بخش اعظم پیشرفت‌های کشور از سوی دانشگاهیان و نوشتن مقالات پژوهشی رقم خورده

مدیرکل سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم گفت: بخش اعظم پیشرفت‌های کشور از سوی دانشگاهیان و نوشتن مقالات پژوهشی رقم خورده است.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی وزارت علوم، صمد نژادابراهیمی گفت: دانشگاه ‌وظیفه دارند، در مسیر پژوهش بنیادی و کاربردی سطوح آمادگی فناوری (TRL) یک تا ۵ فعال باشند که در این مسیریک تا سه شاخص تی آر ال نگاشتن مقاله داخلی و بین‌المللی به عنوان برونداد علمی قابل قبول است. اگر این پویایی وجود نداشته باشد، کشور به لحاظ علمی رشد نمی‌کند. بخش اعظم پیشرفت‌های کشور از سوی دانشگاهیان و نوشتن مقالات پژوهشی آنان رقم خورده است.

مدیرکل سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: یکی از مهمترین سیاست‌های ما در معاونت پژوهشی، افزایش تعداد پژوهش‌های مسئله محور است. از این رو، بالغ بر ۱۱ هزار قرارداد صنعتی در سال ۱۴۰۲ میان دانشگاه و صنعت منعقد شده است که در مقایسه با سال گذشته، ۲ هزار قرارداد افزایش یافته است.

وی به اتخاذ سیاست فرصت‌های مطالعاتی جامعه و صنعت اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: این سیاست از ۵ سال پیش به اجرا در آمده است و طی این دوره‌های فرصت مطالعاتی، اعضای هیئت علمی بین شش ماه تا یکسال به صورت مامور در صنایع و نهادی‌های مرتبط حضور پیدا می‌کنند و آنها ضمن آشنایی با محیط صنعتی می‌توانند پژوهش‌های خود را نیز با توجه به نیاز صنایع تعریف کنند. از این رو، یکی از نتایج این سیاست، افزایش تعداد قراردادهای صنعتی بوده است.

وی با اشاره به اهمیت چاپ مقاله در پایگاه‌های استنادی بین‌المللی گفت: کشور ایران در یک و دو دهم درصد از تولید علم دنیا مشارکت دارد. همچنین دانشگاه‌ها وظیفه دارند، در مسیر پژوهش بنیادی و کاربردی سطوح آمادگی فناوری (TRL) یک تا ۵ فعال باشند که در این مسیریک تا سه شاخص تی آر ال نگاشتن مقاله داخلی و بین‌المللی به عنوان برونداد علمی قابل قبول است. اگر این پویایی وجود نداشته باشد، کشور به لحاظ علمی رشد نمی کند. بخش اعظم پیشرفت‌های کشور از سوی دانشگاهیان و نوشتن مقالات پژوهشی آنان رقم خورده است.

مدیرکل سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی درباره علت رکود رشد علمی در پایگاه‌های استنادی گفت: یکی از دلایل تبلیغات منفی است. برخی از افراد می‌خواهند با تبلیغات منفی ارزش‌ها چاپ مقالات درپایگاه‌های استنادی را کم نشان دهند و این موضوع انگیزه پژوهشگران در نوشتن مقاله را کاهش می‌دهد. همچنین، پژوهش‌های مسئله محور کشوری از سوی پژوهشگران افزایش یافته است. این موضوع باعث کاهش سرعت نوشتن مقاله می‌شود و چون جنس مسائل پژوهشی داخلی و ملی است در این حالت مجلات خارجی تمایل کمتری به چاپ این مقاله‌ها دارند. جمع بندی ما نشان از افزایش کیفیت مقالات نسبت به چند سال گذشته است.

وی پایین بودن حقوق اعضای هیئت علمی را یکی دیگر از دلایل کاهش انگیزه در نوشتن مقالات دانست و گفت: همچنین بودجه‌ای که به دانشگاه‌ها اختصاص داده می‌شود در مقایسه با رقبای منطقه‌‌ای بسیار پایین است. دانشگاه‌ها خودشان با قراردادهای صنعتی و درآمدهای اختصاصی، بخشی از پایین بودن بودجه را تامین می‌کنند؛ اما این کفایت نمی‌کند. باید از مبادی مختلف بودجه برای دانشگاه‌ها تامین شود. پمپاژهای منفی نباید به سمت دانشگاه‌ها برود، چون در هر مسئله‌ای از دانشگاهیان کمک گرفته شده است، شاهد نتیجه مطلوب بوده‌ایم.

نژادابراهیمی گفت: پیشرفت‌های نظامی ما و فناوری‌های حال حاضر کشور مرهون مجاهدت‌های دانشگاهیان در تحریم‌های ظالمانه است. با وجود تحریم نه تنها درجا نزده‌ایم؛ بلکه کشور در زمینه علم و فناوری پیشرفت کرده است. دانشگاه نیروی انسانی کارآمد تربیت کرده است؛ اما صنایع در جذب آنها عملکرد خوبی نداشته‌اند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا