برنامه وزارت علوم در هفته خوابگاه‌های دانشجویی اعلام شد

برنامه‌های هفته خوابگاه‌های دانشجویی در نامه‌ای از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشگاه‌ها اعلام شد.

به گزارش سینا از روابط عمومی وزارت علوم به نقل صندوق رفاه دانشجویان، مسعود گنجی در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها اعلام کرد: به منظور ارتقاء روحیه نشاط، مشارکت و همدلی در میان دانشـجویان، هفته خوابگاه‌های دانشـجویی با شعار «خوابگاه‌های دانشجویی؛ عرصه مشارکت، ‌امیدآفرینی و سرمایه‌سازی اجتماعی» از تاریخ ۲۲ تا ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ سال جاری برگزار می‌شود. لذا با توجه به تقارن این هفته با دهه کرامت ضـمن تأکید بر برگزاری شایسته و گرامیداشت این هفته با رویکرد تکریم دانشـجویان، سـتادی با حضور معاونان و مدیران دانشـگاه‌ها تشکیل شده و برنامه‌ریزی و اقـدام لازم به منظور برگزاری هر چه باشـکوه‌تر برنامه‌های این هفته مبـذول شود.
نظر به این که از طرح هـا و ابتکارات نو و تجربیات موفق و برتر دانشـگاه‌ها در این بخش تقدیر خواهد شد، شایسـته است ترتیبی اتخاذ شود تا پس از برگزاری هفته سـرا‌های دانشـجویی گزارش اقدامات برجسته انجام شده به این صندوق ارسال شود. برنامه‌های پیشنهادی هفته خوابگاه‌های دانشجویی به شرح زیر است:

برنامه‌های پیشنهادی هفته خوابگاه‌های دانشجویی
برنامه‌های فرهنگی – ورزشی
«راه‌اندازی بازارچه‌های دانشجویی» در محوطه خوابگاه‌ها و عرضه تولیدات دانشجویی با هدف اشتغال‌زایی و حمایت از کالا‌های ایرانی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی، سوغات اقوام ایرانی و دست ساخته‌های دانشجویی.

توسعه و احیای فضای سبز خوابگاه‌ها و همچنین ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست در محوطه خوابگاه‌ها و دانشگاه، برگزاری مسابقات ورزشی افتتاح پروژه‌های عمرانی نظیر سالن ورزشی، اتاق تندرستی.

انتخاب اتاق نمونه و دانشجوی نمونه ساکن در خوابگاه‌های دانشجویی براساس نظرسنجی از دانشجویان و مسئولان خوابگاهی، بازدید دانشجویان از نقاط دیدنی شهر، برگزاری اردو‌های درون شهری و دیدار از بنا‌های تاریخی.

اجرای مسابقات مختلف فرهنگی از جمله مسابقه قرآن، کتابخوانی، شعر، مقاله‌نویسی، خاطره‌نویسی و اهداء جوایز به دانشجویان برتر، برگزاری جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی با موضوع خوابگاه و زندگی در خوابگاهی مطلوب دانشجویی.

برگزاری جشنواره عکس، کاریکاتور و اجرای برنامه‌های هنری در خوابگاه‌ها، برگزاری نشست‌های خاطره گویی در عرصه ایثار و دفاع مقدس در خوابگاه‌ها، ایجاد محلی در خوابگاه‌ها به منظور ارایه و فروش محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فرهنگی و کتاب‌ها.

راه‌اندازی، تجهیز و تکمیل کتابخانه‌های خوابگاه (مکاتبه و رایزنی با اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی و نهاد عمومی کتابخانه‌ها)، ایجاد فرهنگ بهسازی و نظافت محیط خوابگاه‌های دانشجویی نظافت محوطه خوابگاه‌ها به وسیله اداره خوابگاه‌ها و نظافت اتاق‌ها با کمک دانشجویان.

انجام مصاحبه مطبوعاتی معاون دانشجویی (و فرهنگی) دانشگاه با صدا و سیما و مطبوعات محلی برای اطلاع‌رسانی و دعوت از مردم جهت مشارکت در امر خوابگاه‌سازی و ایجاد خوابگاهی خودگردان و غیردولتی و بهره‌گیری از سنت حسنه وقف در زمینه خوابگاه‌سازی

برگزاری‌ ایستگاه‌های سلامت با انجام خدماتی همچون: واکسیناسیون آنفولانزا، واکسیناسیون هپاتیت، تعیین گروه خونی، تعیین فشار خون، قند خون و معرفی طب سنتی، اهدای بسته‌های فرهنگی، آموزشی، غذایی به دانشجویان ساکن در خوابگاه.

برگزاری مراسم تقدیر وتجلیل از نیکوکارانی که به نحوی در توسعه فضا‌های خوابگاهی مشارکت داشته‌اند. تقدیر از خوابگاهداران فعال غیردولتی، اعلام فراخوان و دعوت از علاقه‌مندان بخش خصوصی برای مشارکت در ارائه خدمات خوابگاه‌های دانشجویی.

تقدیر از مسئولان نهاد‌های شهری که در زمینه رفع مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی مساعدت نموده‌اند، طرح موضوع لزوم مشارکت عمومی در تأمین مسکن دانشجویی و ساخت خوابگاه در خطبه‌های نماز جمعه شهر‌های مختلف کشور به منظور ترویج خوابگاه‌سازی به عنوان ارزش اسلامی و نیاز ملی.

تجلیل از خیّران وافراد واقف درخطبه‌های نماز جمعه خوابگاهسر کشور، تقدیر از سرپرستان موفق خوابگاه‌های دانشجویی.

بسیج عمومی برای نظافت کلی خوابگاه‌ها و آراستن داخل و محوطه آن با حضور نمادین دانشجویان و مسئولان در غبارروبی نمازخانه یا مسجد خوابگاه‌ها، تقدیرومعرفی دانشجویان فعال و موفق در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی.
برنامه‌های آموزشی

برگزاری سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی درباره آداب و رسوم اقوام ایرانی، برپایی کارگاه آموزشی برای سرپرستان خوابگاه‌ها در موضوعات بهداشت فیزیکی و نگهداری خوابگاه‌ها، مهارت‌های ارتباط با جوانان.

تهیه وتوزیع ویژه نامه وکتابچه در حوزه ترویج و تبیین حقوق شهروندی، سازگاری بازندگی جمعی در خوابگاه‌ها وارتباط آن با مسائل درون خوابگاه‌ها، موضوعات مرتبط با سلامتی، پخش و نصب بروشور‌های حاوی نکات تغذیه‌ای و سلامتی.

برگزاری مسابقه آشپزی با اولویت غذای سالم و کم هزینه، انتخاب خوابگاهی نمونه و دانشجوی نمونه خوابگاه‌های دانشجویی براساس نظرسنجی از دانشجویان و مسئولان خوابگاه‌های دانشجویی.

آموزش بهداشت فردی و اجتماعی در خوابگاه‌های دانشجویی، اجرای برنامه‌های آموزشی درباره نحوه امداد‌رسانی با کمک جمعیت هلال احمر، آشنایی با آسیب‌های مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی، قرص‌های روانگردان، حضور پزشکان و روانپزشکان در خوابگاه‌ها و ویزیت دانشجویان به صورت رایگان.

دعوت از متخصصان تغذیه جهت ایراد سخنرانی. ، برگزاری سلسله جلسات و نشست حلقه‌های معرفت، کارگاه آموزشی و آشنایی با رژیم‌های تغذیه‌ای با حضور پزشک متخصص، برگزاری همایشی با عنوان شغلی برای من در تقویم آینده.

برپایی تریبون آزاد یا جلسه پرسش و پاسخ با حضور مسئولان برای بیان مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی وارائه راهکار، آموزش دانشجویان برای تغییر نگرش به امور مشاوره و آسیب‌شناسی اجتماعی و تشویق گروه هدف برای مراجعه به متخصصان.

بازدید و نظرسنجی

دعوت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معاونان دانشگاه و دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی برای بازدید از خوابگاه‌ها و آشنایی با مسائل زندگی دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی.

دعوت از اعضای شورای شهر و مسئولین شهرستان برای بازدید از خوابگاه‌های دانشجویی و افتتاح پروژه‌های جدید. نشست مسئولان دانشگاه و جلسه پرسش و پاسخ در خوابگاه‌ها.

نظرخواهی از دانشجویان در خصوص شیوه مدیریت بهینه خوابگاه‌ها و ارائه دیدگاه به مسئولان دانشگاهی صندوق رفاه و وزارت علوم. ایجاد واحد ارایه «ایده‌های برتر» در خوابگاه‌ها به منظور بهسازی و اداره بهتر خوابگاه‌ها به وسیله دانشجویان و تقدیر از طرح‌ها و‌ایده‌های برگزیده.

نیازسنجی از دانشجویان ساکن خوابگاه در موضوعات مختلف، نظرسنجی از دانشجویان درباره نوع برنامه‌های هفته خوابگاه‌ها. برنامه‌ها وفعالیت‌های این هفته به صورت پیشنهادی بوده و برنامه‌ها با توجه به امکانات، موقعیت، مناسبت‌ها و شرایط دانشگاه می‌تواند متنوع و متغیر باشد.

اسامی هفته خوابگاه های دانشجویی

ردیفایام هفتهتاریخعنوان برنامه
۱شنبه۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

مهارت‌های زندگی گروهی، احترام به حقوق شهروندی

۲یکشنبه۲۳اردیبهشت ۱۴۰۳ایمنی، بهداشت و تغذیه سالم
۳دوشنبه۲۴اردیبهشت ۱۴۰۳ورزش، نشاط، سلامت جسم و روان
۴سه شنبه۲۵اردیبهشت ۱۴۰۳

اوقات فراغت، مدیریت فضای مجازی و آینده‌نگری

۵چهارشنبه۲۶اردیبهشت ۱۴۰۳

خیرین، مشارکت مردمی و نهادهای اجتماعی

۶پنج شنبه۲۷اردیبهشت ۱۴۰۳

تولید علم، مهارت آموزی و کارآفرینی

۷جمعه۲۸اردیبهشت ۱۴۰۳

وحدت و انسجام ملی، امیدآفرین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا