رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس خبر داد:
لغو آزمایش بذور وارداتی با گواهی بین المللی بهداشتی در مبادی ورودی کشور

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: پیرو طرح مشکل فعالان بخش خصوصی استان فارس در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان و پیگیری های انجام شده از سوی استان، موضوع نمونه برداری از بذور وارداتی و انجام آزمایش های مربوطه توسط سازمان حفظ نباتات کشور ملغی شد.

محمدصادق حمیدیان امروز 29 بهمن ماه با اعلام این خبر گفت: پیرو رفع این معضل که در هفتاد و سومین جلسه شورای گفتگوی استان فارس مطرح شد، مقرر شد تا تست های محموله های بذور وارداتی در کشور مبدا صورت گیرد و محموله عاری از انواع ویروس در گواهی بهداشت نباتی در کشور مبدا ثبت گردد.

وی با تشریح مشکلات فعالان بخش خصوصی در این زمینه افزود: مطابق نامه شماره 730/6969 مورخ 12/04/1402 در خصوص انجام تست های برخی از بذور وارداتی توسط موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، ترخیص بذور وارداتی از گمرکات کشور منوط به انجام نمونه برداری و ارسال نمونه ها به موسسه گیاه پزشکی کشور و دریافت نتیجه عاری بودن آن ها از ویروس می باشد و در صورت اعلام آلودگی نمونه های اخذ شده به ویروس مذکور، بایستی محموله مربوطه در اسرع وقت عودت یا امحا شود.

حمیدیان اظهار داشت: از آنجا که محموله های وارداتی دارای گواهی بهداشت معتبر کشور صادرکننده می باشد و سلامت محموله از ویروس های ذکر شده مطابق با شرایط قرنطینه ای واردات بذرها در فروردین ماه 1402 در گواهی های بهداشت گیاهی ذکر می شود لذا تقاضای توقف اجرای بخشنامه موسسه گیاه پزشکی را داشتند.

وی اضافه کرد: از دیدگاه فعالان بخش خصوصی ادامه اجرای این بخشنامه با توجه به سایر شرایط موجود کشور و بخشنامه های ارزی بانک مرکزی موجب بروکراسی اداری بیشتر و خسارات مالی زیاد جهت واردات بذور می شد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: این درحالی است که انجام این نمونه برداری ها در یک آزمایشگاه موجب ایجاد انحصار شده بود و همچنین برای اقدام به نمونه برداری از محموله های وارداتی بذر در گمرک همراه با انجام آزمایش ها مبالغ هنگفت بابت انجام آزمایشات فوق از واردکنندگان دریافت می شد که هیچگونه پاسخ شفاف و کاملی در مورد نحوه محاسبه هزینه ها و جزییات انجام آزمایش به واردکنندگان بذر ارائه نشده است.

حمیدیان عنوان داشت: مطالبه فعالان بخش خصوصی و اجرای آن در کشور و استان فارس در کاهش مشکلات این بخش بسیار تاثیرگذار و ملموس است.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، وی تصریح کرد: معتقدیم تعهد حرفه ای و اخلاقی تولیدکنندگان و بازرگانان بذر، مهم ترین و بهترین روش در کنترل سلامت بذر می باشد و تعامل فروشنده خارجی و واردکنندگان بذر جهت اطمینان از سلامت بذر قبل از صادرات و توزیع در بازار هدف و تحویل به کشاورز ساده ترین و موثرترین راه حل می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا