بررسی مهارکننده‌های دارویی در درمان سرطان کولورکتال

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در قالب تحقیقات یک رساله دکتری موفق به بررسی پتانسیل درمانی مهار‌کننده دارویی EW-۷۱۹۷ در کولیت و سرطان کولورکتال شدند.

به گزارش سیناپرس از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، مریم مرادی بیناباج، دانش‌آموخته دکتری تخصصی بیوشیمی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره علت انجام این طرح گفت: بیماری‌های التهابی روده (IBD)، دسته‌ای از بیماری‌های مزمن دستگاه گوارشی است که منجر به آسیب و التهاب کولون و دیگر بخش‌های دستگاه گوارشی می‌شوند. دو نوع اصلی این بیماری شامل بیماری کرون و کولیت السراتیو است. التهاب روده در کولیت می‌تواند منجر به نوعی از سرطان کولون به نام سرطان کولون شود.

وی ادامه داد: بررسی پتانسیل درمانی مهار‌کننده دارویی EW۷۱۹۷ درمدل موشی کولیت التهابی و مدل سلولی و حیوانی سرطان کولورکتال، در این تحقیق انجام شد. در فاز کولیت پس از ایجاد مدل کولیت و تیمار موش‌ها، بافت‌ها و نمونه‌های خون استخراج شده، مورد بررسی قرار گرفت و از موش‌ها برای بررسی اثر مهار‌کننده دارویی EW-۷۱۹۷ بر کاهش علائم پاتولوژیک بیماری کولیت التهابی استفاده شد.

مرادی بیناباج در پایان خاطر نشان کرد: هزینه بالای تهیه آنتی‌بادی‌ها و دارو‌های مورد نیاز این طرح از یک‌سو و تلاش برای چاپ مقالات این تحقیق در ژورنال‌های معتبر علمی از سوی دیگر از چالش‌های موجود در انجام این طرح بود که خوشبختانه تمامی این چالش‌ها رفع شد و طرح به نتیجه رسید.

No tags for this post.

بهاره صفاری

جانشین سردبیر خبرگزاری سینا؛ روزنامه نگار در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا