افزایش سرطان های پوست مرگ آور در سالمندان

کد خبر : 5279 جمعه 21 فروردین 1394 - 13:44:36

آماری که به تازگی توسط مرکز تحقیقات سرطان انگلیس منتشر شده است نشان می دهد که تعداد سالمندان مبتلا به ملانومای بدخیم که نوعی سرطان پوست کشنده است، نسبت به 40 سال گذشته هفت برابر افزایش پیدا کرده است.

براساس این آمار، در مقایسه با نسل گذشته، مردان بالای 65 سال در بریتانیا10 برابر بیشتر و زنان بالای 65 سال 5 برابر بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پوست بدخیم را دارند.

پروفسور ریچارد ماریز Richard Marais متخصص سرطان پوست در مرکز تحقیقات سرطان انگلیس در این باره می گوید:" نرخ رو به رشد ملانوما با چنین سرعت زیاد و در تمام گروه های سنی بسیار نگران کننده است."

سرطان پوست  نوعی سرطان است که با توجه به نوع سلول پوستی رخ می‌دهد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد به سرطان پوست مبتلا می‌شوند، قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید است. سرطان پوست متداول ترین و شایع ترین نوع سرطان در تمام جهان بوده و 75 درصد کل سرطان در جهان را تشکیل می‌دهد.

ملانوما به تومور با منشا سلولهای ملانین دار گویند. این تومور بدخیم اصولاً یک تومور پوستی است. درمان آن در مراحل اولیه جراحی و برداشتن ضایعه ‌است. بروز ملانوما با تابش طولانی مدت نور آفتاب مرتبط است. در سال ۲۰۰۷ نزدیک به ۶۰٬۰۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا مبتلا به ملانوما شدند.

در معرض قرار گرفتن اشعه فرابنفش مانند نور خورشید، لامپ های خورشیدی و دستگاه های برنزه کننده، از مهم ترین عوامل خطر ملانوماست. اشعه فرابنفش قادر است DNA سلول های پوستی را تخریب کند. این تخریب می تواند بر روی رشد سلول ها و کنترل آن تاثیر بگذارد و منجر به بوجود آمدن سرطان پوست شود.

قرمز شدن پوست، از نشانه های تخریب پوست توسط اشعه فرابنفش است. به گفته مرکز تحقیقات سرطان حتی اگر 1 بار در هر دو سال متوالی آفتاب سوخته شوید، احتمال ابتلا به ملانومای بدخیم را تا 3 برابر دربدنتان افزایش داده اید.

منبع

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]