ترمیم عارضه‌های استخوانی با استخوان‌سازهای نانویی

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید مواد استخوان‌‍ساز نانویی شدند که در دندان‌پزشکی، ارتوپدی و پزشکی بازساختی کاربرد دارد.

به گزارش سیناپرس از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، محصولات دانش‌بنیان ترمیمی و بازساختی این روزها در بازار محصولات سلامت، جایگاهی ویژه یافته‌اند و پژوهش‌ها برای تولید محصولاتی مبتنی بر این حوزه، رشدی قابل توجه یافته است. محققان و متخصصان داخلی نیز با ترکیب و هم‌افزا کردن فناوری‌های مختلف از جمله سلول‌های بنیادی و نانو، توانسته‌اند راه را برای درمان مشکلات عارضه‌های ناشی از نواقص مادرزادی و حوادث که منجر به آسیب‌های بافتی و استخوانی می‌شوند، هموار کنند.

شرکت دانش‌بنیان زیست تقلید توکل، موفق شده مواد استخوان‌ساز را با تکیه به فناوری نانو و دستاورهای خود در حوزه زیست‌فناوری تولید کند.

شیما توکل، مدیرعامل زیست تقلید توکل با اشاره به تولید نخستین محصول استخوان‌ساز نانویی عنوان کرد: نمیمتیک نانوبن، اولین محصول استخوان‌ساز دنیا است که هر دو فاز آلی و معدنی آن نانومتری بوده و از نانوفیبرهای پپتیدی خودآرا و نانوهیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است. نمیمتیک نانوبن نخستین محصول استخوانساز دنیا به شمار می‌رود که هر دو فاز آلی و معدنی آن نانومتری بوده و از نانوفیبرهای پپتیدی خودآرا و نانوهیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است.

این فعال فناور، مزایای استفاده از این محصول دانش‌بنیان را در جراحی‌ها و فرآیندهای ترمیمی برشمرد و گفت: استخوان‌سازی تسریع شده بدون ایجاد عفونت و التهاب با قیمت مناسب از مزایای استفاده می باشد که در بیمارانی که استفاده شده بود، بنابر نظر بیماران باعث از بین رفتن درد در مقابل گروه کنترل نیز شده بود.

توکل با بیان این‌که کاربرد بلاک نانوبن، عمدتاً برای پرکردن فضاهای افقی، عمودی و استخوان سازی سریع است، افزود:  عوارض کم و استفاده آسان از ویژگی‌های بلاک نانوبن می‌باشد. بلاک نانوبن دارای فضاهای داخلی بزرگی است و باعث ورود پروتئین های اتولوگ از خون به منافذ نانو شده و سطح داخلی به طور کامل پوشیده می‌شود. مخاطبان این محصول جراحان ارتوپد، دندانپزشکان- جراحان فک و صورت و پریودنتولوژی و جراحان ستون فقرات هستند.

وی با بیان این‌که محصول یادشده برای نخستین بار در جهان ثبت شده است، عنوان کرد: این محصول نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد. در تمامی محصولات موجود در دنیا در فاز آلی از پلیمرهای سلولزی یا پلیمرهای با منشأ انسانی و حیوانی استفاده شده است در حالی‌که جزء آلی محصول ما، نانوفیبرهای پپتیدی خودآرای سنتزی است که درجا در محل تبدیل به داربست می شوند و به هیچ سورفاکتانت و کراس لینکری براینانوفیبرشدن نیاز ندارد. طراحی نانوفیبرهای پپتیدی خودآرا به گونه‌ای است که خودبه‌خود تبدیل به نانوفیبر می‌شوند.

مدیرعامل زیست تقلید توکل با بیان این‌که محصول استخوان‌ساز داخلی علاوه بر مزیت قیمتی، نسبت به نمونه‌های خارجی کیفیت بالاتری دارد، ادامه داد: برندهای مطرح وارداتی عمدتاً علاوه بر مشکلات واردات و محدودیت‌های پیرامون واردات این محصولات، قیمت قابل توجه بالاتری نسبت به محصولات ساخت داخل دارند و در مطالعه علمی که روی روند استخوان‌سازی محصولات وارداتی و نمونه ساخت این شرکت انجام شده بود، مشخص شد که عمده نمونه‌های خارجی، استخوان‌سازی کمتر و آهسته‌تری نسبت به محصولات شرکت ما ایجاد می‌کردند؛بنابراین، استخوان‌سازی سریع‌تر و بیش‌تر که مدت زمان بی‌دندانی بیمار و تحمیل هزینه های جانبی را کاهش می دهد از مزایای این محصول است.

وی با بیان این‌که استفاده از این استخوان‌ساز در ناحیه مورد استفاده، عفونت و التهاب ایجاد نمی‌کند، ادامه داد: این محصول با توجه به طراحی خاص آن، در فضای سینوسی پراکندگی ایجاد نمی‌کند و ساختار منسجمی دارد. همچنین مانند دیگر محصولات مشابه در عکس های رادیوگرافی کدورت ایجاد نمی‌کند.

این فعال فناور بر ضرورت حمایت از محصولات پزشکی و درمانی ساخت داخل تاکید کرد و افزود: مهم‌ترین حمایت از تولیدکنندگان دانش‌بنیان، ایجاد زمینه برای رقابت محصولات با کیفیت ساخت داخل و در صورت کارآمد بودن، جلوگیری از واردات محصولات مشابه و حمایت از این محصولات در پوشش های بیمه ای است. همچنین کمک به اخذ استانداردهای اروپایی و صادرات محصول که منجر به ارزآوری و همچنین اشتغال‌زایی خواهد شد از گام‌های اثرگذار دستگاه‌های متولی در راستای حمایت از تولیدات دانش‌بنیان ساخت داخل است.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا