حمایت بنیاد ملی علم از 30 دانشگاه و مؤسسه پژوهشی مأموریت‌گرا

در مرحله نخست اجرای برنامه بلندمدت بنیاد ملی علم ایران به منظور حمایت از دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی مأموریت گرا در راستای حل مسائل استانی و ملی، 30 دانشگاه و پژوهشگاه با امضای توافق‌نامه‌های سه ساله با بنیاد مشمول دریافت حمایت‌های این برنامه شدند.

به گزارش سیناپرس از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در این برنامه که از جمله برنامه های بنیاد ملی علم ایران برای هدایت پژوهش های دانشگاه ها به تمرکز و استمرار در حل مسائل مناطق است، موافقت‌نامه‌ای بین رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات و رئیس بنیاد، حداکثر در پنج حوزه مأموریت امضا می‌شود که حوزه های پژوهشی منتخب باید مصوب هیئت رئیسه دانشگاه یا ابلاغی وزارتخانه/سازمان متبوع باشند.

اهداف بنیاد از اجرای این برنامه عبارت از حل مسائل و مشکلات کشور و استفاده از فرصت های استانی و منطقه ای، ترغیب دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور به تعیین مأموریت های ویژه پژوهشی و سوق دادن اعضای هیئت علمی برجسته دانشگاهی به سمت مأموریت‌های ویژه دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی است.

به گفته رئیس بنیاد انتظار می رود در میان مدت، این برنامه باعث تمرکز پژوهش‌های دانشگاهی بر حوزه های مأموریت دانشگاه ها شود.

حمایت ها شامل کرسی، طرح های پژوهشی، پسادکتری، رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد بوده و میزان حمایت نسبت به طرحهای عادی بنیاد تا 50 درصد بیشتر در نظر گرفته شده است. ظرفیت حمایت اختصاص یافته به هر مؤسسه پژوهشی بر اساس شاخص هایی از جمله نسبت طرح های مصوب به طرح های ارسال شده به بنیاد، میانگین تعداد طرح‌های ارسال شده به بنیاد در سه سال اخیر، تعداد اعضای هئیت علمی، تعداد دانشجویان تحصیالت تکمیلی، امتیاز مؤسسه در نظام های بین المللی تعیین می شود.

در این راستا فراخوان مرحله اول در مردادماه سال 1402 منتشر و در مرحله اول، این برنامه با انعقاد تفاهم‌نامه سه ساله با 30 دانشگاه و پژوهشگاه عملی شد.

طی این برنامه ظرفیتی معادل 441 حمایت به دانشگاه های استان تهران و 556 حمایت به دانشگاه های شهرستانها و 42 حمایت به مؤسسات پژوهشی تخصیص داده شد و در مجموع هزار و 39 حمایت (معادل 260 میلیارد تومان) به امضا رسید.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا