تولید دستگاه دمنده گاز CO2 برای دستگاه آندوسکوپی در پارک فناوری پردیس

یک مجموعه فناور در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس توانسته است با تولید دستگاه دمنده گاز CO2 برای دستگاه آندوسکوپی، ریسک و درد ناشی از این عمل‌ها را کاهش دهد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، آندوسکوپی دستگاهی است که توسط آن پزشک متخصص می‌تواند داخل دستگاه گوارش را مشاهده و جراحی‌های تشخیصی و درمانی را انجام دهد. شرکت پیشگامان فناوری طب توران از شرکت های مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس توانسته است با تولید دستگاه دمنده گاز CO2 ریسک و درد ناشی از آندوسکوپی را کاهش دهد.

زهرا تورانی دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه صنعتی شریف هم‌بنیان‌گذار این شرکت با اشاره به اینکه امروزه آندوسکوپی علاوه بر تشخیص، فرایند درمان را هم انجام می دهد، گفت: برای بررسی دستگاه گوارش در آندوسکوپی، پزشک، لوله‌ای را از دهان و یا مقعد به بدن وارد می‌کند تا مجاری گوارش، مری و یا معده و روده را مورد بررسی قرار دهد.

تزریق هوا به بدن در عملیات رایج آندوسکوپی

وی افزود: با توجه به پیچیدگی دستگاه گوارش انسان، معمولا مقداری هوا به محل بررسی تزریق می شود تا چین و چروک‌های سیستم گوارشی باز شود و از این طریق لوله اندوسکوپی در مجاری بدن بتواند حرکت کند.

تورانی گفت: تزریق هوا ریسک هایی از جمله ایجاد درد، پارگی ارگانهای داخلی و احتباس هوا به ناحیه شکمی را به همراه دارد. به همین دلیل ما به دنبال تولید دستگاهی رفتیم که به جای هوا، گاز CO2 به بدن تزریق شود. جذب این گاز از طریف عروق، 150 برابر هواست و به راحتی از طریق ریه ها از بدن خارج میشود. این امرریسک و درد ناشی از احتباس هوا در بدن را به طور قابل ملاحظه ای کاهش میدهد.

وی فعالیت بیش از 10 ساله در حوزه تجهیزات پزشکی و نیاز کشور به تولید این دستگاه را جرقه اولیه تأسیس این شرکت برشمرد و افزود: تلاش داریم با تولید دستگاه های مورد نیاز پزشکی در داخل کشور و کاهش هزینه های خرید و نگهداری، دسترسی بیماران به تشخیص و درمان تسهیل یابد.

تورانی همچنین از انجام تحقیقات برای ساخت سایر دستگاه های مورد نیاز سیستم های آندوسکوپی خبر داد و گفت: تلاش داریم باساخت سایر سیستم های مورد نیاز آندوسکوپی، آن ها را بومی سازی و تولید کنیم.

انجام مطالعات بین المللی در خصوص استفاده از CO2 در عملیات آندوسکوپی

علی محدث دیلمی دیگر هم بنیان گذار شرکت پیشگامان فناوری طب توران نیز درباره محصول این شرکت گفت: از سال 2002 مطالعات بین‌المللی برای استفاده از گاز CO2 در فرایند آندوسکوپی آغاز شد و دستگاه هایی به عنوان دمنده گاز (Insufflator) تولید شده است. محصول تولیدی شرکت ما از ایده گرفتن از این دستگاه ها تولید شده است.

وی افزود: در حال حاضر، اصلی ترین روش درمان سرطان های سیستم گوارش، تشخیص به موقع است و پزشکان در هنگام بررسی، در صورت مشاهده سلول های سرطانی، به وسیله دستگاه آندوسکوپ به درمان نیز اقدام می کنند. لذا زمان این عمل ها افزایش یافته است و تزریق هوا می تواند خطراتی را داشته باشد.

هم بنیان گذار شرکت توسعه طب توران افزود: در مقایسه با نمونه های مشابه خارجی، دستگاه تولیدی شرکت پیشگامان فناوری طب توران علاوه بر قیمت پایین تربه میزان یک سوم نمونه خارجی، میزان گاز مصرفی CO2 آن نیز به میزان یک سوم نمونه خارجی است که این موضوع به اهمیت بیشتر این دستگاه کمک کرده است.

مزایای حضور در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس

محدث دیلمی حضور در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما از دانشگاه ده سال هست که وارد صنعت شده‌ایم و حضور مستقل در مرکز رشد پارک و دوره‌های مسیر این امکان را فراهم کرد که نگاه سنتی ما به کسب و کار به دیدگاه مدرن در این حوزه تغییر پیدا کند.

No tags for this post.

بهاره صفاری

جانشین سردبیر خبرگزاری سینا؛ روزنامه نگار در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا