کمیته هوش مصنوعی با محوریت ایران و روسیه ایجاد می شود
اعتبار مالیاتی صنایع با چاشنی هوش مصنوعی

ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک از انعقاد توافق نامه‌ای بر سر استانداردهای هوش مصنوعی و به کارگیری این استانداردها برای صادرات و واردات محصولات هوش مصنوعی خبرداد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، مقرر شد با همکاری روسیه، کمیته ویژه‌ای به عنوان کمیته هوش مصنوعی در پیمان شانگهای راه بیافتد و ما این کمیته را برای صادرات محصولات هوش‌ مصنوعی به کشورهای عضو پیمان شانگهای به کار بگیریم.

به گزارش سیناپرس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، بهروز مینایی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک در خصوص اینکه این ستاد چه اولویت‌هایی را در ماموریت و اهداف خود دنبال می‌کند، گفت: بحث مدیریت هوشمند ناترازی انرژی یکی از اولویت‌های ماست که طی آن به دنبال انجام تحقیقات و پیاده‌سازی فناوری‌های هوش‌ مصنوعی برای بهبود کارایی در مصرف انرژی در دوره‌های تابستان و زمستان هستیم و این امر باعث می‌شود تا با بهره‌گیری از دستاوردهای هوش مصنوعی، در بحث تولید، انتقال و توزیع در صنعت برق و نفت بتوانیم کمبود برق در تابستان و بحث کاهش افت فشار و تامین گاز در برخی استان‌ها را در زمستان برطرف و ناترازی انرژی را به خصوص در شرایطی که تقاضا بالا است، به نوعی مدیریت‌کنیم. در این راستا، ایجاد سیستم‌های هوشمند مدیریت انرژی برای بهبود ناترازی در دوره‌های با تقاضا از جمله اقداماتی است که در این زمینه در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

به گفته او، در این زمینه، با وزارت نیرو، نفت و شرکت‌های بزرگی که در این حوزه فعال هستند، جلسات مختلفی برگزار و تفاهم‌نامه های همکاری منعقد شده است. امنیت داده و امنیت سایبری از دغدغه‌هایی است که اغلب در این جلسات طرح‌ می‌شود.

وی، تحول دیجیتال در معادن و صنایع فلزی و فولادی را اولویت دوم این ستاد برشمرد و تصریح کرد: کشور ما در حوزه معادن و صنایع فلزی و فولادی رتبه‌های بالایی در دنیا دارد و مجهز کردن این نقطه‌قوت به هوش‌مصنوعی باعث افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از خام فروشی است. از این رو، با توسعه مدل‌های پیش‌بینی برای بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها در این صنایع کوشیده ایم تا حدی دغدغه های موجود در این عرصه را مرتفع‌ و با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه پروژه‌های مشترک این مهم را محقق کنیم.

مینایی با بیان اینکه امنیت سایبری و حفاظت از داده‌ها دیگر اولویتی است که ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک در دستورکار دارد، تصریح کرد: در هماهنگی‌هایی که با سازمان‌های مختلف پدافند غیرعامل و فناوری اطلاعات، داشته ایم، می کوشیم تا با بهره‌وری از فناوری‌های هوش مصنوعی، پیشگیری از حملات سایبری و حفاظت از داده‌ها را به حداکثر برسانیم.

به گفته او، حوزه درمان، سلامت و بیمه چهارمین اولویت ستاد بوده و ستاد کار تنظیم‌گری و تسهیل‌گری برای سازمان‌ها و شرکت‌ها را جهت بهبود خدمات‌درمانی و کیفیت مراقبت از مردم، با استفاده از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی در دستور کار خود دارد اینها برای توسعه پایدار و پیشرفت کشور بسیار حیاتی هستند و در این راستا، توسعه سامانه‌های هوشمند در حوزه درمان برای بهبود خدمات و کیفیت مراقبت از افراد را عملیاتی کرده ایم. همکاری با بیمه مرکزی ایران، وزارت بهداشت و سازمان‌هایی از جمله بیمه سلامت در راستای بهبود خدمات درمانی و بیمه. صورت گرفته شده است.

ایجاد کمیته هوش مصنوعی در پیمان شانگهای

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک خاطرنشان کرد: در جریان سفر به روسیه و مذاکراتی که با همتای روسی انجام شد، توافق نامه ای بر سر استانداردهای هوش مصنوعی و به کارگیری این استانداردها برای صادرات و واردات محصولات هوش مصنوعی منعقد و مقرر شد کمیته ویژه‌ای به عنوان کمیته هوش مصنوعی در پیمان شانگهای راه بیفتد و ما با همکاری روسیه این کمیته را به شکل فعال برگزار کنیم.

به گفته او، راه اندازی این کمیته از این جهت اهمیت دارد که بازاریابی و بازار سازی محصولات هوش مصنوعی و صادرات این محصولات را به کشورهای عضو پیمان شانگهای فراهم می کند و همچنین از رهگذر این کمیته، اشتراک تجربه در جهت توسعه فناوری هم رقم خواهد خورد.

اعطای اعتبار مالیاتی در ازای کاربست هوش‌مصنوعی

به گفته مینایی، مجهز کردن صنایع فعال کشور به دستاوردهای هوش مصنوعی موضوع دیگری است که در معاونت علمی دنبال می‌شود و در این راستا، شرکت‌هایی همچون ایرانسل، گل‌گهر، مپنا، برق حرارتی، پتروپالایش، فولاد و شرکت‌هایی که به تولید قطعات نیروگاهی اهتمام دارند، می‌توانند در ازای هزینه مربوط به تحقیق و توسعه و کاربست هوش‌مصنوعی و همچنین آموزش‌عمومی هوش مصنوعی به پرسنل خود از اعتبار مالیاتی برخوردار شوند که برآیند و ثمرات این امر را در سال‌های آینده می‌توان دید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا