کد خبر : 52627 سه شنبه 30 آذر 1395 - 13:11:23
ساخت-ماهواره-«ظفر»-تا-سال-آینده-به-پایان-می‌رسد

رییس مرکز ملی فضایی ایران:

ساخت ماهواره «ظفر» تا سال آینده به پایان می‌رسد

رییس مرکز ملی فضایی ایران از پایان طراحی و ساخت ماهواره «ظفر» تا سال آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا،  منوچهر منطقی در خصوص کسب جایگاه اول منطقه در تسخیر فضا، اظهار کرد: این موضوع دارای جوانب متعددی است که از جمله آنها فعالیتهای علمی و دانشگاهی است که ایران در سال 2015 از نظر میزان مدارک علمی هوافضایی در رتبه یازدهم جهان قرار گرفته است.

 

وی افزود: میزان ارجاعات نسبت به سال 2014 یک رتبه ارتقاء یافته و همچنین در 4 سال اخیر در رتبه اول در مدارک علمی رشته هوافضا در منطقه بوده است.

منطقی در ادامه به موضوع توسعه فناوری‌های فضایی اشاره کرد و گفت: پروژه‌های تعریف شده با همکاری دانشگاه‌ها و نیز کارهای انجام شده توسط شرکتهای دانش‌بنیان صورت گرفته است که از جمله آنها می‌توان به ماهواره‌های دانشجویی «دوستی»، «ناهید»، «آت ست»، «ظفر» و ... اشاره کرد.

وی تصریح کرد: دو ماهواره سنجشی «امیرکبیر» و ماهواره مخابراتی «ناهید» در مراحل پایانی تجمیع و تست ماهواره قرار دارند و به‌زودی آماده پرتاب خواهند شد.

رییس مرکز ملی فضایی ایران همچنین با اشاره به سامانه بالن مخابراتی، اظهار کرد: طراحی بالن مخابراتی «تدبیر ۱» (بام) انجام شده و آزمایش «بالن مقید» نیز به زودی انجام خواهد شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منطقی با اشاره به ساخت ماهواره‌های دانشگاهی، تصریح کرد: ماهواره دانشگاهی «دوستی» یک ماهواره سنجشی است که در حال اتمام مراحل ساخت است، این ماهواره که با همکاری دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده، آماده پرتاب است و همچنین طراحی و ساخت ماهواره «ظفر» تا سال آینده به پایان خواهد رسید.

کلید واژه ها: ظفر ماهواره دانش بنیان
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]