حمایت از تجار ایرانی اولویت ما در اتاق مشترک ایران و چین است

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: به طور واقعی حدود نیمی از مبادلات خارجی کشور ما با کشور چین انجام می شود و این موضوع دلیل سیاسی ندارد بلکه به طور قطع مراوده ما با کشور چین به دلیل مسایل اقتصادی و رونق اقتصادی است.

مجیدرضا حریری امروز 16 بهمن ماه در نشست تخصصی چگونگی ورود به بازار چین که با حضور فعالان اقتصادی استان فارس در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: اقتصاد کشور چین بسیار بزرگ است و در حال حاضر به طور مستقیم 31 درصد از صادرات غیر نفتی، 93 درصد فروش نفت و 28 درصد واردات ما با کشور چین انجام می شود.

وی افزود: کشور چین شریک اول تجاری بیش از 124 کشور دنیاست افزود بر اساس آمار ما امروز شریک پنجم کشور چین در منطقه هستیم و این درحالی است که امروز کشور چین در تمام بازارهای جهانی حضور فعال دارد و همین موضوع وظیفه ما را در اتاق مشترک سنگین تر می کند.

حریری اظهارداشت: وظیفه ما در اتاق مشترک ایران و چین توسعه روابط اقتصادی دو کشور است اما بر اساس منطق ملی حمایت از تجار ایرانی اولویت ما در این اتاق مشترک است و تمام فعالیت و خدمات ما بر این اساس برنامه ریزی می شود.

وی اضافه کرد: در دولت های مختلف روابط خارجی و ارتباط تجاری ما با کشور چین فراز و نشیب هایی داشته است اما در دولت سیزدهم فصل جدیدی از مراودات ما با کشور چین ایجاد شد که نشان از اهمیت کار با کشور ایران است و نتیجه آن سند همکاری بلند مدت 25 ساله بین دو کشور و ارائه پروژه های بزرگ به کشور ماست.

در ادامه این جلسه محمدصادق حمیدیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز در خصوص اهمیت برگزاری این جلسه گفت: امروز کشور چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده در دنیاست و حجم مراودات تجاری استان فارس با کشور چین به لحاظ وزنی بیش از سایر کشورهاست.

به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، وی با تاکید بر اینکه بازار بزرگ جهانی کشور چین حائز اهمیت است ادامه داد: به لحاظ حضور کشور چین در بازار کشورهای مختلف، تمام کشورها مراوداتی با کشور چین دارند که ما تلاش می کنیم با بهره گیری از تجربه و تخصص اتاق مشترک ایران و چین شرایط حضور موفق، پایدار و کم آسیبی را برای بازرگانان و تجار استان فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا