در نشست گفتمان علمی فضای سبز شیراز مطرح شد:
از رصد و پایش ساخت تنگ سرخ تا برخورد قانونی با آتش سوزی های عمدی

در نشست علمی با موضوع فضای سبز شهر شیراز ، چالش های محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت و مواردی نظیر رصد و پایش ساخت تنگ سرخ، برخورد قانونی با آتش‌سوزی‌های عمدی و حفظ باغات و فضای سبز این شهر مطرح شد.

نشست تخصصی و کارشناسی گفتمان علمی با موضوع فضای سبز شهر شیراز با حضور معاون انسانی محیط زیست فارس، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر شیراز، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز و برخی اعضای تشکل های محیط زیست و کارشناسان امروز 15 اسفندماه برگزار شد.

معاون انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در این نشست و گفتمان علمی با تاکید بر همگانی بودن مسوولیت های حفظ محیط زیست گفت: وظایف و مسوولیت ها برای حفظ محیط زیست به دستگاه خاصی مربوط نیست، در ماده 50 قانون اساسی هم صراحتا این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است.

قاسم نهاوندی با پاسخگویی به سووالات مطرح شده افزود: این تفکر اشتباهی است که ما فکر کنیم یک دستگاه خاص بتواند همه مشکلات و مسایل محیط زیست را حل کند، بنا بر این آحاد جامعه باید برای حفظ محیط زیست دغدغه مند باشند.

وی با اشاره به شاخص های بین المللی عملکرد زیست محیطی در کلان شهرها یادآور شد: برخی سازمان های بین المللی بر اساس این شاخص مسایل محیط زیست را بررسی و برای کشورها تعیین رتبه می کنند، در سال 2024 کلان شهر شیراز عنوان پایتخت محیط زیست شهرهای آسیایی را به دست آورد، این جایگاه بر اساس شاخص یاد شده و در مقایسه با حجم آلودگی های بسیاری از شهرهای آسیایی به شیراز داده شده است البته این رتبه به معنی آن نیست که شیراز هیچ نوع آلودگی ندارد یا چالش های محیط زیست در این شهر نیست بلکه در مقایسه با کلانشهر های آسیا از وضعیت بهتری برخوردار بوده است و قطعاً برای رسیدن به شرایط ایده‌آل باید تلاش بیشتری نمود .

معاون انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس ادامه داد: از جمله چالش های زیست محیطی در کلان شهر شیراز موضوع سد تنگ سرخ است، محیط زیست تاکنون بارها به این موضوع ورود کرد و پیگیری هایی انجام داده است، محیط زیست استان فارس با اهمیت دادن به ضوابط و مقررات و قائل بودن به ارزیابی های محیط زیستی به موضوع سد تنگ سرخ ورود کرد و چشم اندازهای وسیع تری برای بررسی احداث این سد در نظر گرفت ، از این به بعد هم احداث این سد در رصد و پایش محیط زیست قرار خواهد داشت، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد هم می توانند در این زمینه مطالبه گر باشند.

نهاوندی به موضوع آلودگی های رودخانه چنار راهدار هم پرداخت و افزود: این رودخانه و مسیل آب شیراز قطعا آلودگی هایی دارد، این موضوع هم از مطالبات محیط زیست در شیراز است.

وی ضمن تأکید بر اینکه محیط زیست یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی است و عملا فاقد اختیار و وظیفه برای عملیات اجرایی است بیان کرد: در این حوزه نیز با جدیت ورود شده و بارها موضوع آلودگی چنار راهدار را به مسوولان شهری گوشزد کرده و حتی پرونده‌های قضایی متعددی را به جریان انداخته است، حل معضل چنارراهدار مستلزم همت و همکاری تمامی دستگاههای مربوطه بوده و بنا به اظهار مجریان مرتبط، نیاز به اعتبارات کلان دارد. با این وجود محیط زیست در اندازه توان و بضاعت خود در این موارد ورود کرده و برای حل اساسی چالش ها و آلودگی ها با تمامی توان پیگیری خواهد کرد.

نهاوندی با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در کارگروه کاهش آلودگی هوا با مصوبات و برنامه های منسجم برای کاهش آلودگی های استان فارس و شهر شیراز اقدامات شایسته انجام داده است گفت: محیط زیست فارس بر روی کارکردهای موثر این کارگروه بسیار حساس است و در برگزاری جلسات منظم آن اصرار و پافشاری دارد.کلان شهر شیراز در سال جاری ۹۶ درصد روزها هوای پاک و قابل قبول داشته و فقط 4 درصد روزها برای گروههای حساس هوای ناسالم وجود داشته است، این در حالی است که هیچکدام از کلان شهرها از چنین موهبتی برخوردار نبوده‌اند. قطعاً نظارت ها و پایش آلودگی هوای شیراز در ایجاد شرایط اثربخش بوده است، بسیاری از صنایع بشدت تحت پایش و مراقبت هستند ، همه کشتارگاههای دام و طیور مجهز به تصفیه فاضلاب هستند و خوداظهاری ارائه می دهند.

نهاوندی به برخی دیگر از اقدامات محیط زیست برای سالم سازی محیط اشاره کرد و گفت: همه بیمارستان های فارس مجهز به دستگاه بی خطر ساز زباله های بیمارستانی هستند و تمامی واحد های صنعتی فعال تصفیه فاضلاب دارند ، هر چند در بسیاری موارد هم مشکلاتی وجود دارد و این مشکلات را انکار نمی کنیم، در حوزه مدیریت پسماند در بسیاری از شهرستان ها همچنان مشکلاتی وجود دارد که می بایست شرایط برای دفع بهداشتی آن فراهم شود.
عضو هیأت علمی دانشکده علوم دانشگاه شیراز نیز در این نشست به موضوع تخریب باغات در منطقه قصردشت و دراک اشاره کرد و خواستار شدت عمل و اجرای قانون برای حفظ باغات در مناطق مذکور شد و گفت: تخریب باغ ها در شیراز خیانت به مردم است ، شیراز شهر زیبایی است که باید در حفظ زیبایی های شهری آن بکوشیم و همه ما مسوولیت داشته باشیم و مراقبت کنیم .
احمدرضا خسروی با اشاره به سیل دروازه قرآن شیراز در سالهای گذشته یاد آور شد: سیل سالهای گذشته در شیراز نتیجه همین تخریب ها در طبیعت است، عمران و آبادانی در شیراز باید با اولویت حفظ باغات این شهر باشد، آیا فکر اساسی برای فضای سبز کمربندی های شیراز شده است ؟ کاشت یک درخت زمینه تنفس سالم برای 18 نفر فراهم می کند. مدیریت شهری شیراز باید با حساسیت بیشتری از فضای سبز شیراز مراقبت کند.
نقیبی، معاون سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری شیراز هم با پاسخگویی به برخی سوالات مطرح شده به موضوع آتش سوزی های عمدی در شیراز اشاره کرد وگفت: بسیاری از آتش سوزی ها عمدی است، بقایای این آتش سوزی ها تبدیل به زغال می شود و توسط سودجویان عرضه می شود، محیط زیست و مسوولان شهری در مناطق مختلف باید نسبت به آتش سوزی های عمدی واکنش بازدارنده نشان دهند، آتش سوزی در مناطق محیط زیست نشان داده است که بعد از هر آتش سوزی قاچاق زغال بشدت افزایش می یابد، بنا بر این آتش سوزی ها عمدی است و تردیدی در آن نیست.
بهمن ایزدی فعال محیط زیست ، پژوهشگر و عضو تشکل های زیست محیطی نیز در این نشست با بیان اینکه نگهداری درختان در منازل شهری موضوع مهمی است که باید بیشتر از آن مراقبت شود گفت : در بسیاری از منازل شهری شیراز درختانی وجود دارد که با تبدیل این منازل به آپارتمان متاسفانه درختان از بین می روند .
به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، وی افزود: با سرعت آپارتمان سازی در شیراز پوشش فضای سبز در خانه های ویلایی از بین می روند و متاسفانه مسوولان شهری توجهی نمی کنند ، نیاز است در شیراز باغ های گیاه شناسی تاسیس و مراقبت شود و سازگاری بیشتری ایجاد کرد که فضای سبز شیراز بیشتر مراقبت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا