دانش‌آموزان نخبه فیزیک جهان به اصفهان می‌آیند

رییس کمیته برگزاری پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک معتقد است افراد حاضر در این رویداد بین‌المللی که در اصفهان برگزار می‌شود، دانش‌آموزان برجسته و نخبه کشورهای خود هستند و در آینده تاثیرگذارترین چهره‌ها در بخش علم خواهند بود.

پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک مرداد امسال در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود و انتظار می‌رود بیش از ۴۰۰ دانش‌آموز نخبه و ۲۵۰ نفر از استادان فیزیک از ۷۰ تا ۸۰ کشور به‌منظور شرکت در این رقابت علمی به ایران و شهر اصفهان سفر کنند.

محمود بهمن‌آبادی روز شنبه در «نخستین کارگاه آموزشی تیم‌یاران المپیاد جهانی فیزیک ۲۰۲۴» با اشاره به تاثیر حضور دانش‌آموزان نخبه در کشورمان، افزود: حضور دانشجویان در این رویداد باعث تقویت ارتباطات آن‌ها با افراد نخبه جهان می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان، بهمن‌آبادی ادامه داد: پیشینه برگزاری المپیاد جهانی فیزیک به بیش از ۵۰ سال قبل باز می‌گردد که نخستین دوره آن در لهستان با حضور پنج تیم برگزار شد، تیم‌های ایرانی از ۳۶ سال پیش در المپیاد حضور دارند و از بدو ورود، مدال‌های خوبی کسب کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان ایرانی افتخارات زیادی در این المپیاد از جمله مقام برنده ویژه و نفر اول بخش تئوری کسب کردند و ایران جزو کشورهای برتر المپیاد محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به برگزاری خوب این المپیاد در سال ۲۰۰۷ در ایران، تصمیم بر برگزاری مجدد آن در کشورمان گرفته شد و دانشگاه صنعتی اصفهان میزبان این رویداد است.

بهمن‌آبادی با اشاره به حمایت دانشگاه شهید رجایی و استقبال دانشگاه صنعتی اصفهان برای میزبانی المپیاد فیزیک، گفت: افزون بر ۱۰۰ نفر در اصفهان و بیش از ۵۰ نفر در تهران مشغول فعالیت هستند تا این رویداد مهم به بی‌نظیرترین شکل برگزار شود.

دبیر کل المپیاد جهانی فیزیک ۲۰۲۴ نیز با اشاره به مشارکت و همراهی دانشجویان در برگزاری این رویداد، گفت: کمیته برگزاری پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک از ۲ سال پیش درگیر برنامه‌ریزی بوده‌اند.

مجتبی بابایی ادامه داد: حدود ۶۰۰ نفر از دانشجویان برای فعالیت در کمیته تیم‌یاری المپیاد معرفی و پس از مصاحبه و بررسی‌های لازم، حدود ۱۵۰ نفر انتخاب شدند.

نخستین کارگاه کمیته‌های اجرایی و تیم‌یاران پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک با حضور حدود ۱۵۰ دانشجو و مسوولان کمیته‌های این رویداد روز شنبه در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

المپیاد جهانی فیزیک با توجه به اهمیت روز اَفزون فیزیک در بیشتر زمینه‌های فناوری و آموزش عمومی جوانان و همچنین با هدف افزایش ارتباطات بین‌المللی هر سال در یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود.

دانشگاه صنعتی اصفهان پیش‌ از این نیز در سال ۱۳۸۶ میزبان سی و هشتمین المپیاد جهانی فیزیک بود.

این مرکز آموزش عالی با حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ دانشجو و ۵۰۰ عضو هیات علمی یکی از دانشگاه‌های برتر کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا