و از این مسیر است که حقیقت کشف می‌شود، همان‌طور که قرآن کریم بر آن تکیه کرده است.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در اندیشه‌ها و بیاناتشان چه قبل و بعد از انقلاب در خصوص راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی، عنوان کرد: ایشان همواره بر این امر تأکید داشته‌اند که مسیر همین است و جز این وجود ندارد.

کلانتری ادامه داد: چنانکه سایر بزرگان انقلاب همانند امام خمینی(ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و امثالهم که مستقیم و غیرمستقیم در تکوین شجره انقلاب نقش داشته‌اند بر این امر تأکید کرده‌اند.

وی در ارتباط با نقش جهاددانشگاهی در خصوص توسعه آزاداندیشی در دانشگاه‌ها نیز تصریح کرد: این نهاد نقش مهمی در این حوزه ایفا کرده و همواره پیشقدم بوده و تقدم با این نهاد بوده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود:‌ جهاددانشگاهی به‌واسطه صف‌شکنی در مسیرهایی که دیگران شک و شبهه داشتند به میدان بروند، ورود کرده و همواره در عرصه‌های مختلف صف‌شکن بوده و در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز توفیقات خوبی داشته است.

وی در خصوص نگاه این وزارتخانه به جهاددانشگاهی نیز اظهارکرد: تاکنون توافقات خوبی با مجموعه جهاددانشگاهی داشته‌ایم و در برنامه‌هایی که ورود کرده‌ایم به این شکل بوده که به کار این نهاد ضریب دهد چراکه جهاد از متن دانشگاه بوده و در متن آن نیز باید باقی بماند.

کلانتری با اشاره به برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی اظهار کرد: با توجه به تغییراتی که در سطح جامعه ایجاد شده، نیازمند بازنگری در برگزاری رویداد مسابقه مناظره ملی دانشجویان هستیم، چراکه مسیر تحولی است و امتداد این رویداد باید در جهتی باشد که پوشش حداکثری داشته و همه مخاطبان را پوشش دهد و تبدیل به رویدادی نشود که عده معدودی از دانشجویان در آن شرکت کنند، اما کثیری از افراد که گزاره‌ها و دغدغه فکری‌شان در این رویداد ضریبی پیدا نمی‌کند، از آن کنار گذاشته شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تاکید کرد: تاکنون هیچ شرکت‌کننده‌ای در مسابقات ملی مناظره دانشجویی از سوی هیچ مرجعی مورد بازخواست قرار نگرفته است.

کلانتری با اشاره به اینکه در عصر شبکه‌های اجتماعی زیست می‌کنیم، گفت: امروز نوع مسائل دگرگون شده و نسل تغییر کرده و باید متناسب با این تغییرات بازنگری و برنامه‌ریزی کنیم.

وی بیان کرد:امروز آزاداندیشی در فضای شبکه‌های اجتماعی و تریبون‌ها فردی شده و فضای موازی شکل‌گرفته است، لذا باید متناسب با این فضا تمهیدات لازم را بیاندیشیم. همچنین باید به سمت شبکه‌های اجتماعی پیش برویم تا مناظرات در آن‌ها شکل بگیرد و در این رابطه سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کنیم.

کلانتری خاطرنشان کرد: در حوزه آداب گفت‌وگو نیز باید برنامه‌ریزی کرد، چراکه باید ادب و آداب گفت‌وگو را در جامعه دانشگاهی توسعه دهیم تا بداخلاقی‌های حوزه سیاسی در این عرصه وارد نشود. ایران کشوری است که از دیربار چهارراه مبادلاتی اندیشه‌ها بوده و باید آن را امروز نیز تقویت کرد و بر آن صحه گذاشت تا ادامه پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا