پیشتازی ایران در انتشار مقالات فناورانه در جهان اسلام

جمهوری اسلامی ایران براساس گزارش بنیاد ملی علم با هشت هزار و ۶۰۹ مقاله کاربردی (طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۳) رتبه اول کشورهای اسلامی را در انتشار مقالات فناورانه به خود اختصاص داده است و عربستان با هفت هزار و ۷۶۲ مقاله در جایگاه دوم قرار دارد.

بنیاد ملی علم ایران به منظور تحلیل برون دادهای علمی فناورانه و استناد شده در ثبت اختراعات بین‌المللی با تمرکز بر ایران، گزارش «ارزیابی اثرگذاری اقتصادی و فناورانه بروندادهای علمی ایران» با هدف اصلی تعیین موقعیت ایران و بررسی تأثیرگذاری دانشگاه‌ها، محققان و مجلات ایرانی تهیه کرده است.

شاخص‌های مورد استفاده در این گزارش، تعداد مقالات استناد شده در ثبت اختراعات بین‌المللی و تعداد استنادات دریافتی از ثبت اختراعات در بازه زمانی ۲۰۲۳-۲۰۱۳ است. داده ها در دسامبر ۲۰۲۳ (دی ماه گذشته) استخراج شده و ابزار گردآوری داده‌ها پایگاه SciVal و اسکوپوس بوده است.

ارزیابی شناسایی وضعیت کشور ایران در مقایسه با سایر کشورها در انتشار مقالات فناورانه، شناسایی وضعیت دانشگاه های کشور در مقایسه با یکدیگر از لحاظ انتشار مقالات فناورانه، شناسایی افراد تأثیرگذار ایرانی در انتشار مقالات فناورانه، شناسایی مجلات ایرانی منتشرکننده مقالات فناورانه، شناسایی حوزه‌های موضوعی مقالات فناورانه، شناسایی فراوانی تعداد اختراعات استنادکننده به دانشگاههای برتر ایرانی و شناسایی موسسات برتر حامی مقالات کاربردی کشور از اهداف جزئی این تحقیق علم سنجی بوده است.
براساس یافته‌های این بررسی، ایران با هشت هزار و ۶۰۹ مقاله کاربردی (طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۳) رتبه اول کشورهای اسلامی را در انتشار مقالات فناورانه دارد و عربستان سعودی با هفت هزار و ۷۶۲ مقاله در جایگاه دوم قرار دارد، اما ایران در شاخص نسبت کل استناد دریافتی از پتنت به کل بروندادهای علمی، رتبه پنجم را کسب کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی تهران فعال ترین دانشگاه از میان ۲۰ دانشگاه ایرانی
طبق گزارش بنیاد ملی علم، دانشگاه علوم پزشکی تهران در بین دانشگاه‌های ایران با تعداد هزار و ۱۵۴ مقاله کاربردی، فعال ترین دانشگاه از میان ۲۰ دانشگاه ایرانی بوده است.

در شاخص کل استنادات دریافتی از پتنت‌ها به برون دادهای علمی دانشگاه ها، دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول را کسب کرده و نزدیک به سه هزار استناد از پتنت‌ها دریافت کرده و در شاخص نسبت استنادات دریافتی از ثبت اختراعات به کل تولیدات علمی، انستیتو پاستور ایران رتبه اول را کسب کرده است.

از میان هشت هزار و ۶۰۹ مقاله فناورانه تالیف شده که حاصل مشارکت ایرانیان بوده است، تعداد ۸۳ مقاله بیش از ۱۵ استناد گرفته اند.

بیشترین استناد به مقاله منتشر شده با همکاری دو محقق از دانشگاه شیراز در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته است که ۲۱۶ استناد از ثبت اختراعات را دریافت کرده است. این مقاله از سایر مقالات تنها شش استناد دریافت کرده است

بعد از بررسی ۱۶۱ مولّف که دارای بیشترین مقاله استناد شده در پتنت بودند (تا آستانه ۱۸ مقاله) تنها ۴۰ مولّف با وابستگی سازمانی ایران بودند.

طبق گزارش بنیاد ملی علم، بیشترین تعداد مقاله مربوط به دکتر امیرحسین صاحبکار استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تعداد ۱۰۰ مقاله بوده، تعداد کل استنادات دریافتی این محقق در بازه زمانی ۱۰ ساله ۲۳۷ استناد بوده است.

همچنین از میان ۴۱ مجله دارای بیشترین انتشار مقالات فناورانه (تا آستانه ۲۰ مقاله) تنها سه مجله از کشور ایران بودند. مجله “Research Pharmaceutical of Journal Iranian “از انتشارات Brieflands، رتبه پنجم را در میان مجلات منتشرکننده مقالات کاربردی کشور ایران کسب کرده و در بازه زمانی ۱۰ ساله، ۵۶ مقاله کابردی منتشر کرده است که مورد استفاده مخترعان و فنّاوران قرار گرفته است.

بررسی هشت هزار و ۶۰۹ مقاله کاربردی منتشرشده توسط محققان ایرانی همچنین نشان داده که بنیاد ملی علم ایران بیشترین نقش را در حمایت مالی این بروندادها (۲۷۱ مقاله کاربردی) ایفا کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا