کشف امواج گرانشی در فضا برترین دستاورد علمی سال 2016 شد

کد خبر : 52727 شنبه 04 دی 1395 - 11:20:13

ریزموج‌های گرانشی در فضازمان که بیش از 100 سال پس از پیش‌بینی اینشتین کشف شد، توسط مجله ساینس به عنوان دستاورد برتر سال 2016 انتخاب شد.

به گزارش ایسنا به نقل از مجله ساینس، امسال شاهد اکتشافات زیادی در همه حوزه‌های علمی بودیم اما بالاترین نشان افتخار به تیم رصدخانه تداخل‌سنج لیزری امواج گرانشی(لیگو) اعطا شد که شواهدی از امواج گرانشی را در فضا کشف کردند.

مجله ساینس این کشف را یکی از تکان‌دهنده‌ترین اکتشافات امسال خواند.بیش از 100 سال قبل، آلبرت اینشتین، فیزیکدان فقید آلمانی پیش‌بینی کرده بود که تصادم سیاهچاله‌ها می‌تواند فضا و زمان را در هم پیچیده و تاثیر آن در زمین احساس شود.

این یافته‌ها ابتدا در ماه فوریه اعلام شده بود و در ماه ژوئن نیز مجددا تائید  شد.مجله ساینس چند دستاورد دیگر را نیز در فهرست برترین‌های خود اعلام کرد که از آن جمله می‌توان به کشف سیاره فراخورشیدی پروکسیما B در ستاره همسایه، رکوردشکنی سیستم رایانه‌ای هوش مصنوعی گوگل(AlphaGo) در یک بازی رایانه‌ای در سئول و پرورش جنین‌های انسانی در آزمایشگاه که انتخاب مردم بود، اشاره کرد.

سردبیران این مجله اظهار کردند: ما تلاش کردیم در انتخاب خود به چیزی توجه کنیم که هم توجه عموم را به خود جلب کرده و هم اهمیت زیادی برای جامعه علمی داشته باشد.

امواج گرانشی امسال توانسته جوایز زیادی را نصیب خود کند و علاوه بر انتخاب به عنوان دستاورد برتر مجله جهان فیزیک، جایزه Breakthroug را نیز از آن خود کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]