بار اصلی گردشگری و رفع موانع ثبت جهانی بر دوش شهرداری همدان بود

شهردار همدان گفت: با وجود تورم و رکود اقتصادی و کاهش شدید منابع مالی شهرداری، در سال ۱۴۰۲ قدم‌های بزرگی برای پیشرفت شهر همدان برداشتیم.

سیدمسعود حسینی در صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان در سال ۱۴۰۳  با بیان یکی از سخت‌ترین سال‌ها را در شهرداری همدان پشت‌سر گذاشتیم، گفت: متأسفانه در تمام حوزه شاهد رکود و تورم بسیار بالا بودیم که باعث شد منابع درآمدی شهرداری با کاهش شدیدی مواجه شود.

حسینی خاطرنشان کرد: یکی از منابع مالی شهرداری فروش ملک است که امسال بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان نسبت به بودجه ما فروش ملک کم‌تری داشتیم همچنین در حوزه ارزش افزوده نیز طبق قانون در بودجه ما پیش‌بینی ۱۴۰ میلیارد عوارض سوخت را داشتیم که تنها در سال ۱۴۰۲ به ما ۲۰ میلیارد تومان اختصاص داده شد.

وی با بیان اینکه با تمام این تنگناهای مالی توانستیم حقوق کارکنان و بدهی‌های پیمانکاران را پرداخت کنیم، بیان کرد: حقوق اسفند ۱۴۰۲ را از منابع مالی خود شهرداری پرداخت کردیم و بخش بسیار سنگینی از بدهی‌های پیمانکاران با تلاش مدیران مناطق پرداخت شد.

شهردار همدان عنوان کرد: پرداخت سنگین بدهی‌های پیمانکاران در اسفند ماه باعث شد با بار سبک‌تری وارد ۱۴۰۳ شویم.

وی با بیان اینکه در بحث فرهنگی سال ۱۴۰۲ سالی بسیار پر رونق برای شهرداری همدان بود، گفت: در حوزه گردشگری و بحث ثبت جهانی هگمتانه بار اصلی بر روی شهرداری همدان بود که امیدواریم سال جدید شاهد ثبت جهانی باشیم.

حسینی خاطرنشان کرد: در بحث کنگره ۸ هزار شهید استان همدان و برنامه فصل شیدایی شهرداری همدان توان بسیار زیادی گذاشت و به گفته برگزار کنندگان اگر شهردار ورود نمی‌کرد با مشکلات جدی مواجه می‌شدند همچنین رویدادهای فرهنگی بسیاری از جمله سرود سلام فرمانده و برنامه‌های فرهنگی بسیاری در خیابان اکباتان همدان برگزار کردیم.

وی با اشاره به حرکت به سمت شهرداری الکترونیک گفت: در دو سال گذشته رقم بی سابقه ۶۶ میلیارد تومانی به حوزه فناوری شهرداری پرداخت شد و کارهای بزرگی از جمله دیتاسنتر منطقه یک همدان صورت گرفت.

شهردار همدان افزود: در این حوزه ۸۵ درصد زیرساخت‌های فناوری اطلاعات فراهم شده و یک سال ویژه را در این زمینه پشت‌سر گذاشتیم.

حسینی با اشاره به آسفالت معابر بیان کرد: علی‌رغم افزایش چندین برابری قیمت قیر، در دو سال گذشته بالای ۲۰۰ هزار تن آسفالت در معابر ریخته شده و امسال نیز ۱۰۰ هزار تن آسفالت‌ریزی را پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: در حوزه حمل‌نقل عمومی، نوسازی تاکسی‌ها، تعمیرات اتوبوس و خرید ۱۲ دستگاه اتوبوس انجام شد همچنین برای سال ۱۴۰۳ نیز تعداد مورد نیاز اتوبوس و ون خریداری خواهد شد.

شهردار همدان با بیان اینکه باید به سمت سرمایه‌گذاری حرکت کنیم، گفت: ۲۲ هزار میلیارد پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری را پیش‌بینی کرده‌ایم اگر به سمت سرمایه‌گذاری حرکت نکنیم مانند بسیاری از شهرداری با مشکل مواجه خواهیم شد.

حسینی خاطرنشان کرد: در بودجه تناسب ۶۰ درصد عمرانی و ۴۰ درصد هزینه‌های جاری را حفظ کرده‌ایم و امیدواریم در سال ۱۴۰۳ همچون سال گذشته با همراهی شورای اسلامی و تلاش تک‌تک مدیران و کارکنان شهرداری قدم‌های بزرگی برای شهروندان همدانی برداریم.

گزارش: فاطمه عزیزی هرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا