جهاددانشگاهی همواره خط‌شکن و صف‌شکن است

معاون فرهنگی وزیر علوم در افتتاحیه دومین دوره آموزشی ـ فرهنگی «شناخت واقعیات آمریکا، انگلیس، فرانسه، رژیم صهیونیستی و نظام سلطه» با تقدیر و تشکر از جهاددانشگاهی برای طراحی این دوره علمی خوب گفت: جهاددانشگاهی یادگار حضرت امام(ره) و از مجموعه‌هایی است که نشان‌های درخشانی بر سینه دارد و همواره خط‌شکن و صف‌شکن بوده و یک مجموعه جهادی، بااخلاص، بی‌ادعا، معین نظام، همواره گره‌گشا، خلاق، پوا و جوان بوده است.
به گزارش روابط‌عمومی جهاددانشگاهی دکتر عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، در افتتاحیه دومین دوره آموزشی ـ فرهنگی «شناخت واقعیات آمریکا، انگلیس، فرانسه، رژیم صهیونیستی و نظام سلطه»، که در سالن شهید تقوی خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) برگزار شد، با تقدیر و تشکر از جهاددانشگاهی برای طراحی این دوره علمی خوب گفت: جهاددانشگاهی یادگار حضرت امام(ره) و از مجموعه‌هایی است که نشان‌های درخشانی بر سینه دارد و همواره خط‌شکن و صف‌شکن بوده و یک مجموعه جهادی، بااخلاص، بی‌ادعا، معین نظام، همواره گره‌گشا، خلاق، پوا و جوان بوده است که در تمام عرصه‌ها از فنی مهندسی گرفته تا علوم پزشکی و علوم انسانی، یک نشان درخشان خلاقیت دارد.

وی با اشاره به جای خالی این نوع دوره‌ها در کشور گفت: ما باید واقعیت آمریکا و نظام سلطه را فهم کنیم. به ویژه تمهید این دوره‌ها برای نسل جدید بسیار ضروری است.
دکتر کلانتری اظهار کرد: انقلاب ما صرفا یک انقلاب سیاسی نبود بلکه یک انقلاب کبیر به معنای کاملا واقعی و تخصصی بود که تمام ساحات زندگی را دگرگون کرد و تنها به ساحت سیاسی محدود نمی‌شد و یک افق تمدنی داشت. لذا باید فهم تمدنی از انقلاب را در صورت‌بندی نظری انقلاب اسلامی لحاظ و تکثیر کرد.

معاون وزیر علوم بیان کرد: در این افق تمدنی بود که رهبری امام تجلی پیدا کرد و نشان داد ایشان یک رهبر حزبی و سیاسی نیست. انقلاب ما داعیه تمدنی داشت و ارزش‌های جدیدی را حتی به اذعان متفکران غربی به جهان عرضه کرد. به تعبیر فوکو انقلاب ایرانم «روح یک جهان بی‌روح» بود که در این جهان ندای خداوند را دوباره سر داد و به نام خداوند حکومتی را شکل داد.

وی افزود: همین نگاه تمدنی در دفاع مقدس نیز سرازیر شد که در وصیتنامه شهدا تبلور پیدا کرد و شهدا جنگ را صرفا یک درگیری سیاسی با صدام نمی‌دیدند. این جنگ در یک مقیاس جهانی بود که مقیاس جغرافیایی آن محدود به ایران و عراق بود. تحمیل این جنگ به کشور به خاطر ارزش‌های اصیل انقلاب بود که رهبر انقلاب آنها را در بیانیه گام دوم صورت‌بندی کردند؛ معنویت، کرامت، استقلال، آزادی، عدالت و ضدیت با استکبار که همچنان می‌توان از این شعارها در سطح جهانی دفاع کرد و قابلیت جلب پیرو در دنیا دارد.

کلانتری با بیان اینکه اشکالات و خطاها به عملکرد ما مدیران برمی‌گردد، گفت: در عین حال انقلاب اسلامی کاملا رو به جلو، پیشرو، متحولانه و متهورانه است و هنوز هم طنین دارد. در واقع ارزش‌های انقلاب همچنان از ارزش‌بودگی خود برخوردارند و این با عملکردها متفاوت است و جمهوری اسلامی ایران با این ارزش‌ها در دنیا شناخته می‌شود.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: براین اساس نگاه ما به آمریکا و نزاع ما با آمریکا یک نگاه و نزاع صرفا سیاسی نیست که با مذاکره و گفت‌وگو حل و فصل شود. تجربه تاریخی ما و انبوهی از کشورها این را نشان داده چون خوی این نظام، سلطه‌طلبی است نمی‌توان با مذاکره به جایی رسید.

کلانتری بیان کرد: خود آمریکایی‌ها زودتر از ما این نزاع تمدنی را تشخیص دادند که نمونه طرح نظریه برخورد تمدن‌ها از سوی هانتینگتون است لذا به همین خاطر آنها هیچوقت با ما به توافق نمی‌رسند، زیرا آنها درک تمدنی از تقابل خود با ما و دنیای اسلام دارند و می‌دانند تمدن اسلامی جایگزین اصلی تمدن غربی است.

وی با اشاره به صحبت حضرت امام(ره) مبنی بر اینکه رابطه ما با آمریکا، رابطه گرگ و میش است، گفت: گرگ همیشه گرگ است و نظام سلطه هم ساز و کاری سلطه‌طلبانه دارد که تنها تحول در این ساز و کارها راه حل است که این هم به راحتی امکان‌پذیر نیست. چون در این صورت نظام سلطه باید کاملا تغییر ماهیت بدهد.

کلانتری با اشاره به تداوم استعمار نظام سلطه، در قالب استعمار نو و استعمار مجازی و سلطه بر پلتفرم‌ها گفت: این استعمار و سلطه جدید است که باید با آن مبارزه کرد و این مبارزه افتخار جمهوری اسلامی است. امروز شعار مبارزه با آمریکا به پرچمداری جمهوری اسلامی ایران جهانی شده است. امروز ما در این مبارزه تنها نیستیم و جنبش‌های ضد آمریکایی بزرگی در جهان شکل گرفته است و اگر کسانی در کشور از رویکرد نقادانه به غرب و آمریکا توبه کردند، بدانند که می‌دانند، متفکران و جریان‌هایی در غرب هستند که انتقادات اساسی و بنیانی به غرب و آمریکا دارند.

وی با اشاره به نقش حمایت آمریکا در تداوم جنایات در غزه گفت: متأسفانه این جنایات در اخبار تکرار شده که گویا عادی شده است و این وضعیت شرم‌آوری است که در جهانی زندگی می‌کنیم که این فجایع رقم می‌خورد و مدیریت آمریکایی‌ها در این جنگ محاصره مردم غزه را تشدید کرده است.

کلانتری بیان کرد: همین آمریکایی‌ها از طریق هالیوود خود را ناجی ملت‌ها معرفی می‌کنند در حالی که در عمل فجایع عظیمی را در اقصی نقاط جهان به بار آورده و می‌آورند.

به گزارش ایکنا، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ابراز کرد: خوشبختانه امروز یک جبهه جهانی ضد آمریکا شکل گرفته و هیمنه آمریکا شکسته و ترک برداشته و تصویر کلاسیک آمریکا به راحتی قابلیت پروپاگاندا شدن را ندارد و لذا باید از این فضا و فرصت به خوبی استفاده کرد و دوره‌های آمریکاشناسی را گسترش داد و از اساتید خارجی هم که می‌توانند تحلیل خوبی از واقعیات نظام سیاسی آمریکا ارائه دهند، استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا