تلاش جهاددانشگاهی برای ایجاد گفت‌وگوی بین نسلی در سطح اساتید و دانشجویان

رییس جهاد دانشگاهی در نشست مشترک شورای سیاست گذاری دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان به ایجاد گفت‌وگوی بین نسلی در سطح اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها تأکید کرد. همچنین در این نشست موضوعاتی از جمله؛ ادامه پویاتر اجرای این رویداد، پرداختن به چالش‌های منطقه‌ای و جهانی، گنجاندن چالش‌های سه حوزه حاکمیت، نخبگان و مردم در مناظرات، رواج کرسی‌های آزاداندیشی و… مورد تأکید حاضرین قرار گرفت.

به گزارش سینا از روابط عمومی جهاددانشگاه امروز شنبه (22 اردیبهشت) نشست مشترک شورای سیاست گذاری دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی، دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ مهدی فاطمی پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها؛ دکتر محمدحسین ساعی رییس دانشگاه سوره؛ سیدحمید مهدیون نماینده دانشگاه آزاد؛ دکتر یعقوب فتح الهی معاون پژوهش و فناوری؛ دکتر علیرضا کلانتر مهرجردی معاون فرهنگی؛ دکتر علی منتظری رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی و دکتر رضا فریدزاده رییس سازمان دانشجویان این نهاد برگزار شد.

لزوم ایجاد گفت‌وگوی بین نسلی در دانشگاه‌ها

در ابتدای این نشست دکتر مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی ضمن تبریک آغاز دهه کرامت، به آیات قرآن در خصوص بحث آزاداندیشی و آزادی بیان و تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر این امر اشاره و بیان کرد: جهاددانشگاهی موفق بوده تا 12 دوره مسابقات مناظره دانشجویی را به نحو احسن و به طور پیوسته در سطح کشور برگزار کند و این اقدام یکی از نقاط برجسته این نهاد در عرصه توسعه مقوله آزاداندیشی و آزادی بیان است.

وی در ادامه تأکید کرد: امیدواریم این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد و بتوانیم این مسیر را پویاتر ادامه دهیم.

رییس جهاددانشگاهی با بیان اینکه برگزاری مسابقات مناظره در بین قشر اساتید دانشگاهی نیز در دستورکار جهاددانشگاهی قرار دارد، تصریح کرد: یکی از مباحث مهم که از گذشته نیز مطرح بوده موضوع وحدت بین حوزه و دانشگاه است و برگزاری مسابقات مناظره در سطح اساتید حوزه و دانشگاه یکی از راه‌های تقویت این روند است.

دکتر مسلمی نائینی به ایجاد گفت‌وگوی بین نسلی در سطح اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها نیز تأکید کرد و گفت: باید کلاس‌های دانشگاه از سطح متکلم وحده بودن اساتید خارج شود و به نوعی از گفت‌وگوی بین نسلی ایجاد شود.

وی در پایان سخنانش گفت: جهاددانشگاهی تاکنون توانسته 12 دوره از مسابقات ملی مناظره دانشجویی را برگزار کرده و امیدواریم بتوانیم این اقدام بزرگ را با قوت بیشتری انجام دهیم.

راه‌اندازی مناظره اساتید توسط جهاددانشگاهی

در ادامه این مراسم دکتر کلانتر مهرجردی معاون فرهنگی جهاددانشگاهی بیان کرد: امروز در جامعه با نسل جوانی متفاوت‌تر از گذشته روبرو هستیم. برخی تلاش می‌کنند این موضوع را به نوعی گسست نشان دهند، اما باید گفت برخی شتاب دهنده‌ها باعث شده این تغییر بیشتر احساس شود.

وی با بیان اینکه امروز با نسل، عصر و زبانی نو مواجه هستیم، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز همواره تأکید دارند که باید زبان این نسل را درک کنیم و متناسب با زبان آنها برنامه ریزی کنیم، لذا بر برنامه‌های گفت‌وگو محور تأکید دارند. امروز با نسلی مواجهیم که علاقمندند ابراز وجود کنند که ابزار آن زبان و کنش‌های آنها است. بنابراین باید در اجرای برنامه‌های گفت‌وگو محور تأمل بیشتری داشته باشیم.

دکتر رضا فریدزاده رییس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی با ارائه گزارشی در رابطه با برگزاری 12 دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی توسط این نهاد، گفت: این مسابقات از سال 1391 آغاز شده و مرکز ملی گفت‌وگو، مناظره و آزاداندیشی تاکنون مسابقات بسیاری برگزار کرده که از جمله آنها برگزاری 12 دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران، برگزاری مسابقات مناطره به زبان انگلیسی، برگزاری مسابقات مناظره موضوعی(نمایشگاه مطبوعاتی و محیط زیست)، 3 دوره مسابقات مناظره دانشجویی تخصصی، تدوین 8 عنوان کتاب، آیین نامه و دستورالعمل‌های مسابقات و…. است که در پاسخ به بیانات مقام معظم رهبری و علمای بزرگ کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه امسال طرحی تحت عنوان مناظره اساتید راه اندازی شده که برگزاری آن نیز به جهاددانشگاهی سپرده شده است و در 20 واحد اجرا می‌شود، گفت: طی 12 دوره این مسابقات، 4248 گروه و 16992 دانشجو از 28 استان کشور شرکت کرده‌اند.

دکتر فریدزاده تأکید کرد: طی برگزاری 11 دوره گذشته از مسابقات ملی مناظره دانشجویی، تاکنون هیچ کدام از شرکت کنندگان در این مسابقات با توجه به مباحثی که در آن مطرح شده احضار نشده و به جایی پاسخگویی نداشته‌اند، عنوان کرد: در حوزه اطلاع رسانی مسابقات ضعف داریم که باید این مسأله با بهره گیری از ظرفیت‌های صداوسیما و رسانه‌ها رفع شود.

گنجاندن چالش‌های سه حوزه حاکمیت، نخبگان و مردم در مناظرات

در ادامه این نشست دکتر علی منتظری رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی گفت: در جلسه اخیر شورای علمی مسابقات ملی مناظره بر این موضوع تأکید شد که باید به نظرات شرکت کنندگان در مسابقات احترام بگذاریم تا باعث دلسردی افراد برای حضور در این مسابقات نشود.

رییس اسبق جهاددانشگاهی با بیان اینکه آزادی، مبانی اجرایی و عملی دارد، بیان کرد: سه حوزه چالش‌هایی که حاکمیت، نخبگان و مردم با آن مواجهند می‌تواند سه موضوعی باشد که در مباحث مناظرات در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه انگیزه جهاددانشگاهی از برگزاری این مسابقات لبیک به فرمایشات رهبری است که تا به امسال به آن به طور جدی پرداخته نشده است، ادامه داد: اینگونه کارها اقدام جهادی می‌طلبد و باید کار را به جوان‌ها سپرد که انگیزه دارند. لذا باید از برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی حمایت کرد. میدان برای کسی تنگ نیست اما اگر به جهاددانشگاهی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی کمک شود قطعا شاهد اتفاقات مهمی خواهیم بود.

تغییر رویکرد چالش‌ها در مناظرات به سمت مباحث منطقه‌ای و بین المللی

در ادامه این نشست مشترک دکتر یعقوب فتح الهی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی به سه نکته مهم در خصوص برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی اشاره و بیان کرد: اولین نکته این است که باید ادبیات مدون این کار را در نظر گرفت. همچنین باید حیطه گزاره‌های آن را گسترش داد و از پرداختن به چالش‌های ملی به سمت چالش‌های منطقه‌ای و بین المللی پیش رفت. به طور مثال به مباحثی مانند موازنه قدرت در جهان، آیا نظام تک قطبی شدن در جهان خوب است یا نه؟ و… پرداخت.

وی همچنین تأکید کرد: باید بررسی کرد پیامد و اثر مناظراتی که تاکنون برگزار شده، در جامعه چه بوده است.

گفتنی است؛ مرحله کشوری این دوره از مسابقات با حضور 64 گروه دانشجویی از دانشگاه‌های سراسر کشور از 5 تا 10 خرداد ماه در تهران برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا