کد خبر : 5311 جمعه 21 فروردین 1394 - 22:03:25
شناسایی-گروه-ناشناخته‌ای-از-چربی‌های-بدن-انسان

شناسایی گروه ناشناخته‌ای از چربی‌های بدن انسان

تیمی از محققان به رهبری دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، ترکیب سلولی نوعی چربی جدید را در بدن یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، آن‌ها به دنبال استفاده از این ترکیب در مهندسی‌ کردن داروهای چربی‌سوز هستند که ممکن است در حل معضل چاقی مفرط کمک کنند.

 

چربی ناسالم مرتبط با دیابت و چاقی، چربی سفید نام دارد و حاوی حباب‌های سلولی بزرگی است که به طور قابل‌توجهی فقط انرژی ذخیره می‌کنند.

 

چربی خوب، چربی قهوه‌ای نام دارد که سلول‌های آن‌ بسیار کوچک‌تر بوده و برای تبدیل سریع چربی به انرژی، مجهز به میتوکندری هستند. چربی قهوه‌ای به عنوان «چربی نوزاد» شناخته شده و همچنین در حیواناتی که به خواب زمستانی می‌روند، یافت می‌شود.

 

محققان پیش‌تر می‌دانستند که بزرگسالان نیز چربی قهوه‌ای دارند اما مطمئن نبودند که این همان چربی قهوه‌ای است که آن‌ها با آن متولد می‌شوند یا از نوع دیگری است.

 

در مطالعه جدید، دانشمندان، سلول‌های چربی قهوه‌ای را از دو انسان بزرگسال گرفتند و آن‌ها را شبیه‌سازی کردند. تیم تحقیقاتی پس از تحلیل پروتئینی و ژنتیکی این سلول‌ها دریافت آن‌ها می‌توانند چربی سفید نامطلوب بدن را سوزانده و آن را به چربی قهوه‌ای خوب تبدیل کنند.

 

دانشمندان این چربی را «چربی بژ» (beige fat) نامگذاری کردند و با نتایج بدست‌آمده، آن‌ها هم‌اکنون به دنبال کشف فرآیندی هستند که چربی بژ را به فعالیت وا می‌دارد. هدف نهایی تیم علمی تولید داروهایی است که چربی بد را به چربی خوب تبدیل ‌کنند.

 

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Medicine ارائه شد.

کلید واژه ها: چربی چاقی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]