کسب رتبه 13 تولید علم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در جهان

دبیر ستاد توسعه فناوری های پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی گفت: با توجه به کسب رتبه 13 تولید علم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در جهان، تولید علم و دانش در حوزه سلول‌های بنیادی ایران با رشد 70 درصدی همراه بوده است.

احسان عارفیان در گفت‌وگو با مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه ایران در جایگاه سیزدهم تولید علم سلول بنیادی در دنیا قرار گرفته است، اظهار داشت: همچنین شاهد هستیم که ایران در منطقه نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه در برنامه جامع راهبردی 10 ساله ستاد، چند هدف کلان تعریف شده که دسترسی ایران به رتبه 10 تولید دانش سلول بنیادی یکی از اصلی ترین این اهداف بوده است گفت: در همین راستا، با تلاش ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ایران تاکنون توانسته رتبه 13 تولید علم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در جهان را به خود اختصاص دهد و باید این جایگاه را تا پایان سال 1404 به رتبه 10 ارتقاء دهد.

به گفته او، با توجه به اینکه ایران در جایگاه سیزدهم تولید دانش در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قرار گرفته اما در منطقه خاورمیانه و شرق مدیترانه رتبه نخست را دارد و بالاتر از ترکیه و رژیم اشغالگر قدس قرار گرفته است. 

رشد 70 درصدی ایران در تولید دانش در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی

وی، مشارکت بخش‌های غیر دولتی، استقلال و خودکفایی در انواع بانک‌های سلولی، تولید ثروت ملی و خوداتکایی در قابلیت تولید را از دیگر اهداف اصلی ستاد توسعه فناوری های پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی برشمرد و خاطر نشان کرد: در بررسی های آماری مشخص شده که تولید دانش ایران در حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی با رشد 70 درصدی از سال 2020 نیز همراه بوده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی در مقایسه با بسیاری از حوزه‌های علم و فناوری در کشور بسیار جوان است، تصریح کرد: با این وجود، ایران توانسته است جایگاه خوبی را در میان سایر کشورهای دنیا و خاورمیانه کسب کند و با توجه به پیشرفت‌های حوزه سلول‌های بنیادی توسط محققان داخلی، ایران جزو پیشتازان این حوزه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا